Safari lágr - testování detektoru kovů Safari od Minelabu

Kategorie: Detektor kovů Minelab Safari / Quattro

Test detektoru kovů Minelab Safari

Safari je nástupce doslova legendárního Quattra MP. Jelikož jsem Quattro používal dlouho dobu sám a měl s ním neskutečné úspěchy, trochu jsem musel na začátku lesa zamáčknout slzu. Vzhledem k tomu, že takřka všechna dosažitelná pole jsou osetá, chtě nechtě jsem musel do lesa. Ačkoli chodím především na kolečka, tentokrát to byl lesík, ve kterém bylo na konci války po nějakou dobu nedobrovolně ubytováno pár stovek německých vojáků. Dle vyjádření místních tam sice už “všichni” byli a podle dalších informací se jednalo o elitní “zálohy záloh”, co ale naplat. Jiný nápad nebyl a hlavně, tady jsem ještě nehledal.

Detektor jsem nastavil tak, jak jsme byl zvyklí u Quattra: citlivost na 18, threshold abych o něm věděl na 12, režim Relic a hlasitost na maximum, protože jsem si doma nechal sluchátka. Brouzdal jsem borůvčím a postupně jsem začal přicházet na místa, kde mě čas od času pípnul nějaký ten fenik nebo protektorátní koruna. Naprostá většina mincí byla do 20 cm. U slabších cílů jsem ale trochu experimentoval s nastavením, především jsem měnil vyhledávací režimy. Přepínal jsem mezi Relic a All Metal, které pracují ve Ferous a Coin, Coins a Jewellery, které pracují v konduktivitě. Stejně jako tomu bylo u Quattra, mi přišel do lesa Relic režim nejlepší.

Lágrový šrot

U hodně slabých signálů jsem také měnil nastavení citlivosti mezi automatem a manuálem. Tady nastalo moje první velké překvapení. U Quattra byl rozdíl mezi automatem a manuálem dosti značný, se Safari jsem ale viděl v automatu všechny cíle, které jsem bral slabě v nastavení citlivosti na 18. Jelikož multifrekvence od Minelabu chodím v podstatě stále, asi jsem musel zapomenout, jak bylo Quattro vlastně klidné. Detektor se choval opravdu vzorně, žádné prozvuky o borůvky, trávu nebo podobné radosti. Když už se ozval nějaký nepatřičný zvuk, byl to většinou už hodně vzrostlý doubek.

Postupně jsem posbíral asi třicet koleček a došel na konec lesíku. Žádné spony za boj z blízka ani divizní prsteny se nekonaly, ale na druhou stranu jsem za 3 hodinky měl dohromady cca 50 barevných cílů, které jsem strčil do kapsy a to je na vyhledanou lokalitu docela dost.:-) Na druhou stranu jsem ale nenašel jediný větší barevný cíl a velké množství různých železných cajků, vyházených u kořenů stromu, dávalo tušit, že tady už opravdu pár hledačů bylo;-).

Lágr mince

Po kraji pole jsem se vydal směrem k autu a jelikož hrana pole nebyla osetá, cestou jsem pípal. Než jsem obešel lesík, měl jsem čtyři totálně sežrané měďáčky, na kterých se místní kyselá půda hodně podepsala.

Mince polníCestou do Jílového mi volal kamarád, že stojí na našem polygonu a testuje novou sondu, kterou mu před pár minutami Freon na prodejně prodal. Řekl jsem mu ať tam vydrží a že tam jedu otestovat Safari. Navíc si tak uděláme test i s jeho novou Ultimatkou pro detektory kovů Minelab FBS.

Nejdříve jsem polygon proběhnul se standartní sondou 11” 2D v automatickém režimu citlivosti, pracovním módu Relic a s thresholdem na 12. Detektor jako barevný cíl správně identifikoval 1 Kčs ve 20, 25 a 30 cm. Třicítka šla ale již hodně slabě, 2h Ru 10, 15 a 20 cm bez problému, 25 cm byla v železe. Čtyřrázek v 25 cm detektor neviděl vůbec. Stejnou proceduru v automatu jsem opakoval ještě v čistém All Metalu. Výsledek byl v podstatě stejný, až na to, že 1 Kčs 25 cm, kterou jsme schválně umístili šikmo, se občas ozvala do železa. S diskriminací v Reliku tak byl cíl vlastně daleko přesvědčivější.

Následovala stejná procházka polygonem v Reliku, ale v nastavení citlivosti na 18. Výsledek byl velice podobný až na dvě změny. 1 Kčs ve 30 byla jasná barva a čtyřrázek v 25 lehce občas brnknul jako barva. Osobně bych ale nekopal.

Potom přišla na řadu Ultimatka od Detechu a šli jsme porovnávat, kolik tenhle 33 centimetrový talíř u Safari přidá. Rozdíl tady tedy opravdu je :-D. Safari najednou vidělo 1 Kčs v 35 cm jako slabou barvu, 2h RU ve 25 byla také barva a čtyřrázek ve 25 cm byl v Reliku barva. Tahle mince byla v Reliku určitě lépe kopatelná než třeba v All Metalu, kde do barvy občas zabručel matoucí tón železa. Stejně se dal použít i režim Jewellery. Celkově ale shrnuto a podtrženo velice slušné. Stejně ale, jako má každá krásná holka svojí pihu na kráse, i ultimatka není úplně dokonalá. Tou její nedokonalostí je menší přesnost, než je tomu u základní sondy. Občas prostě kopete a cíl nemáte úplně na středu sondy. Myslím, že se tomu nedá vyvarovat ani delším tancováním okolo cíle. Takže u hlubokých cílů je asi lepší rovnou udělat díru větší a nesnažit se cíl vytáhnout s deseticentimetrové dírky. :-)

Safari tak rozhodně nezklamalo, alespoň pokud si mohu upamatovat, tak zde oproti Quattru, přes velkou podobnost , vidím řadu věcí, u kterých došlo ke zlepšení. Rozhodně to byl krásný den s tímhle nevšedním detektorem, který má každý možnost zvládnout doslova během několika minut a tak trochu připomenutí "starých dobrých časů":-D.

Test detektoru kovů Minelab Safari

A teď trochu těch technických dat a hodnocení

Safari je v tuto chvíli jednoznačně nejjednoduší číslicový detektor který znám. Myslím, že jeho zvládnutí je opravdu otázka pouze několika málo okamžiků a ovládání už asi nemůže být jednodušší. Samozřejmě to pak chce detektor si naposlouchat, abyste nepřecházeli cíle, které se kopou. To je ale o praxi a ta je u všech detektorů stejná. Detektor mě překvapil v několika věcech:

1. Dosah: I když se Safari nevytáhnete hloubkou jako je tomu u E-Tracu, stále je dosah více než skvělý. Navíc v podstatě bez jakéhokoli nastavování
2. Vyvážení a váha: Safari má jinak rozloženou váhu, než je tomu u E-Tracu. Ručka má stejný úhel jako tomu bylo u řady Explorer. Díky tomu jde sonda více od nohy a to mi vyhovuje. Váha rozhodně problém není. 1,6 kg při takovémto rozložení váhy, kdy baterie máte v loketce, je v pohodě.

Pracovní režimy a menu

Detektor používá čtyři pracovní režimy. Dva využívají vyhodnocení režimu Conductivity (tak jako je tomu u E-tracu a CTX) Coins a Coins and Jewellery a dva pracují v režimu Ferous, Relic a All Metal. U všech režimů si můžete libovolně měnit diskriminační vzorce. Pokud nějakou změnu provedete, rozsvítí se Vám vedle jména režimu hvězdička, která vás na to upozorňuje.

Změnou režimu se ale nemění pouze diskriminační vzorec, ale celé nastavení elektroniky. To se projeví i na audio odpovědi. Pokud bych uvedl příklad -  pražský groš se ve všech režimech bude hlásit okolo čísla 30. Pokud si ale porovnáte audio odpověď, zjistíte, že v režimech, které používají více pro vyhodnocení konduktivitu (Coin a Jewelery) dostáváte audio odpověď v nižší tónině, než je tomu u režimu ve Ferous (Relic a All Metal). V podstatě to trochu kopíruje to, s čím se můžete potkat třeba u E-Tracu. Stejně tak jako u E-Tracu, se tak i zde můžete potkat s oblíbenými dutými tóny u nejdrobnějších barev atd.

Pokud bych to  shrnul, pak pro klasické hledání bych volil režim Relic používající nastavení Ferous. V případě, že se vydáte hledat velice drobné cíle, dá se nastavit režim Coins nebo Coins a Jewellery. Chce to ale opravu diskriminačního vzoru. Čísla 0, –1 a –2 bych rozhodně nediskriminoval. Klasické železo se tady určitě neozve, ale zato drobná Ag nebo Cu mince na hranici dosahu, klidně kolem tohoto čísla mohou oscilovat.

Tady je prostě dobré poslouchat a nebo se podívat, jak hluboko by měl cíl být. Pokud máte na LCD graf hloubky na maximum a přitom Vám odezva detektoru přeskakuje třeba od +2 do –2 není co řešit, kopejte. Železo to určitě není ;-).

All Metal je kapitola sama pro sebe. Pokud se snažíte dopídit se informací o tomto detektoru, určitě narazíte na informaci, která Vám bude říkat, že detektor je v tomto režimu nejhlubší. Bezesporu to tak je i když ten rozdíl je velice malý. Je ale velký rozdíl mezi “dosahem” a “efektivním dosahem”. Je sice fajn, když máte maximální dosah, ale v lokalitě plné železa Vás různé probrukování hluboko uložených barevných cílů může spíše rušit. All Metal bych tak doporučoval především pro “čisté lokality”. Všude jinde bych volil raději Relic nebo upravený Jewellery.

Test detektoru kovů Minelab Safari

Závěr

V Minelabu se již podruhé pokusili udělat maximálně výkonný detektor, který ale zvládne každý. Safari nemá žádné pasti, nastavení je velice jednoduché a s trochou legrace klidně mohu napsat, že i když ten detektor zapnete po tom, co ho vybalíte z krabice, bude Vám fungovat krásně bez jakéhokoli zásahu do menu :-). Detektor je určen všem, kteří chtějí maximální výkon, ale přitom nemají čas nebo chuť se učit něco nastavovat nebo řešit. Chtějí prostě zapnout a jít hledat. Díky tomu, že Safari používá FBS je vyhodnocení na LCD skvělé, stejně tak i diskriminace. V tomto bodě by ale nikdo nic jiného od Minelabu ani nečekal. Díky řadě doplňkových sond jak od Minelabu, tak od Detechu, Nelu nebo Coiltecu jsou všechny FBS detektory neskutečně flexibilní do všech lokalit. Vždyť k žádné jiné řadě detektorů se dnes nevyrábí tolik volitelných sond jako pro tyto přístroje.

Přesná technická data najdete v katalogu Minelab pro detektor kovů Safari. Katalog je v Čj a formátu PDF. Stáhnout si ho můžete poklepáním na obrázek.

Detektor kovů Minelab Safari


 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

No na Safika nedám dopustit!!! Je to takový analogdigital-klon;-) .A na posilovačku loketního kloubu lepší než kliky!!! :-P Jo a tahá prtizlomky ..až z 50čísel.Zdenál. :-D

jo taky mám a spokojenost,a děkuji za super článek ;-)

Tak ja neviem kde Minelab ubral tych 40g nakolko mam Explorera a ten vazi bezmala 2kg a to vizeraju rovnako este aj cievku mam taku istu.

Tak ja neviem kde Minelab ubral tych 40g nakolko mam Explorera a ten vazi bezmala 2kg a to vizeraju rovnako este aj cievku mam taku istu.

jo Zdenku, facku bych od tebe dostat nechtěl, vím že máš naposilováno :-D ale stroj jistě dobrej ;-)

Super článek akorát trochu musím oponovat stím relicem..
prostě nejlepší je chodit v all metalu a bloknout prvních pět políček...
a samozřejmě taky záleží na terénu a dalším nastavení rychlosti mávání...
Detík mám druhým rokem tak už ho mám pokořený ;-) :-D :-P..mm

:-) zajímavej detík :-)

To kralzbuzan: Pokud přidáš do All Metalu disk, tak vlastně vyrábíš tak trochu další relic. Já do All Metalu přepínám, když dumám zda kopat nebo nekopat. Potřebuji ho tak čistý ;-)

RE: Elmara
Safari ma v all metalu dva mody jeden tovární čistý a druhý který si sám nastavuješ a opravdu jak říkáš taky přepínám ale pouze v all metalu :-P z modu 1 do modu 2 ;-) ;-) :-D nebo PP..

Kralzbuzan: to je dobrý nápad, sejfnout si jedno nastavení a druhé používat. Navíc tuhle funkci málokdo používá (včetně mojí osoby). Někdy otestuji jaký je rozdíl v dosahu a citlivosti, když se přidá do Relicu disk. To jsem opravdu neotestoval :-D

Elmara: nj ještě znám další fígle na safari ale na ty ať si každý příjde sám ;-) ;-) :-)

To Kralzbuzan: to je škoda, že se nedělíš o fígle :-P

RE : Elmara
fígle na detík to je něco jako žena a ta se taky nepůjčuje ;-)
pokud se nenabízí sama :-D ;-)

To se klidně podělím. Cross savingy levou zadní, boost sensitivita ve vysokejch ohmech sluchadel, a vůbec, je to skvělej klacek.

to: Elmara, dobrý to počin já pořád lozim s Quattrem a spokojenost pořád :-D

Mám Gold Maxx Power a Quattro. V poslední době začínám zase dávat přednost Quattru. Jde hlouběji u větších předmětů, dá se odladit skoro všude, naposled i automatem, kromě čediče - tam vítězí XP. V lese mu nevadí i větší setrvačnost. Daleko přesněji separuje a přesně se s ním určuje poloha oproti XP. Jen ta váha a žravost :-)
Jen nevím zda ještě investovat do Detechu.

Re: Kralzbuzan, seš pěknej žgrt, když se nechceš podělit o fígle na Safari. A trochu plácáš, je pravda, že o ženy se nedělí, ale fígl je jak zkušenost se ženskýma a o tu se chlap musí podělit, protože drží s ostatníma. Jedině, že bys byl ... 8-)

Už jsem řek dost a kdo neni hloupej a používá mozek nebo detektor dlouho tak si vše domyslí sám ;-) :-) :-P..

Kralzbuzan : kdybych měl podobný skušenosti, určítě bych se o ně podělil, jinak ti něvěřím ani slovo a pochybuji žes někdy viděl Safari v akci :-P

Pro Kralzbuzan: http://www.kurzy.cz/komodity/index.asp?A=5&idk=37&curr=USD&on=0&unit=50%20g&lg=1 Ať máš ten přehled k té váze úplný :-)

To Kralzbuzan: ahoj ty si z jh? Ja sem od trebone...mam ted nove taky safari...naucil bys me ty figle? :-D

Tento detektor je multiton? Nebo lze přepnout i na míň? Dík

konecne dosli letne odmeny a ja si mozem poridit vytouzeneho safika akurad mam dilemu jestli kupit k temu aj ultimatku nebo si vystacim i ze zakladni 11 chodim prevazne pole stejne vetsinou kolca taham tak do 20 cm dikec vsem za nazor

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru