Šanson na Hané

Kategorie: Poklady

Nazdar pacienti,

ještě než naši zemi sevřel sníh a mráz, podařilo se mi vydolovat moc zajímavý nález. Zpočátku jsem uprostřed lužního lesa ve středu Hané považoval to malé kolečko za nějaký žetonek na hraní. Jak jsem se mýlil a zároveň byl blízko pravdy.

Nějaký čas mi ležel vedle dalších nálezů než jsem se rozhodl ho dočistit a prozkoumat. Velké překvapení, když mistr gůgl vychrlil sérii zajímavých odkazů a já se do nich mohl ponořit.

Podle informací, které jsem vysosl by se mělo jednat o token (žeton) do nevěstince. Tento by měl pocházet z let 1900-1920 a nese na sobě adresu jednoho z nevěstinců. (na jednom z amerických fór se spekuluje, že by se mohlo jednat i o žeton do obchodu s ženskými šaty, avšak v tom samém článku tuto informaci dementují (i s poukazem na opis na žetonu – Krásná mláďátka /slepičky). Což vpravdě nekoresponduje s důstojným obchodem s šaty.

Nicméně francouzské servery (a ty jsou jistě kompetentnější než ty americké) uvádějí jednoznačně, že se jedná o žeton z nevěstince.

Při vstupu do chrámu vášně a lásky jste tyto jetónky dostali za své franky a pak s nimi v rámci podniku hradili pití a kdovícoještě.

Žeton je poměrně lehký a je to z prozaického důvodu. Jádro tvoří tvrzená lepenka, která je pokrytá mosazí.

Adresa stále existuje, ačkoliv si nejsem jistý, zda ještě plní svůj účel, avšak v době svého rozkvětu to musela být úžasná atmosféra. Secesní Paříž plná šantánů, barů a nevěstinců.

A kdepak se objevil žetonek z pařížského bordelu v lese na Hané? Můžeme se jen domýšlet:

„…bylo nevlídné ráno 7. října léta páně 1916 a ulice Paříže se jen ztěží probouzely po probdělé a prohýřené noci do mlhavého a chladného rána. Válečné mašinérie a události, které se odehrávaly daleko na severu, jakoby se města na Seině vůbec netýkaly. Kruté události Velké války se projevovaly jen přítomností vojáků a všudypřítomným nedostatkem.
Přesto však noc co noc zářily rudá světla vykřičených domů do tmy a když se otevřely dveře některého z nich, zalilo lesklou mokrou dlažbu měkké světlo a ozval se smích a hudba.
Ráno však vše bylo tiché a nic nepřipomínalo veselí a bujaré oslavy předchozí noci. Jen vlezlá mlha a drkotání vozíků.

Zdobené dveře se otevřely a vyšel z nich mladík. Okamžitě se otřásl, když se mu do horkého těla zakousl ranní chlad jako hladový had. Zvedl límec svého vojenského pláště a snažil se udržet co nejvíce tepla. To se však vykrádalo mílovými kroky pryč a s ním i vůně a zážitky minulé noci. Mladík se otočil a naposledy se zadíval na zavírající se dveře. Kývnutím pozdravil mohutného muže, který se staral o bezpečnost dívek. Měl jednu ruku, památku na frontu patnáctého roku, avšak i s jedinou dokázal okamžitě zklidnit horké hlavy. Muž pokývla a francouzsky něco řekl. Nejspíš mu popřál šťastnou cestu, nebo návrat, nebo ho poslal do pekel. Kdo ví.

Mladík mu popřál „brýtro“ a otočil se k odchodu. Dnes mu končí volno a v poledne se musí hlásit u regimentu. Pomašírují na sever. Do linií.

Vsunul ruce do kapes, aby se zahřál. Mezi prsty ucítil drobné kolečko. Usmál se. Jediná památka na nezapomenutelnou noc. Určitě se sem ještě vrátí. Někdy….“

No a nebo se mohlo všechno udát úplně nějak jinak. Ale to už je na každém z Vás.

Merlin.

32 rue Blondel
32 rue Blondel
rue Blondel 1920
rue Blondel 1920
32 rue Blondel současnost
32 rue Blondel současnost

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Nádherný článek :) Super :)

Omlouvám se za odsazení a odstavce, ale nějak se to po odeslání zhroutilo :(

Dost dobrej článek i žetonek.Že se ta lepenka nerozmočila. :-)

Besinka: on je pevně uzavřenej...v podstatě je to kompaktní kov..jen vnitřek je z lepenky

Teda, to je ztráta co zamrzí, to zabolelo, někomu určitě chyběl....

V tý době jezdili do Paříže čeští umělci na zkušenou (Kupka, Brožík, Mucha, Sedláček a desítky, možná stovky dalších) a to se ví, že si tam užívali, když bylo za co. Tak vocuď si myslim, že fouká :-D

Parádní prezentace nálezu ;-)

Tyhle předměty mám nejraději. Prostě svědkové doby, možná by se na žetonu našli ještě stopy Absintu :-D

Fakt perfektní článek a zajímavá věcička ;-)

Krásný článek ;-)

Moc pěkně napsáno, škoda že nejde dát palec :,-(

Mám ten samý a ještě dva jiné. Dva jsou z jedné ulice. Zajímalo by mě, kolik jich v té době v Paříži bylo. :-)

Super :)

pěkná práce,klóbrc dólu 8-)

Paráda

Super předváděčka, jen tak dál.

Krása, krása, krása! :-)

Miro, ty jsi talent :-D super...

Pěkné..i jááá jsem to dočetl :-D

Joo můza, to je přelétavá slečna. Někdy z marnotratnosti navštíví Rue Blondel, jindy přebývá na Montmártru, někdy poskakuje po rosou se třpytícím lesním palouku při rozbřesku, jindy trpělivě čeká ve dveřích zšeřelé pracovny, utápějící se v oblacích cigaretového kouře. Je věky prověřenou pravdou, že nejraději má bujarou společnost a k smrti nenávidí suchary a nudu. Občas, když jí to v Paříži omrzí, udělá si takový malý výlet i k nám do Čech. A tehdy je potřeba být připravený, mít naladěnou vysílací frekvenci a zachytit její vysunutý přistávací hák. Když se vše zadaří, tak si i lovci počtou..... :-D ... a náramně.... :-D :-D

představivost ti nechybí super čtení
dovedu si to dost živě představit
ta realita z teplého vońavého pelíšku do tmy a mrazu
:-P

hezké počtení :-) my jsme taky ze střední Hané, kdyžtak se mi ozvi, můžeme něco "spáchat" i společně ;-)

Super počtení , to mám rád ,dotáhnout věci do konce, díky za článek ! :-)

Krásnej nález i příběh. :-)

Dost dobrý :-D :-D :-D ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru