Slavnostní meč krále Gustava I nalezený detektorem kovů

Kategorie: Poklady

Třicátého června roku 2007 se přístav Djurhamn stal aspoň v tamější oblasti relativně slavným pojmem. Jeden ze zdejších detektorových nadšenců totiž v místě, kde se původně nacházel, objevil slavnostní meč švédského krále Gustava I. Tento velmi známý vladař, tedy aspoň na území Skandinávie, stál v čele Švédska během  šestnáctého a sedmnáctého století a to celých sedmatřicet let. Veřejnost ho zná především díky jeho nevyzpytatelné povaze, proto vystupuje v mnoha knihách. Gustav se rád přirovnával k Mojžíšovi a byl označován za otce vlasti. Není proto divu, že nález jeho meče uvedl v úžas nejednoho hledače.

1

2Radost z nálezu však na chvíli přerušila komplikace s vyjmutím meče z půdy. Hledač si musel zavolat skupinku dobrovolníků a také vypůjčit nástroje ze Stockholmského městského muzea. Nakonec meč doslova páčili celý jeden den.

Kolem meče museli pracovníci vykopat jámu dva a půl metru vysokou a dva metry širokou. Museli odstranit také spoustu vegetace. Meč byl totiž vklíněn mezi kořeny silného stromu. Jeho vyjmutí dalo opravdu hodně práce, popsali později dobrovolníci.

Meč je dvousečný a dvaadevadesát centimetrů dlouhý. Archeologové později určili, že se jedná o slavnostní meč krále Gustava I. Tuto tezi potvrdil i Nils Drejholt z královské zbrojnice. Na své stáří se zachoval v relativně dobré kvalitě. Hlavní je, že není na kusy, ale v celku. To podle šťastného  

4

hledače také pomohlo při jeho vyprošťování z kořenů.

Místo, kde byl meč nalezen, je původně přístavem. Ještě během šestnáctého století se celá oblast nalézala pod vodou. Přístav Djurhamn patřil mezi jeden z nejvýznamnějších přístavů tehdejšího Švédska. Podle archeologů právě tady měč zřejmě někdo vyhodil z lodi kotvící na jeho nábřeží. V polovině šestnáctého století došlo k úpadku celého přístavu. Vstupní kanál se zmenšil natolik, že lodě přes něj nemohly proplout. Z přírodní laguny se časem stal jen  bažinatý les.

Když však dostali meč do rukou vědci, teorii o lodi kotvící u nábřeží zcela změnili. Po podrobné analýze zjistili, že čepel je tak poškozena, že meč by šel jen těžko zasunout do pochvy. Nejspíše byl tedy použit v boji. Ten když skončil, někdo jej hodil do moře, kvůli jeho poškození. I přesto vědce uchvátil jeho výborný stav.


 

 

 

 

 

 

5 16  

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Krásný nález i pěkně popsaná historie. Kde je ta jáma dva a půl metru vysoká (hluboká)?

No, jámu nevidím. :-D A od kdy jsou slavnostní meče používány k boji??? :-/ ;-)

myslim ze tam je mysleno dlouhou misto vysokou

Zdravím :-) má tam být hluboká :-) jinak co se týče toho meče, ta první tam psali, že se jedná o slavnostní meč krále... a pak psali, že byl poškozený a vypadá to jako, kdyby s ním někdo bojoval, pak ho nemohl zasunout do pochvy, tak se ho zbavil :-)

Moc hezký meč :-) :-)

Moc pěkný nález. Taky by mne zajímalo, jak by se bojovalo se slavnostním mečem.

niekto to stou hlbkou prehnal :-D

každopádně je to pěkný nález :-)

každopádně je to pěkný nález :-)

no je to nádhera,, :-D

no je to nádhera,, :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru