Šli „na válku“ v Polsku, objevili poklad zlatých mincí

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika , Poklady , Nálezy nejenom s detektorem v západní Evropě

Tři detektoristé hledali v lese u Štětína na severozápadě Polska pozůstatky z druhé světové války. Očekávali nějaké knoflíky, zahozené předměty, snad odznaky a možná pár mincí. Místo toho však narazili na nevídaný zlatý poklad amerických a ruských zlatých mincí z konce 19. a počátku 20. století...

Łukasz Istelski a jeho dva přátelé, všichni členové detektorového spolku „Stowarzyszenie Szczecińska Grupa Eksploracyjna“, hledali válečné artefakty v lese poblíž Štětína. Najednou jeden z Istelskiho přátel volal ostatní k objevu. V díře asi 15 až 20 centimetrů pod povrchem ležela zkorodovaná plechovka, z jejíchž lehce poškozených stěn se doslova sypaly desítky zlatých mincí.

Poklad obsahoval 70 velmi dobře zachovalých zlatých mincí v krásném lesku, zejména 5, 10 a 20 dolarové mince a také 5 a 15 rublové ražby o velmi vysoké ryzosti 900 dílků z tisíce. Předběžně bylo odhadnuto, že hodnota mincí může být okolo 24 000 dolarů (cca 550 tisíc korun), ale dle odborníků jsou tam ražby, které mohou být velice zajímavé a vysoce ceněné. Celý soubor váží 404 gramů. Dle nálezce se jedná o jeho životní nález, o který se navíc podělil s přáteli...

Vláda Spojených států v letech 1795 až 1933 razila několik různých zlatých mincí, včetně 2,50 dolaru (quarter eagle), 5 dolarů (half eagle), 10 dolarů (eagle) a 20 dolarů (double eagle). Tyto zlaté mince byly před rokem 1933 „skutečně poměrně vzácné“, popisovala American Gold Exchange:„Z mnoha milionů ražených mincí byly téměř všechny v intenzivním oběhu během 19. a začátkem 20. století. Mnoho z těchto mincí bylo roztaveno během federálního svolání zlata ve 30. letech. Pouze malá část původního nákladu se dochovala dodnes," doplnila směnárna.

Jak se soubor zlatých mincí dostal do lesa, zatím nikdo netuší. Istelski se domnívá, že to souvisí s válečnými aktivitami. Poklad patří dle polského zákona státu a bude předán oblastní správě ve Štětíně.

Roman Němec

Zdroje: ssp.szczecin.pl, infoludek.pl, miamiherald.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Krása. Díky za článek. :-)

To je parada... ale jakto, ze hledaji v Polsku? Myslel jsem, ze je v Polsku zakaz? Nebo jsou nejake vyjimky na povoleni??? Dekuji za osvetleni...

Našli poklad a stát jim ho sebral :,-(

Petr: Je třeba povolení, spolupráce s příslušnými organizacemi.

Nathan: Našli díky tomu, že jim to hledání stát umožnil. Jsou různé úhly pohledu, každého to hledání naplňuje z různých důvodů.

To by mě asi vodvezli... 😁👍😊

Tak pokud to tam nejde jinak, než takhle, tak to je jiná.

Máme tady dva kluky z Polska, na které je tedy navázaní celá velká parta co sem občas jezdí. Jestli dobře chápu jak mi to popisuje, tak si v podstatě "stačí" napsat na vojvodsví a požádat/oznámit kde chceš chodit. Jak moc dobře/špatně to funguje jsem moc nepobral, ale tak nějak to bude asi jako se vším a všude. Jsou lidé co chctějí mít vše na papíře a lidé co nechctějí papíry...

Článek super, díky.

Jenomže v tomhle případě pochybuju, že to patří státu (Polsku).
Tyto mince mají nebo měli majitele, které byly ukryty a je jedno z jakého důvodu (válka, čórka).

... hledání stát umožnil. ... To je šílená definice.
Vlastně, co je to " stát" a kdo ho tvoří...
Nakonec dojdeme ke zjištění, že jsme to my všichni, takže ty mince pokud už nemají žijícího majitele patří jen a pouze nálezci a ten by svému státu měl odvést pouze daň z nabytí majetku.
Z archeologického hlediska se nejedná o nic významného, zde stačí pouze pořídit dokumentaci.

A majitel pozemku? Vlastně, komu patří ta koule ze Sluneční soustavy zvaná Země? ;-)

70 mincí. Hmmm když by náhodou bylo 100 (-70=30 to je rovných 10 na každého)
Vlk se nažral a kozy měly radost :-)

Moc dobrý nález a klobouček za to odevzdání - to by leckdo jen tak nedal.... :-)
A trochu mi to přijde, jako když si Wladyslav stěžuje, že šel na válku a zase našel nějaké blbé stříbrné mince :-D :-D

Ty bys to dal Jendo ? :-D. Já bych to asi dal. Do toho kloboučku, jak píšeš... :-D
Ten double eagle je slušná holina! :-O

Tohle bych ani za nic neodevzdal.A to hledam 16 let a spolupracuji z muzeem..A ted do me.. :-D

Buď v klidu Marczusi. Tohle by neodevzdala naprostá většina nálezců. A s čistým svědomím.
Majitel se nedá dohledat a neznám důvod, proč by měl stát dostat půl kila zlata zrovna v těhle mincích. :-D

Je překvapivé, kolik lidí by to nakonec odevzdalo. Mysím, že do konce roku půjde pustit informace o jiném, českém nálezu. Je to také zlato a popravdě, tahle hromádka koleček vedle toho vypadá jako žebrácká miska :)

Myslím, že to z naším národem není tak špatné. Jenom Češi a Moraváci jsou nejlepší v Evropě v sebemrskačtví a fňukání.

Elmara: Myslíš tohle?

https://www.imagevenue.com/ME172WJ9

Já bych to taky odevzdal.
To je přece povinnost každého slušného člověka podpořit stát. Stát to potřebuje,topí se chudák v dluzích. Letošní rok už je chudák stát více jak 3 biliony mínus a tak je každý kousek drahého kovu navíc plusový.

Mysleme na stát kolegové, jinak se z toho nevyhrabeme ;-)

Nathan: ne :)

@namor: Sr.. (slušně řečeno kašlat) na tenhle zlodějskej stát.

Až najdu ten svůj vytouženej zlatej poklad, tak si ho nechám a postupně budu rozprodávat a přebytky budu rozdávat chudejm děckám v podobě obědů ve školách, oblečení, školních pomůcek...
Vlastně tím i podpořím ve formě zaplaceného DPH tenhle mizernej stát, co se nestará o vlastní lid. ;-)

Myslím, že JackWhite přesně popsal problém našeho státu. Je tady moc lidí, co si myslí, že stát se o ně má starat a který se nikdy nezeptají, co já můžu udělat pro stát. Stát tady není od toho, aby někomu utíral zadek. A já tedy opravdu nechci, aby se o mě staral.
Stejně jako každou rodinu, firmu, školní třídu atd. i stát tvoří jednotlivý lidé. Pokud napíšeš, že jsme zlodějský stát, tak je to stejné, jako když napíšeš, že jsi zloděj. Tak s tím běž třeba FB, nebo do nějaký jiný hromádky hnoje, kde se tomu zatleská. Ale já tady podobné věci jak admin nechci. Nejsme zlodějský stát a většina lidí u nás jsou slušňáci co makají od nevidim do nevidm. Jenom si všichni tak nějak za poslední roky zvykli, že by měli něco dostávat zadarmo. Ale to se dá změnit.

:-D :-D :-D Tolik práce to dalo a stejně taková snůška nesmyslů.A daňe a proč platíš komu? 🤔🤦

No pokud myslíš, že to stačí, tak když se podíváš na strátní rozpočet, tak dnes jsme na 105% mandatorních výdajů. Což pro ty co píši o nesmyslech a přitom tak úplně nerozumí vlastně ničemu znamená, že prožíráme o více jak 5% více než vybereme. Všechny investice, jsou tak na čistý dluh, který jednou budou muset platit naše děti. Tak bych řekl, že zaplatit daně a státe starej se asi nestačí. A že na těch sociálních transferech se bude muset ubrat a to rychle. A nebo se to položí stejně jako v Řecku, kde třeba důchody byly třetí nejvyšší v EU. Jenom, když to pak kleklo, tak se mysím 11x snižovali s průměrných 1500 až na 600 euro. Tak si to představ 20 000 kč důchoda a během roku nebo dvou je s toho 7000 kč.

@ Elmara: teď jsi to u nasadil korunu, ale máš recht, dám pokoj a nebudu se zde k tomuto státnímu zřízení vyjadřovat.
Jen dovětek:
Jednou si možná vzpomeneš na má slova, až bude ještě hůř a to bude.

Jack White ne asi😄😄Odborník na slovo vzatej.. :-D :-D

Zpět k tématu článku.... nemám problém odevzdat do muzea vše, co je archeo (případně i mladší artefakty - když je zájem), ale u takového "zlatého" nálezu - vážně nevím, jak bych se zachoval.....
Asi by se ve mě strašně, ale strašně pral Mirek Dušín s Fantomasem :-D

Zdravím Fantomase. :-D

:-D

:-D

To je ale pěknej pokládek. 8-)

Rád o sobě říkám, že jsem vlastenec, tak bych odevzdat musel už z principu. Však to není moje, i když jsem si to třeba kopnul! Ale chápu samozřejmě i jiné náhledy na věc.

Feek: Já to beru zase z pohledu, že jsem to kopnul, tak je to moje. Někdo by řekl, že jsem zloděj, ale to jsou úplně všichni hledači. Kromě těch, co odevzdají úplně vše co najdou, a těch, co najdou svoje věci. Ale taky chápu jiné náhledy na věc.

Treblinka, slovo jak z dětské říkanky
Kniha, autor Richard Glazar Myslim ze kdo četl bude vědět kde se vzal depot zrovna tohohle složení,kdo nečetl ať si přečte :-D

Tvl. Křemo, to jsi tady na hodně tenkým ledě. Já se opatrně snažím vysvětlit, že to asi není jejich. A ty bys asi chtěl, aby to z Polska poslali ke Středozemnímu moři. Jako dobře, ty :)

Takže si četl :-D

Je řada dalších, co by se dala doporučit. Třeba Rozhovory s katem od Kazimierze Moczarskiho jsou síla...

Jojo je třeba mít i pohled z druhý strany takže znám… Tak víš jak,ty malý a velký voči byli naše ale hádám že je beztak přihrábnul Fricek nebo Jacek co prodával v lese chleba a špek :-D

Elmara... promiň,ale myslim,že JackWhite to myslel tak,že když platím svoji část dohody se státem,tzn.platim daně ,tak očekávám,že on(ten stat) splní svoji část dohody...tzn. že nam za ty vybrané peníze poskytne dohodnutý servis...a to si teda myslím taky že stát svou část zrovna kdovíjak neplní...ale taky bych úplně neřekl zlodejsky stát...A taky si myslím,že u nás je dost velký bordel ve všem,ale jsou na tom některé státy i hůře...ale omlouvat to tím,je jako když jeden oligarcha říkal "všeci kradú"

To liborák: já vím jak to myslel a prostě se snažím říci, že to zdaleka nestačí a nikdy to nestačilo. Pokud je to náš stát, tak bychom se o něho měli starat. A to že ti zaměstnavatel strhne daně a obchodík pošle DPH s toho co koupíš ... to můžeme žít ve firmě a ne ve státě. Navíc, jak jsem již napsal, projídáme 105% rozpočtu a to dlouho fungovat nemůže.

🤦😄😄🤣

Ztratila,zakopala, to soukromá oosoba.Proč je to státu?Já státu určitě nic nedlužím a taky dobrovolně nedám.Historická hodnota 0 a zlato náš stát nepotřebuje,podle toho,jak se rozhazuje😉Artefakty klidně,ale toto nikdy🙂

kopujakbulha přesně...at si tu kdo chce rozdava rozumy a bláboly jak chce. ;-) 8-)

„Nejlepší argument proti demokracii je pětiminutový rozhovor s průměrným voličem. ...

Winston Churchill

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru