Slyšel příběh o pokladu, s kamarády se jej vydal najít

Kategorie: Poklady

Celé dobrodružství začalo legendou: Jistá postarší dáma se svému známému Bjørnu Sorensenovi svěřila, že na jednom políčku v dánském Jutsku by měl být velký stříbrný poklad. Bjørn se o zjištěné informace podělil se svými třemi kamarády a naplánovali výpravu za pokladem. Od počátku si řekli, že jim jde především o dobrodružství a bez ohledu na výsledek, je to přinejmenším pěkný námět na dobrodružný román. A tak se pánové Bjørn Christian Sorensen, Heinrich Olesen, Lars Hebsgaard a Simon Bay Kristensen se svými detektory kovů na místo vypravili...

Jak se ukázalo, stará legenda byla pravdivá. Dne 27. prosince 2016 objevili na poli v blízkosti města Hemingu první stříbrné mince. Ten den jich nalezli rovných padesát. Mezi nimi i velmi vzácné ražby, mnohé i ve velmi pěkném stavu. Pocházejí z období mezi lety 1586 – 1656. Nález ihned oznámili a včetně informací předali odborníkům z místního muzea. Protože dosud není lokalita prozkoumaná celá a předpokládá se, že mincí z pokladu může být oblasti více, nechtějí archeologové místo nálezu upřesnit.

Kurátor místního muzea Martin Olesen sdělil, že stříbrné mince jsou velmi cenným a významným nálezem. Všechny mince zobrazují krále Kristiána IV., který přivedl svou zemi do mnoha problémů, když selhal se svou zahraniční politikou. Země se pod jeho vedením stala účastníkem třicetileté války. Lidé se obávali, že v důsledku toho do země vtrhnou Švédové a budou rabovat a krást. Ze strachu tudíž schovávali své cennosti; často právě pod zem. A protože nebylo nesnadné v oné době přijít o majetek i život, mnohé poklady dodnes zůstaly nevyzvednuty.

Kristián IV. byl dánský a norský král, který žil v letech 1577 – 1648. Vladařem byl poněkud rozporuplným, když na jednu stranu země pod jeho vládou kulturně a společensky vzkvétala, na straně druhé vedl neúspěšnou válku proti Švédsku a přivedl svou zemi do války třicetileté, která zasáhla prakticky celou Evropu jako nejničivější konflikt té doby vůbec.

Podle zainteresovaných místních se skutečně jedná o generace tradovanou legendu. Jak ale vznikla, už nevědí. Dost možná, že původní majitel poklad uložil a po skončení války si nepamatoval, kam. Terén se mohl změnit, les vypálit, pole zaorat… Mohlo to být také ale jinak. Těžko říci, co předcházelo uložení pokladu a vzniku legendy. Jisté je, že čtyři přátelé – nálezci mají životní zážitek, na který se nezapomíná!

Roman Němec

Zdroje: messagetoeagle.com, wikipedia.org, pinterest.com, twitter.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pěkné počteníčko :-)

Tak to je Supr!!!! :-) :-) :-) ;-)

Dobrá machrovina :-O kámoši jsou kámoši. ;-)

Paráda ;-)
HannaS držím pěsti :-)

Dánsko není zase tak velké, tak to pojďme přeorat :o) a sněhu tam teď tolik nebude, jako tady :o)

;-)

:-)

super čtení 8-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru