Snový depot římských mincí nalezený detektorem kovů

Kategorie: Poklady

Adrian Simmons se věnuje hledání již více jak 20 let. Tento nález je ale největší, který kdy našel. Ten den hledal se svolením majitele v blízkosti jeho farmy na nepříliš dobře upraveném poli. Přibližně po 40 minutách práce s detektorem  přišla první část objevu.

Pan Simons u nálezu s detektorem kovů Golkden Mask

Sám o nálezu píše: “Byl to den jako z detektorářských snů. Nejdříve jsem nalezl depot přibližně 900 bronzových mincí, který byl ukryt v hloubce přibližně 30 cm. Nemohl jsem ani uvěřit svému nálezu. Zavolal jsem farmáře a oba jsme se začali radovat. Místo depotu jsme nechali tak, jak bylo a druhý den jsem se sem vypravil s místními archeology. Poklad jsme zaměřili a já jsem začal hledat okolo. Nalezl jsme několik dalších mincí, ale pak přišel znovu hodně silný signál. Stejný, jako když narazíte na smetiště plné odpadků . To, co jsme ale odkryli, nás dostalo do kolen. Na dně díry byla nádoba která obsahovala dalších více jak 2000 kusů římských mincí. Možná jsem ještě nikdy nebyl nadšen tak jako v tento den.”

Všechny mince se dají datovat do 3. století n.l.. Archeologům učaroval přístup p.Simonse, díky kterému se podařilo nejenom najít mince, ale také zachránit všechny nálezové okolnosti. Depot byl nyní odvezen do Národního muzea Walesu v Cardiffu, kde se podrobí dalšímu zkoumání. Již nyní je ale jasné, že poklad zase posune znalosti místních odborníků o této, pro Wales velice neklidné době. Nález mincí bude také posouzen místní “pokladovou komisí”, která určí, zda se jedná o poklad a pokud ano, také navrhne odkoupení depotu. Odměna se pak rozdělí mezi nálezce a majitele pozemku. Díky rozsahu nálezu, ale celé posouzení bude trvat až 12 měsíců, takže si oba pánové budou muset počkat.

Depot nalezený detektorem kovů Golden Mask

Místo nálezu se v současnosti pečlivě tají, neboť na něm proběhnou další výzkumy. Zdá se, že v jeho blízkosti stávala římská usedlost nebo možná i větší objekt. Více informací ale přinesou až vykopávky, které by měly začít v tomto roce. Celkem se již ale v lokalitě podařilo nalézt takřka 4000 mincí ze stejného období a zdá se, že má stále obrovský potenciál.

Mince nalezení detektorem kovů Golden mask

Další tématické články:

Největší nález keltských mincí detektorem kovů

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Nádherný nález a parádní přístup nalezců ;-)

Henry, je to holt jiná kultura. No, a pokud bysme takovou taky chtěli,je to o nelítostný kultivaci. A to budou zmetci proti.

Souhlas s litříkem :-) :-)

no jo..tady by bylo aukro plný "dědictví a ani nevím co jsem to vlastně zdědil"

Mazeccccc :-O

Mazeccccc :-O

Mazeccccc :-O

Mazeccccc :-O

Krása

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru