Sraz majitelů detektoru Nokta - Cobra CUP 2017

Kategorie: Nokta - recenze a testy

Ahoj všem,

V tomto článku se s Vámi podělím o mé poznatky a pocity s testování detektoru kovu Nokta Impact. Nechám Vás nahlédnout do srazu Cobra CUP 2017 a do nastavení od majitelů detektorů Nokta.

Hned jak přišel na trh nový detektor od Nokty (Impact), vzal jsem si ho do parády, stejně jako všechny předchozí modely. Co je obrovskou výhodou oproti ostatním detektorům, je že umí docela dobře hledat i na čedičích. Proto moje první zastávka s Impactem byla na čedičovém kopci, kde už roky testují své detektory Veseláči. Detektor jsem hned nastavil do režimu COG odladil a začal testovat. Pohoda, detektor se dá krásně odladit a kameny nepískají. Při odladění dělá strašně moc lidí obrovskou chybu a znovu jsem se o tom přesvědčil i na srazu majitelů Nokta. Skoro každý nastaví detektor na maximální výkon a začne odlaďovat. Je jasné, že vyšťavený detektor, který je rušený si odladí hodně a potom nehledá. Já to dělám tak, že po zapnutí detektoru snížím senzitivitu na 35-40 a potom si odladím. Po odladění přidávám senzitivitu co to jde. Jakmile začne detektor prozvukovat, začnu pomalu ubírat až se přístroj ustálí. K odladění Ground balance, Impact má možnost odladit zem automaticky i manuálně. Většinou když odlaďuje automat, tak to není tak přesné jako ruční odladění, ale tady je rozdíl tak minimální, že přes manuál neodlaďuji vůbec. Je to mnohem zdlouhavější a výsledek je stejný.

Co se týče nastavení hledacích režimů, tak tady se Turci plácli přes kapsu a detektoru nadělili dvanáct hledacích režimů. Na můj vkus je jich asi zbytečně moc, já jsem používal pouze polovinu. Ale někdo je třeba využije všechny. Můj nejpoužívanější program stejně jako u CoRe nebo Relic je DI2. Hodně citlivý režim s dvoutónovou odezvou. Další program, na který jsem přišel až po pár testování v terénu je novinka, kterou jsem začal používat místo režimu COG (minerální půdy) a je to STA, statický režim, který hledá i pod čedičem. To jsem ukazoval i na Impact day u Pilota v Líbeznici a video je na Youtube.com. Toto nastavení bez diskriminace, s protaženým jednotónem je ideální na hodně minerálních půdách. Pod veliké kameny nevidí, ale ty menší prokoukne bez problémů a zahlásí i malou stříbrnou minci.

Další nastavení, které jsem dost často používal je DI3. Je to klidnější režim s třítónovou odpovědí. Když jsem našel lokalitu, která byla čerstvě pooraná, použil jsem právě DI3. Na takovém podloží žádný detektor nehledá hluboko, proto úplně krásně stačí klidný a stabilní režim s třítónem. Nastavení senzitivity doporučuji na 85-92. To taky záleží na rušení okolí, protože pod vysokým napětím budete nastavovat citlivost třeba pouze na 70.

DEEP je nastavení pro dosažení největší hloubky, ale je nutné hodně zpomalit kmitání s detektorem. Tento režim je dobré použít na místě, kde se předpokládá nebo ví, že jsou cíle hluboko. Není vhodný pro běžné rychlejší hledání. V tomto režimu nejde prohledat za dvacet minut pole jak fotbalové hřiště. Já jsem tento režim docela úspěšně používal při archeologickém průzkumu.

Programy jako GEN ( hloubkový All metal- jednotón), GEN DI ( All metal s mírnou diskriminací – jednotón), DI4 (čtyř tón), VLK a VLK 2 nebo DI 99(multitón) jsem nepoužíval. Pro běžné hledání opravdu stačí 4-5 hledacích režimů, podle lokality, velikosti cíle a hloubky uložení. To mi potvrdí většina majitelů Impact.


Co se nepovedlo?

Podle mě je to malá skladnost tyče. Při úplném zasunutí tyčí do sebe, zůstává délka složeného detektoru 110cm. A hustějším porostu se mi stává, že si přepnu hledací režim. Nedá se zamknout nastavené menu. Je to maličkost, na poli nebo na loukách se mi to nestalo, ale lese s hustějším porostem vždy.

Co je oproti předchozím modelům lepší?

On-line aktualizace software. Možnost měnit pracovní frekvence. Výrobci zvolili kombinaci 5kHz, 14kHz a 20kHz. Já jako milovník mincí a šperků používám nejčastěji 20kHz pracovní frekvenci. Pro válkaře nebo pro hluboké hledání je dobré zvolit nižší frekvenci. Pro hledače s lepším hudebním sluchem je zde možnost nastavit si výšku tónů, jak pro nízký, střední i vysoký tón, podle stupnice. Nastavení odezvy na železa, můžete nastavit na úplné vypnutí nebo upozornění na pozadí až po klasické zabručení. Takže pro ty co hledají železa a nechtějí kopat malé hřebíky jednoznačně skvělá věc.

Když se podívám zpět a porovnám detektory Nokta, tak Impact vyhrává. Je to univerzální detektor, který je možností svého nastavení vhodný, jak pro hledače mincí, drobných cílů a šperků, tak pro válkaře i pro milovníky středověkých železných artefaktů. Dá se odladit jakékoliv podloží a s detektorem se může hledat opravdu všude.

Nastavení detektorů Nokta

Zipsy : Detektor Nokta Impact na čediče

Nastavit STA, najít místo bez kovových cílů, snížit gain na 35, odladit zem ( nechávám detektor pípnout dvakrát a sleduji jestli je číslo stejné, když ne pumpnu si ještě jednou, většinou 86-88), zvýšit gain na 85-92, frekvenci 20kHz. Je to jednotón, kope se všechno. Detektor hlásí cíle i pod kamením.

COBRA - Detektor : NOKTA IMPACT preferované nastavení prog.: DI2, gain 90, disc.10, Fe - 0 a převážně frekvence 14 a 20 khz poslední dobou jsem si oblíbil i varianty VLX a to gain 85, disc.5, Fe3 frekvence 14 málo kdy 20 khz.

Nokta Impact je vlastně po prvním detektoru (Mikron NGR 100) pak Vikingovi VK 40, Tekneticsu G2 a Nokta Fors Core pátý detektor a myslím že je to model který mi po počátečních potížích naprosto dostačuje. Bohužel realita je taková že u Impacta je potřeba restartovat v hlavě veškeré návyky z předešlých detektorů.

Vladislav Večerek:   Nokta Impact nastavení na pole DI2, GAIN 85, DISC 3 , 20 kHz

Jan Černý:  Nokta Relic , DI2, Sens85, ID mask 05

Petr: Nokta Velox: Senzitivita 9, ground 4-5, iron ON, iron disk. FS, signal audio 3. Na čediči je ground na 6,1.


Sraz majitelů detektoru Nokta - Cobra CUP 2017

Byl jsem pozvaný na sraz majitelů Nokta. Byla to jejich první akce a můžu říct, že se povedla. Kemp Kačer byl jenom náš, počasí vyšlo, našlo se myslím 17 stříbrných a spoustu zajímavých věcí. Soutěžilo se v hledání – tři výherci, v lukostřelbě – jeden vítěz a poražení, testovalo se na polygonu. Do kempu jsme přitáhli půl lesa, takže táborák hořel nonstop. Kluci udělali polygon v kýblu od něčeho a kupodivu fungoval :-)

Pořadatelé chtějí akci opakovat každý rok v jiném koutě ČR, aby se mohli účastnit i ti co to mají daleko a hlavně aby se vyzkoušely podmínky na jiném podloží a v jiné nadmořské výšce. Dobrý nápad.

Noktě zdar Zipsy a spol.


Nokta sraz 2017


Vítězové




Nálezy

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Parádní akce a dobře napsaný diky :)

...pěkné to máte chlapi... ;-)

PRVNÍ AKCE SEBOU VŽDY NESE NĚJAKÉ ÚSKALÍ ale díkky všem se to docela povedlo. Díky všem účastníkům a Zipsymu za článek

jak je to opravdu s tim odlanenim, ma opravdu takovej vyznam snizovat citlivost pri odladovani ? Detektor by se mel sam odladit na citlivost na kterou je zrovna nastavenej ne ?

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru