Štědrovečerní Golden Mask 4 aneb poslední letošní novinka

Kategorie: Detektor kovů Golden Mask GM4 a GM4WD

Detektor kovů Golden Mask 4

Podle číslování by se mohlo zdát, že nová GM4 je automaticky nejvyšší model celé řady. V podstatě tomu tak je, ale je to trochu složitější. Po příchodu nové GM4 na trh, teď společnost Golden Mask v podstatě vyrábí dvě řady detektorů. První na nižší frekvenci pro všeobecné hledání (GM2, GM3 a GM3 +) a druhou s důrazem na maximální citlivost GM1 HF a nyní nová GM4. Nová GM4 se testovala již od léta a v podstatě se na trh měla dostat ještě s jedním projektem, který se ale výrazně pozdržel a dá se očekávat nejdříve příští rok v létě.

Detektor kovů Golden Mask 4

Golden Mask GM 4 pracuje na operační frekvenci 18 kHz. Používá nový diskriminační obvod GM a také nový typ obvodu pro odladění vlivu půdy. Z uživatelského pohledu to pro Vás znamená, že si můžete bod, kdy se Vám ozve železo a kdy barva, označit pomocí diskriminátoru sami, nebo využijete přednastavené hodnoty. Stejně je tomu u odladění vlivu půdy. Můžete využít automatické odladění vlivu země nebo si ho nastavit manuálně. Ovladač GB má velmi krátký chod, pouze 240° a chová se jinak, než je tomu u klasických GM. Špatným nastavením toho pokazíte výrazně méně.

Další novinkou je možnost nastavení audio odpovědi detektoru. Abych to napsal polopaticky, můžete si zvolit jakým tónem se Vám budou cíle hlásit. Jsou hledači, kteří dávají přednost ostřejší a vyšší odpovědi a jsou tací, kteří mají raději nižší frekvence. GM 4 je schopna se přizpůsobit všem.

Detektor je také celkově odlehčen a bude se prodávat ve dvou verzích. První se sondou 2D 10,5" za 13.600 Kč vč. DPH a druhá se sondou 2D 12x10" za 14.490 Kč vč. DPH. Obě sondy již využívají novu technologii odlehčené výroby sond GM. Sonda 10,5" je klasická kulatá, tak jak ji hledači znají již cca 6 měsíců. Sonda 12x10" 2D je zcela nová a ve velmi krátké době bude dostupná i pro verze GM2, GM3 a GM3+.

Sondy pro Golden Mask 4 Nová loketka a bateriový blok Golden Mask 4

Úctyhodná výbava sond. K novému Golden Mask 4 můžete mít nové odlehčené cívky o průměru 7",8", 10,5" 12x10" a 15x12". Velice příjemná změna je i v montáži loketné opěrky a bateriového bloku.

Chování detektorů v terénu

Jak jsem psal v úvodu, zatím za sebou máme jedinou procházku. Přesto pro fanoušky Golden Mask bude určitě zajímavé zde zachytit první dojmy. Tak jako vždy jsme začali na našem polygonu, kde GM 4 "viděla" vše co je zde zakopáno, v což jsem ale doufal, jelikož to zvládají i GM2, GM3 a GM3+.

Testovali jsme tak především ty nejdrobnější zlaté a stříbrné cíle. Rozlámané naušničky, nejdrobnější stříbrné mince a také drobné bronzové a železné úlomky. Dosah detektoru je na tyto cíle doslova skvělý. Doufali jsme, že bude o něco lepší než je tomu u GM 1HF, ale výsledky nás hodně překvapily a rozhodně předčily vše, co jsme čekali.

V automatickém režimu se detektor chová naprosto klidně. Již si nemusíte lámat hlavu s nastavením thresholdu. Detektory GM na pracovní frekvenci 18kHz nastavení prahového tónu v jeho klasické podobě nemají. Stačí tak nastavit citlivost na maximum a pak stahovat citlivost až bude detektor klidný. Během testu jsme chodili na 95% výkonu detektoru. V manuálním režimu je potřeba nastavit Ground balance. To je značně zjednodušené a v podstatě hledáte místo, kde detektor nemá žádné prozvuky. Jelikož je možnost otočení pouze o 240°, je toto nastavení velice rychlé, ale méně přesné, než je tomu u ostatních detektorů GM. Zdá se, že ale tato cílená nepřesnost nemá na práci s detektorem žádný vliv a spíše přináší zrychlení práce a vyšší uživatelský komfort.

Funkce a hodnocení

Pro větší přehlednost zde vypíši seznam funkcí, které jsou pro nový Golden Mask charakteristické a z mého pohledu hledače jsou zásadní a přinášejí něco nového:

  1. Možnost nastavit si kde se mi ozve železo. Myslím, že velice důležitá funkce, hlavně pro hledače, kteří se soustředí na hledání drobných cílů. Nastavení úrovně se provede diskriminátorem. Cíle pod nastavenou hodnotou se ozvou hlubokým tónem, nad ní pak vysokým. Pokud nejste typ na experimentování, můžete diskriminátor nastavit na doporučenou hodnotu. Pro většinu lokalit to bude ta nejlepší volba
  2. Možnost nastavit si audio odpověď detektoru. Zejména starší hledači mají v některých případech problém s vysokými tóny. U nového GM si můžete tuto odpověď nastavit podle sebe. Neznám počet možných variant nastavení, výrobce je zatím nikde neuvedl, ale je jich tam určitě alespoň 10.
  3. Zjednodušené nastavení odladění půdy. I když je méně přesné, zdá se, že je rychlé a velice účinné. Při zkouškách jsme si udělali takový malý test i na "prázdnou díru", kdy jsme pomalu posunovali ovladač GB tak, aby se nám již nehlásila. Detektor byl klidný a na dosahu jsme oproti automatu ještě slušně přidali.
  4. Vysoká pracovní frekvence. Nevím jaký vliv, pokud vůbec nějaký, má na celkový dosah detektorů. Všechny testované cíle detektor bez problému viděl. Výrazně na dosahu, oproti klasickým GM přidal právě u nejdrobnějších cílů. Bude určitě zajímavé na tyto cíle otestovat GM2, GM3 a 3+ na nižší pracovní frekvenci s novou sondou 12x10" 2D a ověřit tak, jaký vliv na dosah má nová sonda.
Verze detektoru kovů Golden Mask 4 s novou sondou 12x10

Těžko hodnotit detektor po jedné procházce a testech na polygonu. Přesto je jasné, že se bude jednat o výjimečný přístroj a určitě to nejlepší co zatím Golden Mask vyrobil. Detektor je výrazně odlehčen a jeho separační vlastnosti, které si můžete prohlédnout na videu, ho budou řadit mezi absolutní špičku. Dlouhodobý test detektorů budeme provádět v lednu a únoru a doufám, že bude zveřejněn někdy v průběhu března. Vše ale bude záležet na počasí a množství sněhu :). Určitě si však najdeme v lednu čas na natočení instruktážního videa, které přidáme na výukové DVD pro detektory Golden Mask.

Videa s detektorem kovů Golden Mask 4

Videa nejsou naše. Byla natočena při testování detektoru a určitě stojí za shlédnutí.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

No nevím na těch 25 cm nezněl signál moc důvěryhodně to asi bude to automatikou :-O Mám GM3+ a kopu mince z 35 cm s krásným signálem. Sice je drobek neklidnější ale už jsem si zvykl.Samo v manuálu. Přeju spoustu krásných signálů.

Mě se zamlouvá, jak tak na to koukám bude to boj rozhodnout se mezi ním a cs6. ;-)

Povedená mašinka, hodně podobná Fisheru Gold Bug DP... Cena je ještě zajímavější... Mě se líbí, kluci s GM jsou hodně snažíví... 8-)

Mám za sebou první den s GM4. Tudíž těžko říc víc než že vše vypadá skvěle. :-) Testy ale dělají i kluci na pobočkách a nadšení je uplně stejné. Dosah detektoru je vyjmečný a diskriminace funguje na 1.

Je to zajímavé, že se na konci roku takle objeví dva, myslím si že hodně výjmečné detektory. Jelikož si myslíme, že by si je mělo otestovat co nejvíce hledačů budou od ledna jak GM4 tak C.Scope CS6MXi v půjčovně ;-)

Zdravím prosím nezkoušely jste už cívku GM4 na 2-3-3+ :-)

Cívky na GM4 lze použít na GM1 HF. Detektory GM2, 3 a 3+ používají sondy pro jinou operační frekvenci.

Má GM4 menší dosah od GM3+

Má GM4 menší dosah od GM3+

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru