Středověká loď ve Volze

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Více jak 600 let starou loď se podařilo objevit v řece Volze poblíž kláštera Svaté Matky Boží, který se nachází ve vesnici Vinnovka (Rusko). S identifikací nálezu pomohli odborníci z Samara Polytech. Na pomoc si přivolali i profesionální potápěče.

Loď se nachází v hloubce asi deseti metrů. K jejímu výzkumu použili odborníci speciální ultrazvukové skenery, které jsou vyrobené pro práci pod vodou. Zjistili, že loď je dlouhá padesát metrů a široká dvacet metrů. Z větší části se nachází v písku, ale podařilo se získat snímky, na kterých je viditelná zadní část, zachovalé trámy, řetěz i lana.

Potápěči z lodi odebrali vzorek dřeva a kovu. V laboratoři Ústavu pro monitorování klimatických a ekologických systému Ruské akademie věd v Tomsku pak provedli vědci radiokarbonovou analýzu. Zjistili, že loď pochází někdy z období kolem roku 1415. Možná odchylka je plus mínus 85 let. Plavidlo tak v každém případě pochází ještě z období před nástupem moskevského velkoknížete a ruského cara Ivana Hrozného, který se ujal vlády až v roce 1530. „Pokud je datování správné, tak loď skutečně pochází z poloviny 15. století,“ poznamenala historička Ekaterina Semenová, která se na výzkumu podílela.

Území, kde se loď nachází nebylo ještě ve zmiňované době součástí ruského území, ale podél řeky Volhy se nacházely slovanské osady. Volha byla tenkrát důležitou dopravní tepnou využívanou různými národy. Nad historií nalezené lodi tak stále visí otazník…

Podle historiků může jít o ruské plavidlo, ale klidně i asijského, skandinávského či západoevropského původu. Doposud získané informace také jednoznačně nenaznačují, zda byla loď vojenská nebo se používala k obchodním účelům. Vědce a průzkumníky proto čeká ještě náročná práce. Budou se snažit najít odpovědi na všechny otázky spojené s objevem středověké lodi. K tomu je nutná její přesná identifikace a řada studií.

Jde totiž o skutečně vzácný objev. Doposud se nepodařilo najít v Samarské oblasti ani Volze tak starou loď, který by přežila v takovém stavu stovky let v podmínkách pod vodou. „Na základě dosavadních analýz například víme, že loď byla vyrobená  kvalitního vysoce čistého železa s koncentrací 99,5 procenta. Sice zkorodovala, ale jen povrchově. Také to dokazuje, z jakého období plavidlo pochází,“ podotkl Andrei Pimerzin, který se podílel na analýzách spolupracoval.

Video

Zdroj: https://phys.org/

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Prada!To možem a vďaka :-)

Volga (Волга)
https://www.youtube.com/watch?v=IptoqUlFwP4

8-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru