Stříbrný peníz z období vlády Eduarda I. (1272-1307)

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika

Vzácnou minci z třináctého století našel u přístavu Stonehaven (Skotsko) detektorem kovu hledač Keith Knight. Stříbrný peníz pochází z období vlády Eduarda I. (1272-1307). Kvůli jeho výšce mu říkali – Eduard dlouhán. Bojoval ve Skotsku a dokonce zajal známého skotského bojovníka Williama Wallace. Tato postava je známá z filmu Statečné srdce, kde ji hrál Mel Gibson. Eduard získal kontrolu nad zemí a Wallace nechal popravit.
Knight zjistil, že nálezná mince je doposud nejstarší, kterou kdo kdy našel detektorem kovu v oblasti Stonehaven. Podle odborníků jí pravděpodobně ztratil jeden z Eduardových vojáků. „Podobnou minci jsem našel v okolí Banchory. To je důkaz, že Eduardova armáda se dostala až na severovýchod Skotska,“ uvedl Knight. Všeobecně se ví, že Eduard napadl Skotsko s armádou o velikosti čtyřiceti až šedesáti tisíci vojáků.

Mince

Mince, kterou Knigth našel, je velmi vzácná. Způsob vyhotovení totiž není příliš obvyklé. Na jedné straně má vyražený dlouhý kříž. „Je to pro mě velmi vzácný objev. Neuvěřitelné je, že jsem našel předmět, který zřejmě ztratil jeden z vojáků Eduardovy armády před osmi sty lety,“ svěřil se šťastný hledač s detektorem kovu, který nyní žije v Banchory. První detektor kovu si koupil před dvaceti lety. Za tu dobu již našel mnoho starých mincí u přístavu Stonehaven. Včetně stříbrné šestipence z roku 1597, kdy vládla Alžběta I. A také několik mincí z období vlády Jakuba I. Kromě toho se podařilo Knightovi najít několik kusů gruzínské a  viktoriánské bižuterie.

Několik nálezů dokonce posuzují odborníci a možná je prohlásí za poklad. Je to například špička z bronzového kopí nebo kus meče. Oba předměty našel Knight v blízkosti Stonehaven. Ve Skotsku mohou prohlásit pokladem věc, která je přes patnáct set let stará. Mnoho předmětů nalezených Knightem je k vidění v muzeu v Tolbooth. Mezi nimi jsou také římské mince, které našel na několika místech britského ostrova.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

nj Anglie, ráj pro hledače :-)

Tak přesně takovou jsem i první reakci čekal. Víte prd, jak to tu chodí a vypadá a nevážíte si toho, co máte v ČR. No už se tam těším na hledací dovolenou. Pozdravuji z UK. ;-)

Šestpenci 1597 Alžběty I mám taky,v Čechách se občas najde. :-)

Pěkná mince,dal bych si říct vykopat ju z pod cívky :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru