Tajemství středověkého šachu: DNA odhaluje původ Sandomierzských šachových figurek

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem kovů ve východní Evropě

Středověká šachová souprava objevená v 60. letech v Polsku odkrývá další fascinující tajemství díky analýze DNA. Ta zjistila, že Sandomierzské šachové figurky z 12. nebo 13. století nalezené na hradu Sandomierz byly vyrobeny z kostí zcela jiných zvířat, než se až dosud myslelo. Výsledky vědce překvapily a nabídly nové možnosti původu figurek.

Výzkumníci z Varšavské univerzity extrahovali téměř kompletní mitochondriální genom z malých vzorků získaných ze spodní strany šachových figurek. Z analýzy vyplynulo, že komplikovaněji zdobená část soupravy byla vyrobena z koňských kostí, zatímco ostatní figurky byly zhotoveny z kostí kravských. Jeden z pravděpodobně později vyřezaných pěšců byl vyroben z kosti jelena lesního.

„V takto starých muzejních materiálech je DNA zachována jen ve velmi malém množství a je obtížné ji analyzovat. Naštěstí se nám podařilo získat téměř kompletní sekvence mitochondriálního genomu, což nám umožnilo zjistit, z jakých druhů zvířat byly studované figurky vyrobeny,“ vysvětlila Dr. Danijela Popovićová z Centra nových technologií Varšavské univerzity na tiskové konferenci.

Kostěné šachové figurky byly objeveny v roce 1962 při archeologických vykopávkách v někdejším srdci středověkého města. Sandomierzská souprava tvoří téměř kompletní sadu šachových figurek, chybí pouze 3 kusy. Je to velmi vzácný a ojedinělý nález, neboť v Polsku bylo až dosud nalezeno pouze 50 středověkých šachových figurek, téměř vždy však jednotlivě, nikoli v sadě.

Ručně vyřezávané a leštěné figurky průměru 18 mm a výšce pouhých 25 mm (i to je oproti dříve nalezeným větším figurkám rozdíl) byly zdobeny abstraktním stylem typickým pro středověké islámské šachy – v souladu s náboženským zákazem realistického zobrazování lidských postav, což bylo v té době v Evropě zcela běžné. Figurky byly ozdobeny vyřezávanými paralelními liniemi a tečkovanými kruhovými vzory vytvořenými pomocí kružítka.

Hrad Sandomierz má bohatou historii. Gotickou podobu získal za krále Kazimíra III. Velikého ve 14. století. Ještě dříve zde stávala pevnost z 10. století. Ve 12. století byla sídlem Jindřicha I. Sandomierského, knížete z dynastie Piastovců a syna Boleslava III., polského panovníka. Jindřich vedl polská vojska ve druhé křížové výpravě (roku 1147) a později v 50. letech 12. století.

Až dosud se archeologové domnívali, že šachové figurky mohl přivézt právě Jindřich při návratu ze svých cest po Blízkém východě. Nicméně analýza DNA prokázala, že figurky byly vyřezány z kostí evropských zvířat, což otevírá další možnosti původu této unikátní šachové sady.

Jedna z teorií naznačuje, že je do města mohli přivézt dominikánští mniši z Itálie. Místo nálezu se nacházelo vedle dominikánského kostela sv. Josefa, založeného v roce 1226. Další možností je, že figurky byly součástí importu při obchodních stycích Kyjeva se západní Evropou. Existuje také šance, že figurky byly vyrobeny přímo v Polsku, neboť vyřezávané linie a kruhy byly nalezeny také na jiných polských artefaktech vyrobených z parohů a kostí.

Přestože nelze s konečnou platností určit, kde byly tyto středověké šachové figurky vyrobeny, jejich objev a nová analýza DNA přináší nejen cenný vhled do středověkého života, ale také ukazuje potenciál moderních technologií v archeologii a historickém výzkumu. Sandomierzské šachové figurky představují unikátní a vzácný nález, který bude nadále fascinovat historiky, archeology i šachové nadšence po celém světě.

Roman Němec

Zdroje: polishnews.co.uk, archeologia.com.pl, sandomierzs.eu, zamek-sandomierz.pl

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-O

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru