Téměř 2 000 let staré římské mince našli přímo v areálu základní školy

Kategorie: Poklady

O tom, že poklad se dá najít asi opravdu kdekoli, se přesvědčili archeologové na půdě základní školy v Readingu, hrabství Bergshire. Odborníci tam před nedávnem objevili až dva tisíce let starý mincovní depot při archeologickém průzkumu, který předcházel plánovaným sanačním pracím...

Poklad, který obsahuje asi 300 římských mincí, zřejmě původně vlastnil bohatší římský obyvatel, dost možná farmář. Mince uložil do keramického hrnce a pravděpodobně z obav před blížícím se ohrožením jej následně zakopal do země, kde nerušeně ležel dalších dva tisíce let. Spolu s hrncem a mincemi byly nalezeny i jiné blíže nespecifikované předměty, ty ale prozatím zůstaly veřejnosti neodhaleny. Mince dosud nejsou přesněji určené, ani konkrétně datované. Zatím byly odeslány k roztřídění, určení a konzervaci.

Poklad ze sklonku doby římské představuje pro místní školu v Readingu příjemné vyrušení z jinak poklidné atmosféry oblíbené základní školy, jejíž pozemek leží přímo na místě někdejší menší římské osady nebo větší zemědělské usedlosti. V současnosti patří radě této městského části. A protože nález se všemi dalšími nalezenými artefakty spadá pod zákon o pokladech z roku 1996, doufají, že bude vystaven v readingském muzeu.

Paul Gittings, místní ředitel pro kulturu, sport a spotřebitelské služby k tomu řekl: "Je to tak vzrušující nález, zejména když byl nalezen v areálu readingské základní školy. Je to skvělý způsob, jak přivést historii k žákům co nejblíže. Jsem si jist, že stejně jako já, mají ohromný zájem dozvědět se více o mincích, jakmile budou posouzeny odborníky. V závislosti na výsledku posuzovacího procesu dle zákona o pokladech městská rada doufá, že mince získá a bude i pro místní obyvatele vystavovat právě muzeum v Readingu.

Ředitelka školy Madeleine Cosgrove dodává: „Jak žáci, tak všichni zaměstnanci školy jsou velmi nadšeni tímto objevem a těšíme se na pokračovaná příběhu, který bude zachován jako součást dědictví Ridgewayské školy."

Co dodat? Snad jen, že poklady jsou nejspíše dosti často právě tam, kde bychom je čekali nejméně... :-)

Zdraví GM4PRO – Roman

Zdroje: reading.gov.uk, bbc.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Co dodat? Snad jen, že mincovní depoty jsou běžnou součástí školních zahrad:
http://klatovsky.denik.cz/zpravy_region/skolni-zahrada-ve-strazove-skryvala-stribrny-pokla.html
:-) ;-)

Bedlos:ten jsem měl tu čest mít v ruce nádherné kousky.někde to mám nafocené

Jj je to tak, například v roce 1957 řídící učitel Trčka se svými žáky při kopání pařeniště na školní zahradě v Sudoměřicích u Bechyně nalezl hliněný hrnec v kterém se skrývalo 73 stříbrných mincí z 16.století pocházejících ze střední Evropy. Tento poklad je instalován ve stálé expozici muzea v Týně nad Vltavou. ;-)

Tak proto jsem jako dite mel za nejvetsi sen zbourani skoly? :-)

:-) :-D

....." kde nerušeně ležel dalších tři tisíce let"...ať počítám, jak počítám, nechci být hnidopich, ale nějak mi to nesedí :-D

Jojo, tam to nesedí, protože BBC se trošku spletla, já to od nich převzal, Mára částečně upravil a výsledek je ten, že jedno to "třítisíceletí" tam i přesto nechtěně zůstalo :-) Píšu Márovi, ať to sníží o litr :-)

ok, měl jsem to napsat do soukromé zprávy, až to bude opraveno tak můj komentář bude znít jako že neumím číst :-D ..jinak...snový nález !! ;-)

Tak to jsem ti neměl odpovídat, teď už to tak hezky nevyzní :-)

Pravděpodobně to dělal nějaký nezkušený pracovník BBC. Jelikož si opradu hodně pletl dobu bronzovu s dobou římskou. Poslední chybka opravená :)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru