Tesoro Lobo ST - potřetí

Kategorie: Detektor kovů Tesoro Lobo ST

Tak jsem si ho zase pořídil zpět. Potřetí… Ano, mnozí z Vás budou namítat, že jsem se asi zbláznil. Zbytek z vás bude mít alespoň částečné pochopení a najdou se i tací, kteří dělají to stejné.

Existují věci, v našem případě detektory, které nás prostě jednou chytnou za srdce a nedáme na ně dopustit. Přijde však chvíle, kdy zatoužíte vyzkoušet něco nového. V lepším případě máte dostatek prostředků, kdy oblíbený detektor necháte u sebe doma, a pořídíte další. Ale jsou i takové případy, kdy prostě ony finance nemáte a musíte prodat něco, co máte fakt rádi, abyste ukojili svoji zvědavost a potřeby…… a tak jsem 2x přišel o svého „Lobáče“.. a nyní je zpět.

V průběhu mezičasu, kdy jsem si začal plnými doušky užívat Minelab E-Trac, jsem pochodil drsné lokality, které mi s jinými detektory „nafackovaly“. Renomé detektoru E-Trac se potvrdilo, umí chodit prakticky všude, pokud jej umíte na danou lokalitu nastavit…..

Výzva? Ano, pro Tesoro Lobo ST.

Pořídil jsem si jej v sestavě s RDS cívkou, s kterou jsem již měl v minulosti poměrně bohaté zkušenosti.

Jak Tesoro Lobo ST šlape v silně mineralizovaných lokalitách?

Jak jsem uvedl v dřívějších recenzích na detektory Tesoro, pohybuji se v silně mineralizovaných lokalitách. Abych byl konkrétní, jde o lokality plné železa (neřídký výskyt „železných hub“), kde minulosti probíhala hutní aktivita. Ba co více, v posledním století se zde těžily fosfáty.
Onen výčet již dává jasně najevo, že zde není lehké chodit, pokud nemáte dobré uši a cit na nastavení detektoru.

V těchto lesních prostorech jsem s Tesoro Lobo strávil velmi příjemné chvilky.

Zapínáme detektor, najdeme si místečko bez známek železa či jiného kovu a nastavíme citlivost cca na 6-8 a zkontrolujeme vypnutou diskriminaci. Soil normal. Velmi dobré je si zakroužit i v okolí onoho vybraného bodu. Ač se to nezdá, i vzdálenější předmět od cívky, které bychom nečekali, se dokážou významně podílet na odladění detektoru. A velmi podceňované, avšak pravdivé, kovové cvočky na botách….

Jakmile jde zvuk detektoru v THRS nahoru i dolů přibližně stejnou intenzitou, zvolíme režim hledání. Chceme-li na věc jít „z ostra“ , ponecháme ALL METAL, a citlivostí jdeme do snesitelné míry. Snesitelná míra je velmi relativní. Tedy dokud detektor nezačne dávat najevo nespokojenost vrkáním. Pak je samozřejmě zapotřebí ubrat.

Pokud se spíše specializujeme na pohodlné hledání, nebojme se detektor otupit diskriminací. Zapneme diskriminaci, nelépe na nejnižší úroveň do bodu po cvaknutí. Zde již využijme všech výhod detektoru – citlivost do maxima možného. Diskriminaci, která téměř zpravidla u analogových detektorů ubírá dosah, zčásti ošálíme maximální možnou citlivostí.

Threshold nepřeháníme, chceme ve složitých lokalitách slyšet ty krásné „šusty“ malých, hlubokých stříbrných feniků a parvů… Nanejvýše nastavujeme 15:00 v pomyslných hodinových ručičkách..

A  jde se na to… Výzva je tu.
To potřebné jsme vlastně udělali. Nahnali jsme Lobo do maxima výkonu v rámci komfortního diskriminačního režimu a můžeme hledat. Co nás u Loba zajímá, jsou pravidelné signály barevného kovu. Bavíme-li se o středověkých lokalitách, zajímají nás především stříbrné odezvy. Tyto lokality jsou nejzajímavější v místě staré cesty. Někdy jsou ony cesty patrné, někdy jsou již vysloveně mělké. Ale ten charakteristický rys každé středověké cesty lze prostě poznat s ohledem na okolí.

Na cestě jsou signály:

Železo:
„Tap – Tap“ razantní náběh, useklý začátek i konec. Při křižování to stejné. Železa jsou hlasitější a usekaná. Často si propípne jako barva, ale signál se mísí s nepravidelným potlačováním železa. Dobrá zkouška je i přizvednout cívku výše. Pokud je to barva na hranici dosahu, tak jednoznačně zmizí. Pokud ne a je to železo, ozývá se stále stejně.

Olovo:
„Píííí – Pííííí“ dlouhá a měkká odezva. Naprosto pravidelná. Náběh nabývá na intenzitě přibližováním se k předmětu, vrcholí a následně měkce a jemně ustupuje.
I zde se nacházejí často olověné kulky, respektive, s ohledem na oblast, spíše olověné koule a ty malé známé olověné krychličky. Olovo je opravdu snadno identifikovatelné.

Hliník:
„Píííp – Píííp“ většinou krátké, nedůrazné, plytké signály. Signál není tak ostrý, je jemnějšího charakteru. Je však pravidelný a má stále stejnou intenzitu.
Hliník se tu často vyskytuje kvůli neuvěřitelné lidské ignoraci… Vyhodit a ponechat v lese může udělat jen duševně chabý člověk.

Měď:
„Piip – Piip“  razantní, krátké, pravidelné a ostré signály. Na tyto krásné signály se vždy těším, protože je naprosto jasné, že jde o mělké stříbro nebo hlubší měď. Ve středověkých lokalitách se vyskytují zejména ve formě falz feniků.

Stříbro:
„Pip-Pip“ nejkrásnější zvuk Loba. Je to téměř 50% pravděpodobnost, že máte pod cívkou stříbro. Nejkratší, nejjasnější a nejostřejší signál. A Lobo ta stříbra fakt umí.
Bohužel, ona stříbra jsou hodně hluboko. Signál se bude trhat. Budete si signál plést se železem, ale je to diametrálně odlišný zvuk. Pokud je malý fenik na konci dosahu, prská, ale prská pořád, zleva, doprava, křížem krážem a pořád stejně. Z praxe doloženo, s čím si nejste jistí a máte pocit, že to je železo, ale pocitu nevěříte, kopněte to. Vybojujete takhle pravděpodobně to krásné stříbro v těchto složitých podmínkách.


Tesoro Lobo je jednotónový detektor, jak všichni víme. Opravdu se tu bavíme o jednom tónu?
Výše uvedené řádky Vám, přátelé, napoví, že onen jeden tón je vlastně malý hudební orchestr. Odezva Tesoro Lobo je nesmírně bohatá, a kdo se opravdu chce učit a s detektorem růst, je Lobo pravá volba.

Tesoro Lobo ST, s RDS, se mi opět ukázal jako vynikající detektor pro lov nízkovodivých pokladů. A co více, a to je podstatné, spolu s Minelab E-Trac prostě ve složitých a „železnatých lokalitách“  chodit umí.

Přátelé v našem oboru. Dovolil jsem si takový malý exkurz do těžkých  středověkých lokalit.
Jelikož jsme, my hledači, lidé s láskou k historii, není třeba nikomu z Vás připomínat dobrou vůli kooperovat s muzei a archeology, neboť tyto středověké lokality, i když o nich ještě prakticky často nevědí, mají vypovídající a kulturní hodnotu.

Na závěr, a v našem případě to platí více než na kohokoliv jiného“ Člověk musí mít svého dobrého doktora, právníka a archeologa“ :-)

Hodně štěstí chlapci.


 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Krásné čtení ;-)
Při řádkách o signálech mi normálně zněly v uších a adrenalin stoupal v krvi :-)

Čau Čerte,chtěl jsem se tě zeptat,můžeš porovnat Vaquero vs. Lobo?Díky ;-)

Můžu.... jistě..
Ale vlastně jsem to udělal v recenzi na Vaquero... kterou jsem psal.. Lobo je speciálka. Vaquero je pohodář pro hračičky. Já hračička jsem, strašně rád laboruji s nastavením, k čemuž Vaquero vybízí... Kamaráde, kdybych neřešil finance, tak si nechám jak Lobo, tak Vaquero. Ale za jiných okolností je třeba klást konkrétní otázky a očekávat konkrétní odpovědi ku srovnání.
Rád tvoje otázky zkonzultuji v SZ. Nebudeme to tu plnit "offtopic". :)

To Modrey: ono je Vaquero takové hodně ořezaní Lobo a vůbec není špatné. Porovnat to ale moc nejde. Lobo je jinde a čím jsou horší půdní podmínky, tím více je to vidět :-)

Delta: Mysl mám otevřenou a nezavrhuju cokoliv ani od francouzů a ostatních američanů. Mám ve stáji E-Traca, pokud mu bude šlapat alespoň ze 70% Equinox na paty, tak se mu rozhodně bránit nebudu. Je mi jedno co se píše, dokud to na vlastní oči, uši a ruce nevyzkouším.. Ať je to Američan, Australan, Bulhar nebo Číňan.

Delta tak tak prachy jsou,ALE napřed si to zajedu do Časlav porovnat ;-)

A to jsem nechtěl offtopic........

Hliník se tu často vyskytuje kvůli neuvěřitelné lidské ignoraci… Vyhodit a ponechat v lese může udělat jen duševně chabý člověk.
A proto po tom lese chodím a pěkně ho do tašky sbírám. :-) Dělám vlastně očistu lesu, luk, polí a strání.

Když jsem začínal s Lobem, myslel jsem si, že takovou diskrimaci a výkon v mineralizovaných půdách mají všechny detektory. No o pár detektorů později jsem z tohoto názoru vyléčen. :-D V režimu Blk Sand to dá jakž takž i ta nejhorší místa.

Lobo je parádní stroj.Pěkně napsaný článek.Krásně popsaný zvuk jednotónu.

To Delta....já Deuse měl a vrátil se ke Goldmaxxu. ;-) ;-)

Napsal jsi: "Tak jsem si ho zase pořídil zpět. Potřetí…" A naprosto Ti rozumím. Když si s něčím rozumíš a jste v souhře, s tím se cítíš nejlépe. Každý z nás má ten svůj nej, na který nedá dopustit ;-)

Lobo je super,alespon podle toho co má kamarád v kapse se kterým chodím občas. :-)

Lobo jsem v rukách nikdy neměl,ale věřím,že je to dobrý detektor do míst zabordelených rudou.Díky Czerte za popis důvodu proč si se k němu vrátil.Rád pročítám články o zkušenostech s různými detektory,člověk má alespoň přehled co,kde,jak.A je jedno o kterého výrobce jde 8-)

Já bych to v jednotónu asi nezvlád. Napadá mě otázka, proč vlastně výrobci nabízí jednotóny, když udělat dvojtón (víc je zbytné), technicky pravděpodobně nebude nic složitého ? Nabízí se odpověď, že je to jako když člověk přijde o zrak, tak se mu zintenzivní sluch, tak podobně i v případě jednotónu to posluchače nutí více poslouchat a naučit se více rozlišovat. Ale musí ten zvuk hardwér umět vyrobit.

Delta uz jen kvuli tobe si moc preju aby equinox natrh deusovi zadnici :) a prosim te,jak na nem odladujes zem? Jinak paradni recenze :) nebejt navyklej na displej premyslel bych o nem :)

Ale.ja nejsem zaujatej vuci deusovi,ja spis narazim na tvoji zaujatost vuci noxu,nox je taky lehkej a dulezitejsi je vyvazeni a deus neni nejlip vyvazen,uvidime jak nox,dulezitejsi je ovsem jak jde detik nastavit,takze z tech moznosti odladeni chapu,ze si na.manual.nastavis zem podle toho jaka si myslis ze je zem? :D taky dobry :) jinak aktualizace budou mit oba ,snad budou lepsi nez u deuse,kde ta 4 stale neni doladena a lidi se vracej casto na 3.2 :) no uvidime,ale uz tu dal nebudu kazit clanek o lobu,jenom nalej odkaz na nejakej testim s lobem?diky

Delta .Měl by jsi ,ale napsat celou pravdu.Že jsou lokality s vyšší mineralizací,kde s Deusem zem prostě neodladíš.A dosahy v tu chvíli jsou na úrovni detektorů nejnižších cenových skupin.Taky i to,že s každou další aktualizací ,jakobyse ztrácel.dosah.Že na hranici dosahu, narozdíl třeba od Goldmaxxe ,Deus vše háže do železa a ne do barvy.Že poruchovost sond,respektive jejich baterií je celkem vysoká. :-)

Super počteníčko

Tady kluci, ta diskuze měla být o Tesorech? :-)

Pardon :)

Čerte dobrý jako vždy, je vidět že lobo máš v malíku, mělby jsi pořádat akce jakyvládnout LOBo:D.. l Podle mě je rozhodně nejlepším tesorem.. :D.. taky jsem jedno z nich kupoval dvakrát.. Jen mi vrtá malinko hlavou, proč mít lobo a trakař.. nestačil by pouze ten minelab? Kamarád ho má hodně v malíku a kope, třeba Tebou zmíněné feniky.. pěkně do hloubky... ptám se čistě ze zvědavosti. :D Je opravdu faktem, že je Lobo jednoton,ale když se naučí, dá se poznat hodně a odpověď je pokaždé s jinou odchylkou.. pak jsou ale lokality, kde je lepší mít tony dva..díky podpoře separace..(myslím místa opravdu plná železného bordelu). Ale to je je můj názor. Každpádně loboje stabilní klidné separuje skvěle.., a jede jako brus :D Kdo ví, třeba se dočkáme nového Tesora. Něco jako tejon + lobo ve dvou tonech. To bych si dal líbit :D Tož ať se daří.

BelhamSE: Díky, potešilo. Minelab E-Trac by stačil, ty feniky umí výborně. Na E-Tracu se mí líbí, že v těchto lokalitách v Conduct režimu v plném rozsahu pípne ostře železo tím nevyšším tónem a vedle "šustne" zabručení toho feniku, ve zlomku sekundy. Tady separaci tvoří zejména ucho :-)

Proč Lobo a E-Trac? Nemá to racionální odůvodnění. To je ten důvod, proč jsem to psal, že když máš prostě něco rád, v tomto případě Lobo ST, tak si ho pořídíš. Prostě mě dostalo a mrzelo mě, že jsem o něj 2x přišel...

Ale je fakt, že když jdu na lov, tak si několikrát rozmyslím s čím půjdu. Když nemám energii přemýšlet, studovat každý šust a mám málo času, tak je Lobo dobrá volba, protože má tak jednoduchou odezvu a chodí tak klidně, že preferuji Lobo pro superklidné hledání.

Jasný to dává smysl :D Již to zmínil jeden z kolegů , když detík sedne špatně se s ním loučí :D Znám to :D A´t to padá

Mám Tejóna a při čtení jsem myslel že jsi chodil s mým detíkem až na to že se stříbrem nemám zkušenost tak to jediné jinak zbytek je naprosto stejné jako Tejón a s tím železem kolikrát těžká volba takže kopu :-D. Hezký čtení palec hore

Vidíš Czerte, to já zas třikrát vážně uvažoval o změně stroje a třikrát jsem odolal... Vlk je vlk a já s ním rád vyji na měsíc... ;-) :-D

Pěkný čtení Czerte.Pravděpodobně Ti prošlo rukama starý i nový Lobo.Můžeš porovnat?

Jaké porovníní, myslíš ještě hnědé Lobo, nebo šedé vs černé?

myslím hnědé vs šedé

To je nádherný článek, s velkým citem pro věc napsaný.
Zbavil jsem se všeho, abych se mohl plně věnovat Valkyrii. Zbavil jsem se multifrekvenčního Equinoxu, který má své nezanedbatelné plusy ale je šíleně nudný a zbavil jsem se i DeLeona pro jeho číslicové vyhodnocení, které dělilo dva nejdůležitější lidské smysly.
Budu se věnovat jen a pouze analogové královně Valkyrii a právě takové články teď vyhledávám.
Díky Čerte ;-)

Máro, Petře - Arizonská pěnice se probrala z dvouleté hibernace. Její čas přišel.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru