TESORO VAQUERO POHLEDEM CZERTA

Kategorie: Tesoro - recenze a testy

Sledováním trhu po dobu přibližně 7 roků jsem pojal podezření, že se Vaquero nenachází na špici preferenčního zájmu kupujících oproti jiným modelům výrobce Tesoro. Jsou tu prostě kultovní přístroje v různých cenových hladinách jako je Tesoro Tejon, Tesoro Silver SE, Tesoro Cortés, Tesoro Lobo, atd...

A přitom je právě ono Vaquero v USA jedním z neoblíbenějších detektorů. V Austrálii jej dokonce chlapci poměrně hojně využívají pro lov zlata.

Když jsem před pár lety zkoušel různé přístroje produkce Tesoro, velmi mě zajímal právě tento model, protože se jednalo o první kus 4pinové řady, který jsem měl příležitost držet v rukou a taktéž s vyšší frekvencí.

Zkušennost s Vaquerem ve mně zanechalo takovou stopu, že jsem si jej opakovaně pořizoval zpět, přestože jsem testoval detektory různých výrobců a typů.

Jaké je vlastně poselství Tesoro Vaquero?

Frekvence: Vaquero je především detektor, který je dimenzován na universální použití. Komparací modelové řady Tesoro dojdete ke zjištění, že frekvenci staví výrobce mezi běžných 10 kHz  - 17 kHz, a to na přepínatelných 14,3 kHz, 14,5 kHz a 14,7 kHz. Tímto způsobem dosáhnete lepší citlivosti na nízkovodivostní cíle než u nižších frekvencí, a zachováváte očekávaný hloubkový dosah a citlivost na slitiny bronzu. Jde tak frekvenčně o geniální universál.

Variabilita nastavení: Rád bych se vyhnul použití slova „snadné“ nastavení. Snadné nastavení je velmi relativní pojem. Vaquero totiž umožňuje intuitivní nastavení detektoru do neutrální podoby. Stejně tak můžete z Vaquera dostat maximum šťávy a udělat z něj negativním posunem GB enormně citlivý přístroj ve spolupráci s optimální hladinou thresholdu a citlivosti. Nebo opačně, posunout do pozitivních hodnot GB, našponovat citlivost prakticky do maxima červeného pole a pohrát si s thresholdem.
A to prosím vše při zhodnocení půdních podmínek na konkrétní lokalitě. Vše je na Vás, schopnostech a Vašich uších. Opět se dostáváme k tomu, že jde o výborný universál.

Souvislost lokality a nastavení: V každé lokalitě, s každým detektorem provádíme prvotní průzkum půdních podmínek, to je základ. Zde je ohromná výhoda Vaquera. Pumpováním detektoru zjišťujeme na prázdném místě mineralizaci a feromagneticitu půdy. Ladíme do neutrálu, tedy stejný zvuk nahoru a dolů. Preferuji ladění na citlivost 6-7. Threshold na dobře slyšitelný zvuk.
Jemně doladíme, citlivost na 10, threshold ztišíme na hranici slyšitelnosti a pumpujeme max 5 centimetrů nahoru a dolů těsně nad půdou. Tahle si přátelé doladíte na krásný neutrál. Pohoda, žádné rušivé prozvuky. Jemná práce citu, sluchu a rukou. Přepínáme do diskriminačního módu, mezi Iron a Foil.

Chceme z Vaquera dostat více? Záleží na cívkách, koncentrika či 2D. Ale obecná pravidla platí stále. Chceme-li z Vaquera udělat skalpel, co se probíjí do samých krajních možností detektoru, stále ještě za akceptovatelné stability, je to samozřejmě možné. Z výše uvedeného neutrálu krájíme potenciometrem GB do negativních, tedy „-“ hodnot.

Je na schopnosti hledače a půdních podmínkách, co lze snést. Zkontrolujeme „nervozitu“ detektoru reakcí na půdu v diskriminačním módu. Pokud zvládá, zvýšíme i citlivost do červených hodnot. Opět kontrolujeme v diskriminaci, jak se detektor chová. Pro ostré reakce na nízkovodivostní cíle v tomto režimu volíme diskriminaci nejlépe za samotnou hranici „cvaknutí“ potenciometru diskriminace.
Takto je detektor velmi citlivý v rámci akceptovatelné stability. Samozřejmě, je potřeba počítat s tím, že se Vám ozve větší želízko. Zde pak nastupuje zkušenost hledače a sluch.

Do pozitivního ladění, tedy potenciometr do „+“ nad neutrální ladění, moc nedoporučuji. Detektor snese lépe krajní nastavení citlivosti, ale stává se více otupělým na konkrétní cíle, což je pro nás nepřijatelné.

Threshold je nutno upravovat v rámci konkrétních podmínek. V rámci praxe bych THRS nenastavoval výše, než nad 15:00 na pomyslných hodinách. Hrozí ztráta malých cílů pod prahem THRS.

Malý tip: v průběhu hledání můžete kontrolovat stav naladění tlačítkem pinpointu. Stačí ztišit threshold a pumpovat, obratem zjistíte stav odladění a je možné jej přenastavit, aniž byste museli vypínat DISC mode.

Odezva: Vaquero je klasický jednotónový detektor. Modulací tónu však nevystupuje z Tesorácké řady. Odezva je čitelná, logicky odůvodnitelná v souvislosti s velikostí a konduktivitou cíle. Želízka prskají, vetší želízka s popuštěnou diskriminací mají razantní náběh a plný signál. Je to nepřeslechnutelné a dobře rozeznatelné. Mince s měděnou složkou mají ostřejší ohraničení signálu, jsou v dostupné hloubce jasné. Stříbrné tenké mince v rámci dosahu se hlásí nebývale ostře. S ohledem na jejich velikost je zvukové ohraničení cíle instinktivně odhadnutelné. Ta ostrost v signálu vždy značí zajímavý nález. Olověné projektily a kulky se ozývají měkkým náběhem a pravidelným signálem.

Co se týká hranice dosahu, může se plést s prskáním železa. Malé mince v hraniční hloubce skutečně přerušují signál. Pomůckou je však pravidelnost prskání při křižování. I zde, jako u Tejona, Loba a vlastně i ostatních detektorů platí, že odkopnutí pár centimetrů zeminy a následné skenování plochy pomůže v identifikaci cíle.

Cívky: Pokud shledávám Vaquero universálním strojem, pak jeho universálnost cívky ještě podtrhují. Je však nezbytné ohlížet se na půdní podmínky. Mám tím na mysli, že si jistě nebudete brát Detech Ultimate 33cm na místa s vysokou salinitou, feromagneticitou, či obecně mineralizací.

Detech 20x15cm

Do silně feromagnetických půd doporučuji Detech 20x15 – tedy slavného motýlka.
Má 2D konstrukci a vynikající průnik půdou. 9V baterie ji živí více než dobře, a paradoxně, s ohledem na velikost, vyniká hloubkou a separací.
Výborná na znečištěné pole.

Koncentrika Tesoro 20x23cm

Jednoznačně separační cívka. S touto cívkou je radost ladit negativní GB. Zlí jazykové tvrdí, že nemá hloubku. V základním, neutrálním nastavení se dá hovořit o lehkém podprůměru až průměru. Zkuste však tuto cívku nadopovat negativním laděním a zvýšenou citlivostí spolu s thresholdem na 14:00 – 15:00. Překvapí nejen separací, ale s ohledem na koncentrickou konstrukci i hloubkovým dosahem. Nejedná se samozřejmě o žádného hloubkaře, ani Vás nedostane do kolen, ale stává se v rukou šikovného hledače separační špičkou s lehce nadprůměrným dosahem.

RDS Tesoro

Pokud někomu tato cívka sluší, tak nejen Lobu a Tejonu, ale i Vaqueru. Vaquero je s touto cívkou opět všestranným universálem a dokonce s nadprůměrnou hloubkou. Výše uvedenými úkony v rámci negativního ladění i Vás překvapí.
Velmi dobrá do všech míst s běžným výskytem mineralizace, feromagnetických hornin a železného odpadu.  Tuto cívku jsem si oblíbil již na Tejonu a Lobu.

Detech Ultimate 33cm

Hloubková cívka Detechu je osvědčeným standardem. Skýtá však svá úskalí, daná velikostí - samozřejmě separace v železem zamořených lokalitách. Pokud víte, že se na polích a v lesích válí hodně železa a bije se se stříbrnými nálezy drobných mincí, nechal bych tuto cívku v autě.
Kde však exceluje, jsou normální půdy s běžným, či podprůměrným výskytem železných odpadů. Hloubkově není co řešit.

Ostatní cívky jsem neměl tu čest testovat a nebudu se tak k jiným sondám vyjadřovat.

Závěr

Slušelo by se na závěr shrnutí, nicméně z celého textu vyplývá jednoznačně to, co jsem uvedl již na počátku této krátké recenze, a tedy, že jde o plně universální přístroj.

Co se mi na detektoru líbí je to, že pakliže máte již správné hledačské návyky, a tedy správný způsob skenování půdy, překrývání proskenovaných úseků, rychlost chůze apod... můžete se Vaquerem posunout dále.
Zatím co Tesoro Tejon by Vám dal svoji nespokojenost nastavení agresivně najevo, Vaquero elegantně upozorní, že byste nastavení měli upravit. A přesto jej přemluvíte k tomu, ať dělá přesně to, co chcete v ultimátním nastavení.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Je fajn ,že je zde zmíněna i koncentrika ,kterou dost lidí sundalo a zavřelo do skříně. Nasadí na detík ultimátku a stěžují si jak jim Vaqero, Tejon neberou prťavé zajímavé cíle. Přitom koncentrika je na toto nedostižná. Měl jsem 8 ks delta cívek takže dokážu posoudit. Velmi dobře napsaný článek, pro začínající Tesoráky doporučuji přečíst vícekrát :-)

Vypadá to Kopko, že víš, o čem píšeš. Tak se tedy zeptám.
Co se děje v detektoru, když se ladí GB ? Protože jestliže radíš změnit nastavení GB jinak, než tak, aby to eliminovalo konkrétní mineralizaci a zamezilo detekci falešných signálů, tak bych tedy rád věděl proč ? Děkuji

Hyena, ptal jsi se sice autora ,ale pokusím se vysvětlit funkci GB já . GB je jedna z forem diskriminace , když ji přidáš tzn jdeš do plusu detík zklidní, nebere prázdné díry , zmizí falešné prozvuky, ale ztratí podstatně na dosahu a výrazně se zmenší citlivost vůči titěrným cílům. Naopak pokud GB diskriminaci ubereš a jdeš do mínusu výrazně naroste hloubka s ní však šumy ,prozvuky od brázd, prohlubní a minerálů. Podladěným Tejonem šlo sledovat i směr myších děr pod zemí. Já osobně neladím GB klasicky pumpováním , ale na místě kde chci hledat najdu čisté místo, kopnu menší díru a ladím GB klasickým mácháním nad ní, když ji slyším jdu do plusu tak dlouho až skoro ztichne. Pak už to zopáknu občas nad dírou po vykopaném cíli. Vypadá to sice pracnější, ale výsledek je lepší. Czerte (Kopko) napiš i ty o GB páč dotaz byl směřován na tebe.

Díky za reakci anko, i když jsem měl na mysli spíš technický princip, tak aby mě ten důsledek jakoby sám docvaknul. Jinak je to jako když manželce říkám " netoč ten motor tak, když je to studený" .Může mě poslechnout, ale neví proč jí to říkám, protože na fyziku ve škole jaksi chyběla.

Díky za článek. Chodím s Vaquerem snad 8 let a mám dva kousky. Osobně, mimo popsané chování elektroniky, chválím jednoduchost, nízkou váhu a haním výdrž 9V baterie. Napájecí baterii jsem předělal a nyní mi vydrží i měsíce a to chodím 1 až 2x týdně.

Za mě opravdu povedený článek s max. hodnotou ,musím vyzvednout že zde je opravdu vidět že autor velice dobře ví o čem mluví.

Děkuji chlapci. Tesora mám hrozně rád. Je to jako s motorkou. Buď motorka majiteli sedne a pak už jen dolaďujete techniku jízdy do maxima možného, co motorka nabízí, nebo to prostě bude jen normální bezemoční jízda z bodu A do bodu B...

Tesora jsou pro mě přesně ty přístroje, které mi sedly od startu, a teď už se je snažím poznávat do krajnosti jejich nastavení a do krajnosti mých schopností.

Jsou tu ale borci, co zacházejí ještě dále. Ale ti se již na fórech nevyskytují, nebo tu jsou inkognito :-/

Anko: Lépe bych to nepověděl..

Super,díky pánové za info-furt se mám co učit,snad se díky tomu posunu trochu dál :-D ;-)
Vaquero budu mít letos 4 rok a jsem s ním spokojený :-)

paráda čtení

Dík za článek a pár rad :-) :-) již vlastím Vaquero 8-)

Perfektní výklad, přemýšlím, že si ho vytisknu a budu nosit sebou. Opravdu perfektně a srozumitelně napsané.

Zítra půjdu s Vaquerem poprvé, už se nemůžu dočkat na ten "boj" s odladěním :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru