Test detektoru kovů Golden Mask GM4 se sondou 18 cm

Kategorie: Detektor kovů Golden Mask GM4 a GM4WD

Není žádným tajemstvím, že GM4 se sondou 7" již řadu týdnů chodím. Používal jsem ji především v nejhůře železem zamořených lokalitách, kde je separace rychlost obnovy po přijetí cíle naprosto rozhodující. Střídavě jsem detektor chodil v manuálním a automatickém režimu. Využíval jsme jak multitónové nastavení, tak jednotónové a pokusím se tak popsat, co mi vyhovovalo a co se mi jevilo jako hůře použitelné.

Hloubka dosahu 7" sondy u GM4

I když se to zdá jako scifi, sonda o velikosti 20 cm má opravdu skvělý dosah. Je natolik dobrý, že se s ní dá klidně chodit jako se sondou základní. Díky tomu, že je to 2D čko se slušným bočním krytím, dá se pracovat slušnou rychlostí.

 1. Dosah v režimu automatické GB, audio, disk 2, citlivost na lehounce slyšitelné hranici

  1 Kčs - 31 cm, 2h RU -  25 cm
   
 2. Dosah v režimu automatické GB, audio, disk 2, citlivost pod slyšitelnou hranicí 6-7

  1 Kčs - 28 cm, 2h RU - 24 cm
   
 3. Dosah v režimu manuální GB, audio, disk 2, citlivost na lehounce slyšitelné hranici

  1 Kčs - 35 cm (hlouběji jsme neměli cíle), 2h RU 25 cm (hlouběji jsme neměli cíle)
   
 4. Dosah v režimu automatické GB, audio, disk 2, citlivost na pod slyšitelnou hranicí 6-7

  1 Kčs - 31 cm,  2h RU 24 cm (i s nastavením citlivosti na "3" detektor stále detekoval spolehlivě korunu ve 30 cm)

Dosah tak považuji za hodně výjimečný a pokud lze sondu 7" považovat za určenou především pro hledání drobných předmětů, pak je naprosto dostatečný.

Citlivost a separace

Citlivost by u takové sondy měla být výjimečná a také je. Přístroj je schopen detekovat bročky o váze cca 0,2g a při jejich vzdálenosti cca 8 cm je i od sebe vzájemne rozlišuje. Slyšíte, že se jedná o dva cíle, nikoli o jeden. Separaci jsme testovali s 6 cm železným vrutem. Aby detektor byl schopen bročky zaznamenat, musely být přibližně 10 cm od vrutu, což dostalo doslova všechny, kteří byli testu přítomni (mimochodem děkuji za bročky a omlouvám se hledači, který je přinesl na náš polygon, že ho normálně nejmenuji, ale zapoměl jsem jméno a zaboha jsi nejsem schopen vzpomenout :) )

Následný test byl se stejným vrutem a mincí 20h, kterou detektor do hloubky 5 cm detekoval vždy jako "barevný cíl". A to i když minci vrut překrýval. Po umístnění do větší hloubky bylo ale potřeba předměty oddálit. Po oddálení na 5 cm od sebe ale již detektor bezproblému detekoval oba cíle až do hloubky 20 cm.

V podstatě se tak potvrdilo to, co jsem znal z mnoha lokalit. S GM4 jsme začal sbírat spoustu cílů, které doslova ležely u železa.

S Golden Mask GM4 se dá hledat opravdová droboť

Testovací předměty pro GM4

Audio režimy a diskriminace u GM4

Detektor kovů Golden Mask GM4Audio u GM4 je poměrně nekomplikované. To, co ho ovlivňuje, je Vaše nastavení (výšky tónu) a pak také množství oxidu železa v půdě, což je normální a platí to obecně pro všechny VLF detektory kovů.

Lokality s velkým množstvím železa a oxidu železa: V lokalitách s velkým množstvím železa a také oxidu železa mohu doporučit chodit v audio režimu. Nemá smysl nijak detektor šponovat. Klidně po odladění vlivu GB nastavte citlivost pod hladinu slyšitelnosti. Detektor je krásně klidný, dosah zůstává i tak výjimečný a Vám se bude hezky separovat. Pokud to je možné a nejste ničím rušeni, určitě vždy odlaďte půdu ručně. Automatický režim má tendenci drobná želízka schovávat, což alespoň mně nevyhovuje a pokud mohu, raději si poslechnu všechny cíle.

Mohu také doporučit používat sluchátka. Cíle, které z reproduktoru slyšíte díky vyššímu nastavení citlivosti, ve sluchátkach uslyšíte i s nižším nastavením a díky tomu klidnějším detektorem. Je to efekt, který mě hodně překvapil a několikrát jsme ho testovali na několika dalších přístrojích:)

Moje nálezy s GM4Lokality s větším množstvím odpadů: Detektor s klidným svědomím můžete vyšponovat kam se dá. Pokud není v místě extrémní množství železa, detektor si nechá líbit takřka vše. Detektor dobře rozlišuje barevné cíle a železo. Filtrovat zvukově barvy od sebe vyžaduje určitou praxi. Pokud bych to uvedl na nějakém příkladu, tak rozeznám zátku nebo olověnou kuli od mince nebo většího alobalu. Tím ale končím a v podstatě kopu všechny barevné cíle.

Pokud jste v takovém místě unaveni a jste ochotni oželet, kdyby se Vám pod cívku dostala nějaká drobounká dutá zlatá naušnička, pak je možné diskrimianci nastavit až na "3". Určité množství odpadů pak schováte jak v audio režimu, tak v jednom tónu.

Lokality s menším množstvím cílů

Moje nálezy s GM4Zde je rovnou potřeba napsat, že použití malé sondy je v takových místech neefektivni, tedy s jedinou vyjímakou a to jsou místa, která jsou těžko přístupná,  např. zarostla atd. Zkusmo jsme udělali pokus při hledání v hustém a vzrostlém borůvčí. Poměr cílů mezi malou sondou a velkou byl jednoznačně v prospěch malé "7". I když jsme to dělali jenom jednou, myslím, že to nebyla žádná náhoda.

V takových místech neřeším nějakou audio odpověď. V podstatě se chci podívat na všechny cíle s vyjímkou malých želízek. Pokud se dá přes porost odladit GB, pak pracuji v ručním nastavení, pokud ne, dá se v automatu. Ten je také vhodnější, když se pohybujete na hodně skalnatém povrchu. Audio tak nastavuji v jednom tónu a disk klidně na "1".

Diskriminátor

I když se detektor občas splete, železa se vykope opravdu málo, pokud tedy nechcete. Vyjímkou jsou železa s dírou, různé kroužky atd. Při testování jsme používali klasické železné kruhy a také kladivo. Detektor se choval doslova standardně, kdy kraje kroužku hlásil jako železo a střed vypísknul do barvy. Kladivo se i přes svoji velikost hlásilo do železa stále. Vyjímkou bylo, když jsme ho natočili v půdě dírou přesně nahoru. Pak zafungoval efekt fázového posunu a střed kladívka "houknul" barvu.

Stejně jako u každého detektoru, tak i u GM4 je potřeba si na diskriminaci chvilku zvyknout. Neodhadoval bych to ale více než na dvě vycházky. Detektor nemá nijak komplikovanou odpověď a rychle se naposlouchá.

Železné předměty v testu detektoru kovů Golden Mask GM4

Závěr a hodnocení

Za posledeních cca 10 týdnů jsem s GM 4 a sondou 7" nachodil cca 150 hodin. V podstatě ji používám jako základní, protože pro typ cílů a lokalit, kde se pohybuji, je nejlepší volbou. Jako bonus navíc je zde i nižší váha detektoru, která se dostane pod 1,5 kg.

Určitě budu rád, když se pod článkem objeví další hodnocení hledačů, kteří tuto sondu používají. Rozhodně se nejedná o cívku z kategorie: "Dostal jsem ji k detektoru a nikdy jsem ji nepoužil" :)

Elmara

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

zajimavé :-)mám 7, ale ještě jsem s ní nevyrazil, tak to schválně vyzkouším ;-) :-)

to vypadá zajímavě, asi by šla použít do okolí rozbořených domů a vykopat tak ještě víc měděných vichrovek do eternitu :-) a možná i něco jiného.

sondu mám a skoušel sem zahrabat stříbrný řetízek s přivěskem celkem robustní. cca 15 cm pod zemí a hlásilo mi to jakoby do železa?? přendal sem na větší sondu a bralo to krásně. čím to?

jo jinak malou stříbrnou minci cca 25 a super

Je vidět, že test si skutečně dělal osobně, na poslední fotce je vajgl :-P

To vesy: chování menší sondy je trochu jiné, jde jenom o to naposlochat. Pokud si nejsi jistý, nejdříve otestuj v automatu, kde to pro tebe bude jednoduší. Já pokud to je ale možné vždy volím ručně odladěnou GB. ;-)

To Melda: no jo, je tam :). To jsem si nevšimnul, už by tam chtělo uklidit :-)

Vypadá to lákavě,kdybych neměl šestku šel bych určitě do GM 4

Testováno GM4 se sondou 7" - Pražský groš 39 cm … a malá cívka ho vzala. GM4. ;-) ;-)

To librpool: Jo už jsem to slyšel, Kdyně?

Kdyně ;-) GM4 - za málo peněz hodně muziky !

Mám GM4 a som s ním veľmi spokojný.A dá sa s ním hladať pod vysokím vedením a aj pri visielačoch.
Okres Senica

Resil jsem u G4 s malou civkou celkem pravidelne pisknuti barvy (jakoby oscilace cca 1/2 sec.)
Pak jsem detik nabil a bylo po piskani. Pritom indikace LOW napeti LED nesvitila ? ....

To Tomislav: někdy stačí když jsou baterie jenom na konci životnosti. Ledka blikne pouze při přijetí cíle. Zažil jsme to samé ;-)

Zdar lovci , nekdy se mi taky stane že se detik na chvilku zblazní i když ubíram citlivost tak pípá jak prdlej příkládal jsem to blízkosti datových přenosů ale nejsem si jistej. Ale je to vždy jen chvíli a pak už šlape jak má. Ještě jsem četl že je potřeba čas od času nabít inteligentní nabíječkou s kontrolou každého článku zvlášt ta standartní dodávaná s detíkem neumí nabouchat na 100procent. Je ale velice příjemné že nemusíte tahat s detíku baterky. Od té doby co ho mám tak netahám železo když nechci. Sonda 7 je opravdu příjemná a hloubku umí hned jak jsem jí nasadil vytáhl jsem ag koláč (štěstíčko) v prochozeném lese . Vždycky když si myslím že bych měl vytáhnout tu barvu která mírně prská do železa tak gm se nemýlí je to bordel . Kámoš xp gmaxem je radši tahá . Tak takle to je. Gm mě baví .............. 8-)

KlepeTo: tak to já před hledáním vypínám všechny telefony, pač jinak bych se asi zbláznil. Je fakt, že s tímto detektorem mám už 8 stříbrných, ale popravdě řečeno, nějak velkej rozdíl mezí ním a - určitě to bude spoustě lidí připadat divný- a CScope cs3mx, který jsem měl před ním, nepozoruji....

Po přečtení testíku mi to nedalo a šel jsem vyzkoušet něco podobného, silně zjednodušeného s mojí cívkou 12x10 2D. Vše jsem zkoušel jen na povrchu protože vyprahlá, kamenitá stráň za domem mi nedala šanci vykopat cokoli rozumného pro test v zemi.
Použil jsem olověné broky o váze 0,1 a 0,8g a mince 2halíř RU, 10grejcar F. Josef a železný hřeb – kuželík o průměru 1cm x 5cm. K mému překvapení naměřené hodnoty s různými předměty vyšli v podstatě nastejno.
Broky 0,1g detektor nebere vůbec max. jen slabé propísknutí. Rozestupy mezi ostatními předměty byly min. 8cm aby detektor zahlásil 2 předměty vedle sebe, nebo to nebylo schované v diskriminaci s hřebem. Ještě jsem zkoušel jak daleko před cívkou je zaznamenán předmět. Barva cca 8-10cm, železo 15cm. V zemi to asi bude ještě méně a pokud bych chtěl mít jistotu že nepřecházím, tak by pohyby cívkou musely navazovat téměř na sebe.
Všechny naměřené hodnoty je nutné brát „s rezervou“ protože jsem předměty viděl a upravil jsem podle toho rychlost pohybu. Při rychlejším pohybu, detektor hlásí jen směs zvuků a počet cílů se objeví až při pomalejším dohledávání. Doufám že to někomu pomůže a všem přeji: „Hodně štěstí při hledání“.

Není někde test Golden Mask GM4 proti XP Gold Max?

To karpal - Díky za tip, občas se mi taky stává to co píšeš. Měl jsem právě pocit, že za to může být buď vysoké blízké vysoké napětí, či nějaký vysílač. Snad to tedy bude jen v bateriích, respektive v nabíječce :)
To DECIMUS - Sám jsem dřív chodil s CS1 a ag jsem s ním našel víc než za zhruba stejnou dobu s GM4. ALE celkový objem nálezů (včetně mincí) se víc jak ztrojnásobil. Takže, co se stříbrňáčků týče, je to spíš záležitost "štěstí" :)

Při svých začátcích jsem využíval právě tuto sondu jako "tréninkovou", když mi ještě dělalo tak trochu problém dohlédávání s velkou cívkou. Sice jsem se za používání téhle "dětské" cívky stal tak trochu terčem posměchu kolegů, ale vzhledem v podmínkách, do kterých jsem se se sondou náhodou dostal, jsem za ní byl opravdu rád. Bylo to například hledání na políčku, které bylo plné popela (a odpadu) z domácího kotle. Kolegové si tam se stejnými detektory a velkými cívkami téměř neškrtli. Já jsem s touto cívkou jen sbíral jednu minci za druhou. I když detektor vydával změť signálů na každém kroku, tak bylo určování jednotlivých mincí hračkou a separace fungovala na výbornou.

Momentálně se naskytly další vhodné podmínky pro použití téhle sondy. Přezbrojím a o výsledcích budu ještě informovat :)

To Reunion_Proximus: myslím to tak, že nemám pocit, že bych třeba drobné Ag mince tahal z větších hloubek, než s CS3MX.To, co tahám z větších hloubek jsou větší kousky, ale ty jsem tahal i s CS3MX. A to si myslím, že nastavenej detektor mám dobře.... :-)

To Decimus: To bych si dovolil tvrdit, že asi nemáš. ;-)

To Elmara: myslím si, že mám.Není to tak složité nastavit. Jen většinou musím stahovat citlivost, protože mi to nestabilní štěbetání rve uši.
Pro kontrolu: power level většinou 8, audio 6, ground cca na 14 hodině(samozřejmě odlazuju), manuál, multiton, disc nižší 2.

To decimus: nastavení groundu se mi tedy nezdá. V podstatě ve všech lokalitách se pohybuji mezi 7 a 11 hodinou. Na 14 hodin jsem se ještě nedostal. Řekl bych že kolem Kroměříže jsou půdní podmínky hodně podobné těm u Labe? Jseš nějak hrozně vysoko?
Zarazil mě především ten údaj o dosahu. CS3MX nebyl špatný detektor, ale rozdíl v dosahu na minci o velikosti 1 kčs byl dobrých 15 cm :)

To Elmara: a ty to u groundu bereš odkud? Od + nebo od -? Já psal 14 hodinu od -. V podstatě se dá říct, že srovnávám oba detektory na Ag droboť, na kterou se, dá se říct, specializuju. Pokud tedy odlazuješ zem manuálně, pak má detektor vydávat stejný nebo žádný zvuk při pumpování nad zemí?

Od pondelka novy a dufam stastny majitel gm4. :-P

To decimus: hodinový kód je pořád stejný. Prostě dle ciferníků hodinek. 12 je prostě na 12 hodině atd. :). Dosah je opravdu hodně jinde, to ale nijak nesnižuje CS3MX je to dobrý detektor.

Ladění země je v podstatě velice jednoduché. Nastavíš multitone a začni úplně vlevo. Detektor bude při přiblížení k půdě bručet. Otáčej směrem do prava a dál kývej. V místě kde se již neozve hluboký tón a začne se ozvívat vysoký tón je to ok. GM4 ale není žádná citlivka, nechá si líbit i hodně špatně odladěný ground. :-D

To Elmara: Diky za radu ohledne groundu. Hledal jsi nekdy se senzitivitou vyšťavenou na maximum? Pokud ano, pozoroval jsi lepsi vysledky nebo je vhodne chodit fakt jen hranici slysitelnosti tresholdu?

ok kolkych stupnov do kolkych sa moze behat s detektorom po vonku znacka golden mask 4 ;-) dik

enze ma zaujma ked budeme hladat v zime ci detektorom neublizi zima lebo detektor sa moze v zime chocar ako mobil preto predavaju ponozky a kadejake obaly na to.proste sa pytal ked prejdem zo zimy do tepla ci nevznikne para a nahodou nesoxiduju kontakty co vnutry detektoru.a slivovica bude aj trnkovica. o:-) ;-) :-P :-D 8-)

enze ma zaujma ked budeme hladat v zime ci detektorom neublizi zima lebo detektor sa moze v zime chocar ako mobil preto predavaju ponozky a kadejake obaly na to.proste sa pytal ked prejdem zo zimy do tepla ci nevznikne para a nahodou nesoxiduju kontakty co vnutry detektoru.a slivovica bude aj trnkovica. o:-) ;-) :-P :-D 8-)

Tu vajcak :-P

Elmara co tym myslite uz viac krat spomenute citlivost na lahucko slisitelnej hlasitosti.nepochopil som tomu... :-/

Elmara co tym myslite uz viac krat spomenute citlivost na lahucko slisitelnej hlasitosti.nepochopil som tomu... :-/

Elmara co tym myslite uz viac krat spomenute citlivost na lahucko slisitelnej hlasitosti.nepochopil som tomu... :-/

Sám jsem GM používal tak do teploty - 10 °C. Pokud začne mrznout více, promrzá i les. I když něco vykopeš stejně to většinou zničíš a tak to nemá smysl. Detektor by neměl mít žádný problém zvládnout i teploty nižší, osobně jsem to ale netestoval.

prva dvojhodinowa prechadzka s nowym gm4 som maximalne spokojny aj mincicky som nasiel aj stare hodinky....zatial sama spokojnost.akurat som nemohol vystat sluchadla tak som chodil bez nich...super detik :-P ;-) 8-)

Kluci, ty mince v testu a v uvedených hloubkách se ozývají jako barva?? Nebo už je to hází do železa??

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru