Trochu pohledu do technologie Multi-IQ od Minelabu

Kategorie: Detektor kovů Minelab Equinox 800 a 600 , Detektory kovů Vanquish

Multi IQ
 
Vzal jsem osciloskop a podíval se co se skrývá uvnitř. Vlevo nahoře je signál na vysílací cívce klasického jednofrekvenčního detektoru , vpravo je signál z multifrekvenčního. Pro zajímavost dole je ještě průběh signálu z oficiálních dokumentů od Minelabu a vyzáčená část naměřeného signálu (musel jsem udělat výseč, celý průběh by se na obrazovku osciloskopu nevešel) .Klasický sinusový signál vlevo je spojitý signál co obsahuje (dokonalý sinus) právě jednu svojí frekvenci, vpravo je signál z technologie Multi-iQ, tento signál je nespojitý a proto je bohatý na harmonické. Po rozložení tohoto signálu zpětnou Furierovou transformací dostanete fázové a amplitudové spektrum, kde pro každou frekvenci získáte svoji amplitudu a fázi. A to je právě to kouzlo jak provozovat více frekvencí současně.
 
frekvence
 
Máte tedy o tom co se nachází pod sondou informace z každé frekvence (v tomto případě 5). Díky tomu můžete informace z jednotlivých frekvencí vzájemně porovnávat, což samozřejmě daleko více upřesní identifikaci cíle a práci detektoru v obtížných půdních podmínkách.(což už jste si asi všimly) Takže např. pokud na cíl reagují výhradně vysoké frekvence, zatímco nízké ho skoro nevidí detektor okamžitě porovnáním amplitud ze všech frekvencí dopočítá že cíl bude nejspíš menších rozměrů a díky tomu může upravit ID a zachovat přesnost vyhodnocení i s přibývající hloubkou a ve všech pudních podmínkách.
 
Pro představu je to jako kdyby jste testovali detektory 5,15,30 kHz na zlatém nugetu,nebo nějakém jiném drobném předmětu. 5kHz to neuvidí vůbec ,15kHz jen slabým signálem a 30 kHz už to vezme jasným zřetelným signálem .Porovnáním těchto výsledků hned víte žě cíl bude nejspíš opravdu drobný. Funguje to tak samozřejmě stejně i naopak u velkých cílů.
 
U jednofrekvenčního detektoru máte logicky informaci pouze jednu ,takže není mezi čím porovnávat a spoléháte pouze na to jestli to daná frekvence vidí nebo ne
 
Pro toho kdo by to chtěl studovat ještě podrobnějí doporučuji mrknout se na pojmy jako Furierova transformace/rozklad, fázové a amplitudové spektrum.
 
Jaccob

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Bez multi už ani krok :-D

Jako je to mazec technologie o tom žádná... ale podle mě není nad to když se kope všecho :-D

To je jasné. Jen se to musí ozvat. Bez signálu, bez kopání :-D

Snazil jsem se aby to bylo pochopitelne pro kazdeho,kazdopadne kdo chce v tedle technologii vice badat tak ma alespon smer kterym se vydat😉

jen doplním poslední slov do věty: ...tento signál je nespojitý a proto je bohatý na harmonické složky.

A nad dírou stojím 10 minut a čekám na to jak se vlastně rozhodne - kopat / nekopat. :-/ :-/ :-/

tumam - nevím co znamená ukecaná ale ROZHODNĚ RYCHLEJŠÍ ;-) :-) a to mi jde :-P

Mysak: Multi IQ jede najednou všechny frekvence. Program pak volíš s příklonem k tomu, co potřebuješ, kde seš a co hledáš. Není v tom žádná věda.

Multi je super, osobně už nic jiného nechci......
Tumam... Nech bejt cobru nebo tě dá do novin :-D

tumam a jak to mám vědět ? o:-)

JohnDeeere - nedráždi Cobru bosou nohou - ty vl.to jsem si nasral do bot..... raději nezmiňovat :,-( :,-( :,-( :-/

Cobra, co už, stanou se horší věci... ;-)

OBI tak to je jasné , žádný bohužel nebyl po ruce :D. K tomu rušení - alespon máš důkaz že je opravdu multifrekvenční :D

To cobra: Já už jsem ti to několikrát říkal, stačí vzít 10 želízek, loupnout mezi ně malou barvu, vše alespoň do 10 cm a hned je jasné co je rychlejší. To že nad cívkou budeš něčím mávat, to jsi si mohl na EQ nastavit vysokou rychlost obnovy ... realita je, jak rychle detektor přijme cíl, po tom co vzal předchozí. ;-)

Detektor s Multi je úžasný. Nejen jako hledací nástroj, ale i jako technické řešení.
Chodím s ním už přes rok (vím nejsem žádný starý hledač), a zatím spokojenost, protože jako "učitel" je k nezaplacení.
Především ale musím říci, že to co vysílá cívka, ke stále v pásmu nízkofrekvenčním, tedy skoro všechno, 4 - 15 kHz posloucháme z reproduktoru, na ty vyšší už nám sice nefunguje ucho, ale stále to je NF).
1) donutil mne vytáhnout oscyloskop, udělat čtecí sondu a hledat ty multifrekvence....joooo to byla prča.
Nejenže jsem našel a nafotil průběhy toho, co vydává cívka, ale osvěžil si i vzpomínky na školní léta.
2) zjistil jsem postupem doby, že s tímhle přístrojem uvidím špendlíkovou hlavičku, a kdyby byla jako kolo od vozu, tak ji najdu taky. Prostě najde všecko. (proto taky bohužel, či bohudík, kopu skoro všecko).
Ale k detektoru, nebo spíš multifrekvenci...
Rád bych viděl něco zevnitř přístroje. Vyhodnocení sinusového signálu detektoru který nemá multifrekvenci, odrazí se od předmětu v ideálním případě zase sinusovku, mohu nějak vyhodnotit a poslouchat jako nízofrekvenční signál ve sluchátku. To si umím představit dobře.
Ale jakmile je předmět v zemi jen trochu hranatý a nedejbože i rezavý, nebo zakroucený jako drát s volnými konci, to se pak dějí věci. Na každé hraně se odrazí signál jinak, přidá se to k původnímu a vznikne z toho takový akord, který snad není ani na "metalové stupnici".
Teď ale co se stane se signálem detektoru a jeho multifrekvencí?
Už jenom když se podívám na průběh který je na fotce v příspěvku (a takový jsem našel i já), vidíme že je to průběh nejen hranatý, ale i s velkou špicí na náběžné hraně impulzu. A to je podle mne , tím hlavním zdrojem rušení MF pro ostatní detektory, protože tohle leze z cívky ven a nejen do země. To je takový signál, který obsahuje všechny možné harmonické a všechny frekvence "slyšitelné" pro okolní detektory. A navíc, má i dost velkou energii. (nebojte se, tohle nám OPRAVDU neublíží to bychom se museli bát našich reprosoustav doma, do kterých pouštíme daleko větší výkony).
Vím, řeknete že se to dá odfiltrovat při vyhodnocování signálu v detektoru, ano, ale jen u mne v mém detektoru, ne však u těch okolo, proto to bude rušit vždycky.
Druhá pastička pro vyhodnocování odraženého signálu jsou ty hrany impulzů.
Každá totiž už sama hrana generuje spoustu harmonických frekvencí, které na povrchu "chlupatého" předmětu musí vytvořit opět spoustu odrazů a frekvencí, které se pak přečtou naší cívkou a musí se "přeložit" do alespoň trochu rozumného signálu který nám detektor zviditelní jako ID. A tohle musí elektronika vyhodnotit ne u jedné, ale u všech frekvencí z cívky. Takže elektronika musí minimálně 5x rychleji než jednofrekvenční detektor pracovat ve vyhodnocení nálezů, ale má najednou 5x víc informací. Vzhledem k tomu že jede digitálně, má spoustu času na porovnávání toho co slyší ze země.
Proto se nám může jevit třeba železný předmět jako železo i barevný kov najednou.
To všechno záleží na jeho rezavosti, na vlhkosti půdy, na mineralizaci a osolenosti půdy..... zkrátka je do dost velká práce i pro elektroniku.
Klobouk dolů před tím kdo tohle všechno dokáže identifikovat.
Vím řeknete si že přepnutím na jiný program vyhraju, najdu jiné nálezy, nebo odstraním rušení....
Jenže naše multifrekvence změní i vysílaný signál.
Při každém programu, se změní i poměry vysílaných frekvencí, a dokonce u některého programu, i některé frekvence chybí....aby nepřekážely.
A jsme jádra pudla, proč multifrekvence je tím zajímavá.
Ono je to holenkové naprogramováno....,
výrobce nám předžvejkal obvyklé chování těch kovových potvůrek, které jsou v zemi a vybavil nás čuchacím orgánem, který s námi komunikuje tak abychom alespoň trochu "věděli" co tam pod cívkou leží. Pokud nám stačí pohled na ID, dobrá, pokud stačí pětitón, stačí, ale těch 50 tónů, které lezou z NOXe, to je fakt hudba z nebes.
Pravda, ne pokaždé mám náladu na jeho symfonii, někdy mi stačí coutry - 5ti tón, ale na lidovku ve dvoutónu, jsem zatím ještě nepřepnul...:o))
Ale ať si říká kdochce, cochce, každý detektor, pokud si na něj zvykneš, umí nacházet. Záleží na tom šedém mezi ušima, jak to vyhodnotí, záleží na tom jestli máš ještě chuť a sílu kopat tu 356tou díru a nebo to jen odmávnout a říct si že tohle ID je hliník který se zase neodstěhoval do Humpolce, a tak jsou dál. Joooo a ona to je pod tím třeba Maruška nebo František, v luxusním stavu.
Tak ať se vám to jen blejská pod cívkou z každého detíku.

Přikláním se též k názoru, že v jednoduchosti je síla.
Příklad: Rybařím 45 let a ještě nikdy jsem nepotřeboval a neměl potřebu zakoupit echolot k lokaci dna a ryb. Mám to rád postaru, s překvapením. To samý s detektorem. Chodím si do přírody odpočinout a ne abych lítat s rejčem od jedný díře k druhý :-) :-) :-) :-)

Namor, dlouho sem byl téhož názoru, a tak sem stribrnaky počítal za rok na prstech jedné ruky....... A v roce co jsem podlehl a koupil si noxe sem jich našel přes 40 :-)..... To není reklama, tak to je ;-)

JohnDeere: a co si předtím měl za stroj :D já jich dal za rok 80 a mám Makro.... Kámoš má noxe už 3 měsíce a Ag ještě nedal :D

Doom Předtím Teknetics T2, taky dobrý stroj, st tím sem se něco nalítal

To Namor: nebyl tady větší Lobař než já. Roky pro mě byl Troy X5 Shadow to nejlepší co se kdy udělalo. Ale už jsme to dva roky ani nevytáhnul. EQ je naprosto někde jinde :)

JohnDeeer - věřím.

Elmara - vím o Tvém vztahu k Troy X5. Často jsi jej zde zmiňoval a mnohokrát jsem „googloval“, co to vlastně ten Elmara chválí. Zajímají mě příběhy lidí, kteří ušli ať už v čemkoliv nějakou cestu a prošli určitým vývojem.
Zmíněný EQ jistě je dobrý detektor, o tom nepochybuji. Špatný výrobek by nedokázal získat za tak krátkou chvilku takové renomé. Stal se ikonou současné detektorářské sféry.
Já prozatím odolávám ;-)

Všichni tu opěvují Noxe......on ten Vanquish taky není k zahození o:-) o:-) :-D :-D :-D
Pravda je že multi je fajn , zkoušel jsem obol na Terce 705 a ta by ho nenašla tam kde sem ho dostal Vanem ..... ;-) ;-)

To doby: dnes jsme slyšel docela šílený příběh. Možná ti ho tam pak přivezeme s Pilotem osobně :)

To Namor: X5 byla hodně ikonická. A taky tehdy neskutečně drahá.. v roce 2000 stála 47 000 kč. Což bylo tolik, že se v ČR neprodala ani jedna. Prodávali se pouze X3 a X2. Sám jsem později koupil 2ks, ty ale byly z druhé ruky a ze zahraničí. Měl jsem ten detektor hodně rád, ale už je to jenom dekorace. Equik je normálně návykový ;-)

Moc se těším..... ;-) ;-)

Ten cobra zase...Neumí ,nepochopil ale všude bude hanit..A ješte k tomu ten blabol že nokta je rychlejší :-D :-Dtak to nemelo chybu.. :-D

Chodím s Noxe už skoro 2 roky a pohoda. Na single frekvenci přepnu jen když je multi zarušený, za ty 2 roky možná tak 10x, pak ale dávám citlivost 25. Kámoš pořídil Vanquishe 540 a je taky spokojenej, co jsme tak zkoušely nějaký cíle, tak ID +- stejný.
Troy X5 byl takovej můj stroj snů, bohužel ta cena byla moc a mohl jsem si kdykoliv půjčit Fisera CZ6a, takže na něj nedošlo. Asi před 4 rokama jsem ho okukoval na jednom srazu a zpracování super, bohužel jsem si s ním nezahledal. Navrhnul ho Dave Johnson od Fishera, který má na kontě dost špičkových detektorů (Fisher Gold Bug1-2,F70 a F75, Tesoro Diablo Micromax a Lobo Supertraq, White’s GMT a MTX, Teknetics T2 a právě Troy X-5)

Elmara - tak to byl skutečně balík. Jak se chodilo s takovým strojem, jak hluboký je ve srovnání s EQ? Rád bych znal odpověď na to, zda to jde bez multifrekvence:-)

Bylo to super, ale hloubku opravdu srovnávat nejde. To už byl jinde i Tejon :)

Čekal jsem něco jako: ... bylo to super, EQ když se vyšťaví tak hloubkově podobný :-D

Vtipný bylo, že jsem si jednu dobu myslel, že Golden Mask je pokračovatel Troye, ten design tam byl dost obšlehlej. Už bych asi do singlu nešel, možná tak ještě do F75 2.0 kamarád to s ní luxuje slušně. Multi frekvence není žádná novinka, Fisher, Whites a Minelab už to jedou dlouho, ale až díky výkonnějším procesorům se to konečně dostalo na pořádnou rychlost. Nox umí být v multi rychlý jako jiné rychlé detektory v singlu a to je to o co běží. Dokonce už i zkostnatělej Garrett přišel s multifrekvenčním detektorem (Apex), vypadá to že to asi bude cenově konkurence Vanquishe. Cobra tu psal jak je Nox pomalej, jako nevím, kopu stříbrňáčky v jedný díře se železem a vím o obojím a to většinou chodím rychlost 3.

To Angel: k těm multifrevencím. Fisher používal kombinaci dvou frekvencí, ale vyhodnocoval vlastně jenom jednu. Whites si od Minelabu koupil starší patent. V podstatě jenom Minelab tu technologii opravdu vyvíjel a tlačil výzkum dál. Do dneška jsou to autoři technologii bbs, fbs, fbs2 a nyní nejnovější MultiIQ. Skostnatělý garrett bych tak určitě nehanil. Jsou druzí co to ve skutečnosti dali. Večer o tom bude na lp článek. ;-)

To Elmara: Fishery CZ mám naběhaný dost, na to jak jsou starý tak to pořád jede dobře, těch 5KHz a 15KHz je tam znát. Je ale jasný že Minelab je dávno jinde, sleduju ho už dlouho, ale váhal jsem z přechodem na digitál. Nox mě nakonec přesvědčil. To že Whites koupil patent od Minelabu jsem nevěděl, myslel jsem že je to jejich technologie. Garrett nechci nijak hanit, ale už to chtělo nějakou modernizaci a je super že je to multifrekvence.

Ahoj. Před časem jsme to řešily, oni vlastně jeli jenom na jedné frekvenci, ta druhá tam jenom tak prazvláštně přicmrndává. Whites koupil technologii VFLEX, mužeš si to dohledat na registracích patentů, je tam dokonce i místo kde k nákupu došlo (Las Vegas). Všichni dnes vyvíjejí už jenom multifrekvence, je to jednoznačně cesta kupředu. Garrett je bohatá firma s Minelabem se tahají o jedničku na trhu v USA, pro ně to byla myslím naprostá nutnost. Není asi náhoda, jaké používíají frekvence... Minelab prostě udává tempo. To je ale jedno, jsou evidentně druzí co to mají a bude jenom radost ty technologie porovnávat :). Pro hledače jenom dobře, konkurence je vždy zdravá :)

Dobrý den scháním detektor kovu mam 2 typy equinox 800 a nebo makro racer 2 jaký detektor by jste mi doporilučili?

To jsou detektory v uplně jiných třídách a prostě je nejde porovnávat.

Zdravím, začal jsem s Vanquish 340 a po rozkoukání bych chtěl něco lepšího. Má smysl uvažovat o Equinox 600, Equinox 800 nebo Safari? Jak je to vůbec se srovnáním Multi-IQ a FBS? Díky

Ahoj. Určitě Eq 600 nebo Eq 800. Pokud FBS tak FBS2 a to je CTX 3030 :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru