Týden s detektory kovů Minelab [recenze]

Kategorie: Minelab - recenze a testy

Týden s detektory kovů Minelab

Minelab je v současnosti technologická špička oboru. Společnost sází jednoznačně na dlouhodobý vývoj a vlastní inženýrský team vedený fyzikem Bruce Candym. Firma se soustřeďuje pouze na špičkové detektory kovů a zcela pomíjí třídu nejlevnějších detektorů
. Soustředění se pouze na výkonné detektory dává firmě jistý punc výjimečnosti, který je svým způsobem zasloužený.

V současnosti firma vyrábí čtyři hlavní řady detektorů

První z nich je řada používající technologii VFLEX, což jsou vícefrekvenční VLF detektory řady X-Terra. V řadě jsou tři detektory X-Terra 305, 505 a 705. Detektory dokáží pracovat na frekvencích 3 kHz, 7 kHz a 18,75 kHz. To z nich dělá mezi VLF detektory vysoce výjimečné přístroje a to včetně přihlédnutí k ceně, která začíná na 10.750 Kč.

Druhou řadu tvoří špičkové detektory používající technologii FBS, což jsou Safari a E-Trac. Detektory využívají dlouhého vývoje této technologie. Technologie, kterou detektory využívají, umožnuje pracovat ve frekvenčním pásmu 1,5 kHz až 100 kHz, což je zcela jedinečné. Detektory používají celou další řadu technologií, ale především disponují skvělým dosahem a citlivostí.

V třetí řadě je zatím osamocený CTX 3030. Tento zcela nový detektor, který se dostal na trh minulý rok, je dnes absolutní špičkou ve vývoji detektorů kovů. Přístroj používá novou technologii FBS2, která také využívá frekvenční pásmo v rozsahu 1,5 kHz až 100 kHz. Přístroj, který je vybaven doslova vším, co si hledač vůbec umí představit, je doslova extrémní universál, kdy přístroj lze používat v rozpětí od hledaní přírodního zlata po velkéa hluboko uložené předměty. CTX 3030 je schopen stejně dobře pracovat i pod vodní hladinou a to bez rozdílu zda se jedná o slanou nebo sladkou vodu.

Čtvrtou řadu tvoří pulsní detektory Minelab GPX 5000 a GPX 4800. K těmto detektorům se pak ještě letos na jaře připojí nový SCS. Detektory jsou primárně určené pro hledání přírodního zlata. V našich podmínkách se ale používají především pro hledání v extrémních hloubkách. Pokud pomineme všechny funkce a vychytávky, jsou přístroje výjimečné především jednou neuvěřitelnou vlastností. Jsou to jediné pulsní detektory na trhu, která mají funkční a s VLF detektory srovnatelnou diskriminaci.


Hodnocené značky Minelab od Elmary a kluků na pobočkách

Elmara: Není žádným tajemstvím, že sám detektory Minelab používám dlouhá léta. Pracoval jsem se všemi multifrekvenčními detektory Minelab, které společnost vyrobila, ale také s modely X-Terra 70 a 705 nebo ve své době jedinečným Advantage. Osobně Minelab považuji za špičku a těším se na každý nový detektor od této značky. Za celou dobu co společnost znám, jsem zaregistroval jediný slabší detektor, což byla Eureka, ale i tady jde především o to, že přístroj je spíše do místních podmínek méně vhodný. Všechny ostatní detektory byly vždy špička s maximálním důrazem na zpracování a kvalitu.

Minelab se tak dá vždy doporučit a mezi číslicovými detektory je to již dlouhou dobu doslova zářící hvězda.

Elmara (Marek Mlejnský – majitel LP)

---------------------------------------------------------

Olda: Společnost Minelab brzy oslaví 30. výročí svého vzniku, což je pěkná řádka let. První detektory od této společnosti spatřily světlo světa v dobách, kdy jsem byl ještě mládě školou povinné a vedle tabule ve třídě visel majestátně soudruh Husák. Ty doby jsou už dávno pryč a Minelab se vypracoval na jedničku v celosvětovém měřítku na poli hobby a profi detektorů. Jejich naprosto jedinečná koncepce přinesla své ovoce, protože jejich multifrekvenční VLF a pulzní technologie je výjimečná. Možná ani geniální mozek zakladatele Bruce Candyho netušil, že jednou si Minelab bude právem nárokovat přívlastek „The World´s Best Metal detection technologies“ a myslím si, že tento přívlastek si osvojili právem.

Etrac- trakaře jsem chodil nějaký ten pátek a oproti Explouši byl znát pokrok. Detektor dostal nový mozek v podobě nového 32 bitového procesoru a bylo to hodně znát. Trak byl podstatně rychlejší a stabilnější a nový software se mi zdál srozumitelnější. Letos jsme s kolegou prováděli srovnávání nových cívek na Trakaře a co mě dostalo do kolem, byla nová Nelka Atack, kdy jsme na polygonu uložili do jednoho metru měděný plech o síle 2 mm o rozměrech 25x25 a hádejte který a v podstatě jediný VLF detektor tento cíl neomylně ohlásil a nebylo to nějaké hvízdnutí, ale naprosto brutální odezva, kterou by neminul ani nahluchlý stařík (100+). Další výborná cívka, která mně potěšila, byla Detech WSS 20x15, která nekompromisně separuje, jako popelka hrášek. O Traku vím, že je to skvělý detektor, ale nové cívky ho sunou úplně na jinou kolej pro VIP, daleko od ostatních a nemyslím si, že v brzké době ostatní vláčky tento náskok doženou, i když „nikdy neříkej nikdy“. Výrobci se ženou kupředu mílovými kroky, pokroky konkurence jsou znát a každým rokem se zlepšují a zlepšují.

Ctx 3030 – detektor používám od jeho uvedení na trh a líbí se mně. Detektor je perfektně vyvážený, je rychlý, diskriminace je špičková a nové funkce, jako bezdrát, přehledný barevný LCD, vodotěsnost, GPS, luxusní přizpůsobení  audio odpovědi podle Vašich představ si Vás opravdu perfektně rozmazlí a těžko si budete zvykat na jiný detektor. Je to i můj případ. Občas si z nostalgie vypůjčím Trakaře, jen tak, abych nezapomněl, ale vždy jej s díky vracím majiteli a rychle startuju svoje CTXko, prostě už jsem rozmazlený fracek, který si kopne jen to chce. Jediným mínusem, tou pověstnou skvrnou na rouchu nového CTX 3030 byl hrubý nedostatek doplňkových sond, což se jistě velmi brzy změní a pak, Trakaři třes se. Tento detektor používám i při svých toulkách po mořích a musím jej pochválit, pokud se o něj člověk pěkně postará a má vše dotaženo, tak jak má být, včetně čistého těsnění pod baterií, nebude mít problém s detektorem, ani po dlouhých hodinách strávených pod mořskou hladinou. Detektor v mém podání vydržel i hrubší zacházení z mé strany, protože nejsem nějaký puňta a nakládám mu, jak jen to jde, bahno, sůl, voda, mráz, neřeším, nejsem puntík a je to pro mě jen výborný stroj, dokonce jsme si jej při potápění vzali do 6 metrů a vydržel, jen doufám, že tyto řádky nebude číst výrobce, protože oficiální hloubka je limitována do nějakých třech metrů ponoru. :-) Ale na druhou stranu je to dobrá reklama, no ne, ale raději to zkoušejte jen na vlastní riziko a mě raději necitujte.

Mgr. Oldřich Habrovanský – Moravia Detect

-------------------------------------------------------------------

Libor: Značka Minelab mi dělala společníka po mnoho let. Pro moje hledání „války“jsem si pořídil Minelab Mušketýr a mohu zasvěceně říci, že dle mého názoru lepší analog na militárie tenkrát nebyl. Opravdu jsem s ním chodil velmi dlouho a ostatním značkám chvíli trvalo než mu začaly šlapat na paty.
Další moje zkušenost s touto značkou přišla celkem nedávno a já začal za hledáním šperků cestovat k moři a prohledávat mělké vody. Po pár zkouškách různých typů jsem zjistil, že hledání v moři není vůbec jednoduché a salinita moře dělá ohromné problémy s odladěním tohoto vlivu. Nakonec jeden ze zkoušených detektorů splnil vše, co jsem od něj požadoval a tak jsem pořídil  Minelab Excalibur II.

Hledání s ním bylo paráda, než se na trhu objevil nový detektor Minilab CTX 3030. Kolega si ho pořídil a mohu říci, že mě detektor hodně zaujal. Ve slané vodě byl absolutně stabilní, dokázal najít i nejmenší šperky a hloubka byla excelentní. Paráda bylo, že nemusel „dolovat“ hromadu věcí, které jsem já s Excalibrem prostě musel vykopat jako barevný cíl. Jeho přesné číselné zobrazení cíle se neplete.

Jednou jsem si ho půjčil a dokázal jsem s ním najít na vychozené lokalitě jednoho koupaliště za celkem krátkou dobu zlatý prsten a řetízek, a to rozhodlo. Letošní sezónu začínám s novým detektorem. Nesporná výhoda tohoto stroje je, že umí hledat i na suchu, a to opravdu velmi dobře.

Nechtěl jsem se v tomto článku zabývat nějakými technickými parametry detektorů, ale opravdu popsat své osobní zkušenosti se značkou Minelab, která je dle mého názoru na špici ve světě detektorů a hledání s ní Vás posune určitě dál.

Libor Musil – War Centrum Český Rudolec

------------------------------------------------------------------

Habán: Minelab mám rád , protože byl, je a bude technologickou špičkou v detektorech kovu! Má výbornou  konstrukci a spoustu technických vychytávek a také  vysokou spolehlivost . Myslím, že v digitálních detektorech  je nejvyspělejší. Technologie jako je FBS nebo SETA jsou nepřekonané a nemají obdoby..
Osobně používám Minelab CTX3030 a jsem maximálně spokojený. CTX3030 mě umožňuje vysoký komfort při hledání díky rychlému  vyhodnocení, které je navíc ve dvou osách jak povrchové vodivosti, tak obsahu železa. Díky tomu se dá už ledacos odvodit a nekopat nechtěné cíle jako je železo, fólie a podobně . 

Navíc má vysokou citlivost, takže není problém kopat i ty nejdrobnější Ag mince nebo drobné bronzíky i v té nejmineralizovanější půdě  a separovat je v železe díky různým možnostem nastavení separací a také díky funkci  Target Trace . Nevede si špatně ani na čediči i v tom nejzákladnějším nastavení. Dobrý dojem z hledání podpoří i dlouhá výdrž nabíjecího bloku a bezdrátový systém sluchátek.

Daniel Hezký - Detektory Habánov

----------------------------------------------------

Litrfree: Můj první Minelab bylo Quattro MP. Pořád jsem po něm šilhal, a těšil se z nálezů ostatních quattristů, co ho už měli. Tak jsem ho musel mít taky. S ním jsem se naučil jak na FBS technologii, objevil kouzlo režimu ferrous, a strašně mě to bavilo. Dneska je Quattro modernizované, a je to Safari. Myslím, že hledačům nabízí super komfort, a je navíc úplně jednoduché, na ovládání i na naposlouchání. Potom jsem se dostal k E-Tracu, a začal s ním experimentovat, s jeho nastavením, až jsem se dopracoval k dnešní výkonové klasice, multitónu, omezení rozsahu tónů a úpravy špiček thresholdu. A jistě, režim conduct. To je to nastavení 21/6, jak se mu říká.
  K tomu jsem se zapletl s GPX, to se prostě časem stane každému náročnému hledači. Mám rád když mě tón pěkně zaplave, a je subtilní. Je to výtečný detektor na ty nejnáročnější, jiným nedosažitelné cíle. A mám drobný sen, šetřím si na výlet, chci si s ním zahledat v Austrálii.

Nesmím zapomenout na Minelaby X-Terra. Obdivuju, že mají multitón k dispozici už od verze 305. Jako základní X-Terru považuju určitě pět set pětku, a  možná že to někdo tuší, že trávím s X-Terrou všech verzí a s různými sondami na tyhle Minelaby dost času. A taky,  stejně asi jako všichni sedumsetpětkáři, se snažím rozjet pořádně režim prospecting. On je odezvou totiž trošku podobný mému GPX.
  Nakonec nastal čas ochutnat CTX. Nejdřív jsem si myslel, že to bude jen něco vylepšeného z E-Trac, ale kdepak. Je to zase další level. Pokud jde o identifikaci cíle pomocí displeje, tak je to pro mě jasná jednička. Problém ale je, že se zasekl v ruce mojí ženě:-) Napřed si to nechala nastavit, a další hledání už koukám, jak si to už nastavuje sama podle sebe, pak na to kouknu, jo, měla to dobře. Ach jo, sedl ji. Tak na mě zase asi zbude E-Trac. No, mohlo to bejt horší, že. Co by člověk pro ženskou neudělal.

Bc. Jiří Vavřina - DETEKTOR CENTRÁLA


 

Zipsy: I když jsem zastánce analogových detektorů, tak mohu s klidným srdcem říct a říkám to všem, co chtějí hledat, když digitální detektor, tak Minelab. První řada detektorů X-TERRA uspokojí každého začínajícího hledače. Já osobně se přikláním k X-TERRA 705, nastavení i odladění detektoru je jednoduché a přesné, má krásný dosah i přesné určení cíle podle ID. Další výhodou 705tky je propracované menu, které využijete ve svůj prospěch při každém hledáni.

Z detektorů řady E Track, mám zatím nachozeno nejvíc s detektorem Minelab Safari. U tohoto detektoru mě vyhovuje jednoduché a snadno nastavitelné menu. Je to plnokrevník v automatu. O tom, že odpověď na cíl je přesná, jsem se několikrát přesvědčil na plážích při hledání šperků.  Co ještě mohu pochválit je diskriminace, tu má Safari stejně jako celá řada digitálů od společnosti Minelab  skvělou.

Tomáš Prejza - Zipsy detektory Ústí nad Labem
 


Soutěže od Minelabu

Success story

Pokud máte příběh z hledání s detektorem Minelab a rádi byste se o něj podělili se společností Minelab, pak jej můžete zaslat na níže uvedený odkaz a zúčastnit se tak soutěže, kde je každý měsíc vybrán ten nejzajímavější článek a výherce obdrží voucher ve výši 200 EUR / 250 USD, který jej opravňuje k libovolnému nákupu produktů značky Minelab v naší dealerské síti.

Příběhy můžete psát i v češtině, překlad bude zajištěn, ale pokud ovládáte angličtinu, pak přispívejte v angličtině.

Zde můžete vložit svůj příběh: Příběh pro Minelab . Po vyplnění Vašich iniciál vložíte článek a případné fotografie. Článek můžete vložit v souboru Word nebo napsat do příslušného okna.

Vaše příspěvky budou zobrazeny na Facebookových stránkách Minelab.com a zde je také možno hlasovat o každém příspěvku. Všichni zúčastnění dostanou od společnosti malý dárek, což je klíčenka s logem Minelab.

Klíčenka Minelab

“Why I do like Minelab”

V této soutěži je úkolem natočit krátký příspěvek o tom, proč máte rádi produkty společnosti Minelab případně hledání jako takové, ale měl by tam být zmíněn Minelab. Video musí být dlouhé max 2  min.  

Videa můžete nahrávat na YouTube a poté přidat link videa zde: sweetsymphony
Facebook: sweetsymphony

Soutěž je platná do 31/3/2014. Po ukončení soutěže budou vyhlášeni vítězové podle přidělených hlasů od veřejnosti.  Ceny jsou více než lákavé;-)

1.    Místo    CTX3030
2.    Místo    Etrac
3.    Místo    Excalibur II
4.    Místo     Safari power pack
5.    Místo    X-Terra 705

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru