V Polsku objevili rozsáhlý gótský hřbitov z období stěhování národů

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem kovů ve východní Evropě

Ve Staré Rzeczyci na místě chráněné krajinné oblasti Wdecki na severu Polska byl odkryt gótský hřbitov ze 4. a 5. století. Dosud bylo vykopáno padesát hrobů na ploše asi 250 m2, nicméně dle odhadů celý hřbitov zabírá nejméně hektar. Ve výbavě jámových a urnových hrobů byly objeveny šperky, brože, jantarové a skleněné korálky, keramika či předměty denní potřeby jako vřetenové přesleny či kostěný hřeben.

Ve čtvrtek 6. července informovali zaměstnanci parku toruňského archeologa Olafa Popkiewicze, že  při pochůzce kolem břehu řeky Wda zaregistrovali lesk stříbrných artefaktů. Olaf povolal tým archeologů a započal výzkum, jehož prvním objevem byla sada dvou stříbrných náhrdelníků, dvou stříbrných fibul a částí stříbrného korálkového náhrdelníku – vše ve vynikajícím stavu.

Vysoká kvalita stříbra a styl vyhotovení fibul jsou charakteristické pro čerňjachovskou kulturu – gótský národ, který postupně migroval z Pomořanska až k Černému moři, usadil se na území dnešní Ukrajiny. Fibuly pocházejí z 5. století našeho letopočtu. Importované náhrdelníky byly vyrobeny ve Skandinávii ve 4. století. Stříbrný soubor tedy obsahuje artefakty od Skandinávie na severu až po Černé moře na jihovýchodě.

Ačkoli nebyly objeveny žádné architektonické pozůstatky, leželo zde gótské sídliště. Lidé měli přístup k místním kovům a metalurgické znalosti. Kovy získávali z ledovcových bludných balvanů uložených tajícími ledovci, což byla vysoce specializovaná dovednost, která vyžadovala lokalizaci, přípravu, drcení a pražení velkých kamenů ve specializovaných pecích. Než se ruda separovala, bylo zapotřebí několika cyklů pražení. Zajímavé je, že ačkoli se v hrobech našlo poměrně značné množství kovových předmětů, nebyly mezi nimi žádné zbraně.

„Padesát objevených hrobů starých Gótů je jen malým zlomkem toho, co nás pod zemí ještě čeká. První výsledky dávají důvod předpokládat, že hřbitov je mnohem větší,“ řekl Mateusz Sosnowski, specialista na ochranu krajiny, historické a kulturní hodnoty parku Wdecki. Průzkum na místě trvá 4 týdny a bude pokračovat dále, protože stav velké části otevřené nekropole se rychle horší a jsou vyžadovány záchranné práce, které budou probíhat zřejmě na území celého hřbitova. Dají se tak očekávat další zajímavé nálezy z neklidného období stěhování národů.

Roman Němec

zdroje: bydgoszcz.wyborcza.pl, wdeckipark.pl


pohřebiště má nejméně jeden hektar - dosud odkryta pouze malá část


profil


tým archeologů a dobrovolníků


fibula


korálek


korálek


přesleny


soubor stříbrných náhrdelníků, fibul a korálků


pohřební urna v perfektním stavu


stříbrná fibula in situ


velmi kvalitní stříbrné fibuly


kostěný hřeben

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

To je úžasné, úžasné nálezy a článek 👍

Ty fotky ve fhd to je petelice Už vím co chci najít po 15 letech.Fibulu👌A ten hřeben je top😊🤘

Parádní!

To je nádhera kopat takhle v písku.

Super. :-O :-O :-)

Olaf je borec! https://youtu.be/3Uy0ESYqiTA?si=o0OaiKPTxkzSTz2w

Jen upřesněním, že pan Olaf tam šel cíleně hledat s detektorem a proto nesedí: " ....při pochůzce kolem břehu řeky Wda zaregistroval lesk stříbrných artefaktů...." Také sám hned vykopal dva stříbrné náhrdelníky, jednu stříbrnou fibuli a teprve potom zavolal tým archeologů. Jinak krásný nález a videa Olafa mám rád
:-)

https://www.youtube.com/watch?v=sKXwxb7jIw8

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru