Vánoční detektor kovů aneb co koupit začátečníkovi pod stromeček.

Kategorie: Detektory kovů - Recenze a Testy

Detektory kovů do 5.000 Kč

Obecně se dá říci, že prostě nelze čekat víc než kvalitní začátečnický přistroj a to jen v těch lepších případech. Co se tak dá pořídit, aby to mělo smysl? Za LP bych mohl v této ceně doporučit v podstatě přístroje tři; dva číslicové a jeden analogový.

Tesoro Compadre: Lze ho pořídit ve dvou provedeních. Buď se sondou 5,75” nebo 8” (15cm a 20 cm). Detektor je to lehký s váhou pod jeden kilogram, ovládání je velmi snadné a to pouze jedním potenciometrem, kterým nastavíte diskriminaci a jde se hledat. Všechny ostatní funkce pracují automaticky. Detektor používá stejné obvody jako dražší přístroje z řady uMAX a lze ho jen doporučit. I přes svoje spartanské vybavení je to prostě DETEKTOR KOVŮ se vším všudy.

Nejenže netrpí na žádné překmitávání, falešné cíle nebo další neduhy levných přístrojů, ale naopak dokáže velmi přesně určit místo nálezu a odfiltrovat nechtěné železo. Detektor se dá jednoznačně doporučit všem, kteří hledají jednoduchost a maximální spolehlivost.

Detektor kovů GarrettGarrett Ace 150: již řadu let vyráběný evergreen stále lapá další a další hledače svojí žlutou  barvou. Ace 150 je vybaven jen tím nejnutnějším. Používá standardní koncentrickou sondu Garrett a má třídílnou konstrukci. V podstatě se dá říci, že je to nejlevnější číslicový detektor, který má smysl koupit.

Detektor kovů Bounty Hunter GoldBounty Hunter ES Gold: poměrně nový detektor, který má společný základ v Tekneticsu Alfa. Detektor má již poměrně slušně vybavené menu a nechybí ani regulace hlasitosti. V nejlevnější verzi používá koncentrickou 8” sondu, v dražší pak 11" 2D. Dalo by se říci, že do 5.000 Kč je to nejlépe vybavený číslicový detektor.

 

Detektory od 5.000 Kč do 10.000 Kč

Výběr v této kategorii přístrojů je již větší a v ceně okolo 10.000 Kč se dá najít i několik přístrojů, kde se opravdu za málo peněz dá pořídit docela dost muziky a to bez ohledu na značku.

Detektor kovů C.Scope CS1mxC.Scope CS1MX – jednoduchý a přesný analog. Asi neoslní nikoho, kdo má představu o tom, co vše by měl jeho detektor vše umět. Na druhou stranu většina zkušenějších ví, že v této třídě je lepší se soustředit pouze na dosah, citlivost a diskriminaci. Detektor běží na pracovní frekvenci 17 kHz, což mu dává hezkou citlivost i na ty nejdrobnější cíle. Pro ty, kteří hledají jednoduchý a maximálně účelný detektor pod 7.000 Kč je to určitě přístroj k zamyšlení.

Detektor kovů Garrett AceGarrett Ace 250: vyšší verze "žluťáka" s lepší možností nastavení citlivosti a diskriminace. Detektor se vyrábí již řadu let a je velmi oblíbený.

 

Detektor kovů Fisher F2Fisher F2: Nejmenší detektor od Fisheru překvapí především svojí, na číslicový detektor velmi rychlou odpovědí. Dá se koupit ve dvou verzích se sondou 8” koncentrickou a 11" 2D. Je to klasický představitel detektorů, které jsou v podstatě na stejné úrovni jako jsou Garrett Ace 250, Whites Coinmaster PRO, Bounty Hunter Gold nebo Viking VK 30.


Všechny tyto detektory mají své malé plusy a také mínusy. Sečteno podtrženo jsou na tom ale v podstatě stejně a klidně se tak můžete rozhodovat srdcem.

Detektor kovů WhitesWhites Coinmaster Pro: Stejně jako u F2 hezky udělaný představitel nejlevnějších číslicových detektorů. Platí tak popis o několik řádek výše.




Detektor kovů Tesoro Silver uMAXTesoro Silver uMAX: dnes nejprodávanější analog v této třídě detektorů. Silver je velice oblíbený jak pro svoji jednoduchost, tak také pro naprostou jednoznačnost v odpovědi, signál buď je a nebo není. Detektor si kupují jak naprostí začátečníci, tak spousta starších hledačů. Dodává se ve dvou verzích, buď s koncentrickou sondou 9x8" a nebo s novou 2D sondou 12x10”.



Detektor kovů Garrett EuroAceGarrett EuroAce: poslední z řady "žlutých ďáblů" má v názvu Evropu. V USA se tento typ prodává jako Ace 350. Detektor používá jinou základní desku než Ace 150 a 250 a taky je vybaven novou 2D sondou. Určitě se mi líbí, že již nerozděluje předměty dle vodivosti do různých přihrádek, což bylo stejně většinou špatně a dává pouze jasnou odpověď “barevný cíl nebo železo”.

Detektor kovů Golden Mask GM1Golden Mask GM1: jednička je klon GM4 na vysoké frekvenci. Pracuje perfektně, výborná citlivost, hloubka dosahu atd. Je to krásný detektor s malou muškou na kráse, protože nemá audio diskriminaci. Je to klasická jednotónka, což někomu prostě vadí. Obecně se dá ale říci, že s detektory GM2 a Minelab X-Terra 305 je to nejhlubší přístroj v této třídě.
 

Detektor kovů Bounty Hunter PlatinumBounty Hunter ES Titanium Camo: stejně jako u menšího Goldu se jedná o detektor z nové řady BH. Přístroj je hezky rychlý a má již slušně vybavené menu. Dá se koupit ve dvojí kombinaci 2D sond. S menší 25 cm 2D a větší 28 cm 2D.



Detektor kovů C.Scope CS3MXiC.Scope CS3MXi: nová trojka řady “I” používá stejné technologie jako CS4MXi a CS6MXi. Pracuje na frekvenci 17 kHz a určitě se dá říci, že na drobné stříbrné mince je to v této kategorii jeden z nejlepších detektorů. Navíc se CS4MXi může pochlubit skvělou outdoorovou konstrukcí, která opravdu snese leccos. Jednoznačně dobrá volba pro všechny, kteří se chtějí věnovat hledání mincí.

Detektor kovů Tesoro CibolaTesoro Cibola: Cibola vychází svojí konstrukcí z detektorů Tesoro Tejón. Je to vlastně taková jeho zmenšená a zjednodušená verze s automatickým odlaďováním vlivu půdy. Cibola již patří mezi detektory, které jsou určeny pro minimálně mírně pokročilé hledače, svojí cenou je ale pod deset tisíc. V základní verzi je vybavena koncentrickou sondou 9x8", dá se ale pořídit i se sondou 12x10" 2D H.O.T.
 

Detektor kovů Golden mask GM2Golden Mask GM2: GM2 vychází z řady nízkofrekvenčních detektorů Golden Mask určených pro hledání v maximálních hloubkách. Detektor ve své ceně těžko hledá hloubkového konkurenta a je určen i mírně pokročilým hledačům.



Minelab X-Terra 305Minelab X-Terra 305: Tento detektor sem vlastně nepatří. Podle mě je Terra 305 jednoznačně zástupcem přístrojů ve střední třídě, kde řadu konkurenčních detektorů o hodně předčí. Detektor má perfektní vyvážení půdy, je zde možnost nastavit si tónovou odpověď od 1 tónky po multitón, kdy každý ID segment má svoji audio odpověď. Samozřejmostí je nastavení hlasitosti nebo prahového tónu, ve kterém jsou navíc slyšet jako pauza všechny odmítané předměty. Úplné ufo ale je, že detektor umí pracovat se dvěmi frekvencemi 7 kHz a 18,75 kHz. To se této třídě naprosto vymyká. Pro mě osobně je to nejlepší číslicová mašinka, která se dá do 10.000 Kč koupit.

Co dodat závěrem. Samozřejmě se dá koupit řada dalších přístrojů, ale v těch nejlevnějších bych se vždy držel světových značek, což jsou dnes Minelab, Tesoro, Garrett, Fisher, C.Scope, Golden Mask, Bounty Hunter ES, Whites, Teknetics a Viking. Sázka na nákup levného přístroje okolo 1.500 Kč dovezeného z Číny a slibujícího dosah 1,5 m dopadne vždy stejně a to velkým zklamáním. Navíc jsou takové “detektory” v podstatě neservisovatelné. Ono nějak nastavit přístroj, který má vinutí v sondě přilepené tavnou pistolí je prostě nemožné. Jelikož je detektor kovů ve své podstatě přesný měřící přístroj, platí u něho možná dvakrát více než u ostatní elektroniky, že “nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci”.

Pokud tak chcete kupovat pod vánoční stromeček detektor kovů, volte přístroje ověřené praxí. V případě, že uvažujete nad detektorem za 1.500 Kč, volte raději dobrou ostrou hůl a nějakou hezkou lupu. Hledání pak půjde rozhodně lépe.:-)

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Mám Whites Coinmaster Pro a uvažuji o koupi Tesoro Silver uMAX (chci zkusit analogoví detektor) ale zatím nejsou money. :-D Tak počkám na Vánoce a na narozeniny a uvidí se. :-) Jinak pěkný počtení. ;-)

Mám Tesoro Silver uMAX a nemůžu si stěžovat, parádní váha, celý den máchání a člověk to ani necítí, a diskriminace bomba, kamarád koupil digitál Teknetics Eurotek Pro, za cca 5000, a je z toho nešťastný, zlatý analog, aspoň v této cenové hladině...akorát budu muset přejít na jiný typ, nebo vymyslet nějakou vychytávku, abych ho trochu natáhl, jelikož mám 203 cm, tak mi tam pár čísel na délku chybí, ale s tím se nějak popasuju, nebo půjdu konečně do mé vysněné CS6MXi ;-)

Myslím, že chování bude stejné jako u všech podobných levných číslicových detektorů. Osobně jsem přesvědčený, že detektory jako je Silver, CS1 jsou lepší volba. Začátečníky láká řada funkcí a LCD.

Realita v terénu je ale taková, že daleko důležitější je klidné chování, jednoznačná odpověď, diskriminace a dosah. Jenom že když ten detektor má jenom dva knoflíky a páčku a ten druhý velké LCD a výpis funkcí ..... :)

Co má za problém??

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru