Vietnamec našel na své zahradě zahradě poklad

Kategorie: Poklady

Najít opravdový poklad se nepovede každý den. Pan Luong Manh Hai může mluvit o obrovském štěstí, když se svými kolegy při kopání vodní nádrže na poklad, čítající asi 12 000 starých mincí, narazili.

Luong Manh Hai depot našel 22. května tohoto roku. Šlo o více než 50 kilogramů starých čínských mincí. Ty byly nalezeny při výkopu vodní nádrže na jeho pozemku v oblasti Duy Tien provincie Ha Nam v severním Vietnamu. Původně byly mince uloženy v terakotové nádobě asi 80 cm hluboko. Ve chvíli, kdy jeden z kopáčů nádobu trefil svým pracovním náčiním a nechtěně ji tak rozbil, část obsahu se vysypala ven.

Po počáteční radosti a převážení nálezci zjistili, že mince mají v průměru 24 mm, silné jsou asi 1 mm, uprostřed mají čtvercový otvor a jsou na nich čínské symboly. Celkem jich je 50 kg, odhadem asi 12 000 až 13 000 kusů dosud neurčených nominálů a stáří. Oficiálně dosud nebylo blíže specifikováno, z jakých materiálů všechny mince jsou. Díky nádobě jsou však mince ve velmi pěkném a zachovalém stavu; kdyby ležely jen v zemi, silně kyselá místní půda by je jistě velmi brzy poškodila.

Ve Vietnamu není podobný nález až tak ojedinělým, jak dokládá např. zpráva úřadů centrální provincie Phu Yen z roku 2004. Tehdy na podzim u města Tuy Hoa našli pracovníci výkopových prací drenážního systému také více než 50 kg čínských mincí. Byly uloženy v metrové hloubce a také v terakotové, silně glazované nádobě. Mince tenkrát byly datovány do období dynastií Zong a Ming.

Na sběratelských a numismaticky orientovaných diskuzních fórech v zahraničí se vedou vášnivé polemiky o původu a stáří mincí, zda jde o mince z dobové či současné padělatelské dílny nebo originály, atd. Mezitím šťastnému majiteli Luong Manh Haiemu již nyní různí sběratelé i překupníci nabízejí značné sumy, ten ale jakékoli nabídky odmítá s tím, že mince jsou zatím v rukou úřadů a zjišťuje se stav, stáří a celková hodnota nalezeného pokladu...

Pokud je pravdou, že kulaté čínské mince se čtvercovým otvorem uprostřed přinášejí štěstí a dle pravidel Feng Shui snad harmonizují majitele a jeho bezprostřední okolí, pak se farma Luong Manh Haie dost možná brzy stane vyhledávaným poutním místem :-)

Zdroje: tuoitrenews.vn, Tuoi Tre, cpv.org.vn

Zdraví GM4PRO - Roman

Hledání s detektory kovů

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Chodí štěstí dokola občas sedne na .... vietnamce. :-D ;-)

jestli to tam nezakopal nějakej falzifikator před cestou do Aše:))
;-)

paráda

Jde to i bez Detektoru co se naběhám pořád nic.

Huž jsem se lek,že u nás :-D :-D :-D :-D

Ano, čekal jsem, až se někdo ozve :-) Ten nadpis byl takto volen záměrně... Máš bod :-)

no to je teda poklad,co bude s tou hromadou podložek pod vraťáky dělat 8-) :-P

Tak treba za ne dostane tolik, ze si koupi dalsi barak ;)

Mohl to nechat práškovat po polích ať máme co hledat harmonicky o:-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru