Vodníci od Tesora – detektor kovů Sand Shark

Kategorie: Detektor kovů Tesoro Tiger Shark , Detektor kovů Tesoro Sand Shark

V doslovném překladu písečný žralok, tak toto další zvíře od Tesora rozšířilo naši malou ZOO. Nyní Nám v rybníčku plavou už dva žraloci, jeden tygří (Tiger Shark) a druhý písečný (Sand Shark). Tiger Sharka Vám již Libor naservíroval na stříbrném podnosu a nyní přišla řada na druhou porci. Takže vzhůru na palubu a jdeme na písečňáka, bude to stát za to.

Malé představení Žraloků

Detektor kovů Sand Shark je výrobek firmy Tesoro, tato společnost se u Nás i ve světě dobře etablovala, a její výrobky se hodně prodávají i v našich českých koutech. Většina z Vás zná detektory Tesoro jenom jako kvalitní suchozemce, ale chyba lávky, Tesoro neprodukuje jen „suchozemce“. Vodníci od Tesora jsou hojně využíváni hlavně za velkou louží, samozřejmě i přímo v ní. „Vodníka“ poznáte jednoduše, už podle vzhledu, velká celoplastová krabice, kterou si můžete dle libosti umístit na opasek, nebo na zadní, či přední stranu stranu tyče detektoru, to je na každém z Vás co Vám nejvíce sedí, a druhým poznávacím znamením, je název detektoru - Shark(žralok), konkrétně tedy Sand, či Tiger. 

Tesoro Tiger Shark - celkový pohled na detektor

OVládacáí box detektoru kovů Tesoro Tiger SharkZásadním rozdílem mezi oběma žraloky, je už ve způsobu samotné detekce, Sand Shark využívá pulzní indukci, naproti tomu Tiger Shark je čistokrevné VLF. Jelikož PI a VLF jsou naprosto odlišné způsoby detekování kovů, tak si musíme jen okrajově říct, jaké výhody a nedostatky charakterizují jednotlivé systémy. Pak Vám bude hodně jasné, proč dva druhy žraloků a kam se jeden i druhý hodí lépe.

 

Výhody VLF(very low freq.) versus PI(pulse indukcion):
-    Velmi kvalitní diskriminace vs. Špatné, nebo žádná diskriminace
-    Nižší nároky na energii vs. vyšší nároky na energii
-    Akustické, číslicové rozlišování kovů vs. bez rozlišení
-    Atd.

Nevýhody VLF versus PI
-    Nižší dosah oproti PI vs. vyšší dosah
-    Hůře se vyrovnává s  mineralizací vs. lépe se vyrovnává s mineralizací (salinita mořské vody)

Takže, když porovnáte výhody a nevýhody jednotlivých systémů(PI,VLF), je Vám naprosto jasné, že Tiger (VLF) bude spíše dominovat sladkovodní říši a Sand(PI) spíše té mořské, ale samozřejmě Sand i Tiger Shark nemají problém jak se sladkým, tak se slaným, je to pouze otázka jednoduchého přenastavení detektorů, kterou zvládnu i já, naprostý technický antitalent (i dvd mi musí pouštět naše pětiletá dcera :), takže Vy ostatní problém nemáte, jen pootočíte čudlíky doprava, nebo doleva, no a je to.

Samozřejmě nastavení není nic složitého, ale i přesto kdyby někdo z Vás měl zálusk na vodníka, tak Mára, Libor, Šimon, nebo já Vám rádi poradíme jak na to.

Tesoro Sand Shark

Pojďme si nyní trochu blíže představit Sand Sharka. Jde tedy o PI detektor, který vysílá 600 pulzů za sekundu, šířku pulzů lze nastavit potenciometrem na detektoru. Sand Shark je vodotěsný do hloubky 60 metrů, napájí ho 8 AA baterií, je dodáván s 10,5 palcovou cívkou a piezo stereofonními sluchátky. Detektor lze přepínat mezi VCO a normal módem, kdy VCO(oscilátor) mění intenzitu tónu v závislosti na velikosti, hloubce a na přiblížení cíle ke středu sondy, v normal módu je odpověď na cíl beze změny. Životnost baterií se obecně uvádí na 20 hodin hledání, samozřejmě je to relativní, záleží na podmínkách, kde hledáte a kolik cílů máte pod sondou.

Detektor kovů Tesoro Sand Shark - celkový pohled na detektor

Detektor kovů TesoroSand Shark - box elektronikyNa detektoru jsou čtyři otočné knoflíky, kterými nastavujete jeho funkce. Začneme tedy spodním pravým knoflíkem, kterým v podstatě žraloka uvedeme do provozu. Máme tady na výběr buď VCO, nebo NORMAL mód, které jsme si už popsaly, jen pro zopakování. VCO mód zesiluje odpověď na cíl, čím blíže je cíl ke středu cívky, tím hlasitější odpověď slyšíte v uších, je to i můj oblíbený mód, protože v podstatě funguje jako jakýsi pinpiont, což je při hledání ve vodě velmi důležité.

Je to v podstatě nepostradatelná funkce, jelikož bez přesné lokalizace cíle nejste schopni cíl dohledat, protože ve vodě máte o jeden důležitý smysl méně, a tím je zrak, tím pádem je práce ve vodě podstatně ztížená, ale během několika málo vycházek se naučíte s tímto deficitem pracovat a tahle funkce Vám k tomu může dopomoci. Další možností volby je funkce NORMAL, kdy všechny cíle produkují tu samou monotónní odpověď na cíl. Já tuto f-ci nepoužívám, takže se o ní více rozepisovat ani nebudu. Další volbou je f-ce F-SET, přepnutím do této polohy se aktivuje i tlačítko Tresshold, kterým měníte zvukovou kulisu v normal módu, jednoduše si zvolíte „tón, který Vám vyhovuje při práci v režimu NORMAL.

Další knoflík vpravo dole se označuje TRESHOLD, Tresshold většina z Vás určitě osobně zná i ze „suchozemců“, tady nastavujete prahový tón. Treshold by měl být nastaven tak, abyste ve sluchátkách slyšely slabý nepřerušovaný tón. Hladina Tressholdu by neměla být ani příliš vysoká a ani příliš nízká. Je to jako v té slavné pohádce, tedy přiměřeně. Jde o to, abyste slyšeli i ty nejjemnější rozdíly v hladině tressholdu. Uvedu příklad: hluboký, malý signál pod cívkou generuje nízkou odezvu a pokud byste měli Treshold příliš hlasitě, tuto odezvu neuslyšíte, takže treshold nastavte jako slabé, stálé hučení v pozadí. Ještě je zde volba bat.test, kdy 7 zapípání signalizuje plné baterie a čím méně zapípání, tím méně baterie máte k dispozici.

Dalším Knoflíkem je PRESET, tento čudl nastavuje šíři pulzů, máte zde možnost nastavit rafičku od min do max. Čím blíže max. tím větší dosah, v podstatě je to obdoba funkce citlivost a čím více citlivosti tím větší spotřeba baterií. Posledním knoflíkem je VOLUME, ale ten snad ani vysvětlovat nemusím.

Malá procházka s detektorem ve sladké vodě

Tak jsem Sand Sharka vzal vyvenčit na sladkou vodu, dnešní teplota vzduchu se vyšplhala na fantastických 12 st. Teplotu vody odhaduju tak na 7-8 stupňů, samozřejmě bez kvalitního neoprenu si ani nevrznete, po patnácti až dvaceti minutách byste se hodně podobali mražené tresce a klepání zubů byste zastavili až po dvouhodinové horké lázni. Osobně vyzkoušeno, vřele nedoporučuju, bez kvalitního neoprenu ani ránu, já používám do těchto teplot 7mm neopren, 6mm neoprenové boty ve kterých mám i 3 mm neoprenové ponožky, neoprenové rukavice a pod kombinézou mám oblečené ještě neoprenové triko, pak to jde.

Sand Shark je PI detektor, takže zjevná nevýhoda do našich zaprasených vod je chybějící diskriminace. Zase máte jedinečnou možnost poznat jak hodně jsou naše vody zaneřáděny. Potom co vykopete „stopadesát“ víček od limonády, kopu trhaček, mraky mincí z dob hluboké totality, v němém úžasu nechápete, kolik věcí se v té blízké tůňce nachází a když bude den tak padne nějaké to stříbro a možná i nějaký ten snubák. Sand Shark je ve sladké vodě velice stabilní, pokud ohlásí signál, tak pod cívkou na sto procent nějaký cíl leží. Podle intenzity tónu ve VCO módu jednoduše poznáte, zda jde o mělkou, nebo hlubší záležitost, lehce si vykřižováním určíte střed cíle, prostě stroj funguje na 100%, žádné záludnosti od něj nečekejte.

Sand Shark bude mojí volbou číslo jedna do moře, díky jeho jednoduchosti ovládání a stabilitě přístroje. Do zdejších zaneřáděných vod, ale raději zvolím jeho bratříčka Tiger Sharka, nebo CTX3030, či Minelab Excalibur.

Moje nastavení Sand Sharka: VCO mód, PRESET na 1. Hodině, volume na 12. Hodinách, treshold na 11. hodinách.

Hába
Moravia Detekt
(pozn. redakce.: autor má mnohaletou praxi jak s VLF detektory tak PI detektory jak v ČR tak v celé EU)

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Chtel bych se zeptat,jak stabilni ma byt threshold.U meho SS porad mirne kolisa i bez pohybu civky a to na vice mistech - je to normalni? Myslel jsem,ze je to ruseni,to ale nemuze byt vsude stejne. Uplne maximalne stabilni threshold mam u cs1mx,to je luxus. Jinak zatim spokojenost a par minci,na sperky jsem zatim nemel stesti:)

Zdarec, pokud ti kolísá treshold u Sand Sharka je to špatně. Treshold musí být stabilní, kvůli hlubším cílům, které generují slabou odezvu. Neznám tvoje nastavení, ale zkus si zvýšit hladinu tresholdu, možná ji máš hodně nízko, nebo změň šířku pulzů.

Uz jsem ho sice zazimoval,ale zkusim ho vzit na louku a nahrat,co to presne dela. Sirku pulsu mam lehce nad preset,to ale nemelo vliv. Threshold jsem mel podle ucha,ale jeste to zkusim poladit.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru