Vyhrál v loterii, koupil pozemek a na něm našel poklad

Kategorie: Poklady

Šestašedesátiletý bývalý dělník Rathnakaran Pillai z Kilanooru v jihozápadní Indii o minulých vánocích vyhrál v přepočtu 19,5 milionů korun v místní loterii. Část výhry využil pro nákup farmářské půdy, na které chtěl pěstovat zeleninu. Před několika dny na pozemku sázel tapioky, když jeho rýč narazil na něco tvrdého…

Když Rathnakaran odebral trochu ornice, objevil hliněný hrnec, ve kterém se skrývaly tisíce mincí. Pan Pillai následně upozornil příslušné úřady, jak vyžaduje indický zákon a mince jim předal. V Indii hrozí za neodevzdání pokladu vysoké tresty. Podle zprávy RT News se v hrnci skrývalo více než 2 500 měděných, stříbrných a zlatých  mincí o celkové hmotnosti 18,14 kg!

Všechny mince pocházejí ze „zaniklého království Travancore, jež vládlo dané oblasti po stovky let“. Spadají do období dvou mahárádžů z Travancore – Mulama Thirunala (1885 – 1924) a Chithira Thirunala Bala Rama Varma (1924 – 1949), který byl posledním vládcem Travancore. Tito mahárádžové vládli svému území jako „nezávislí vládci“ pod vlivem Britů před indickou nezávislostí.

Měděné mince jsou známé jako „chuckrams“; v pokladu byly identifikovány čtyři typy. Většina byla ražena koncem 19. století. V hrnci byly také stříbrné a zlaté mince o nižších i vysokých nominálech, blíže však dosud neurčeny a veřejnosti nepředstaveny. Hrnec, který mince schraňoval, má stěny ozdobené tradičními symboly Travancore - ulita lastury na jedné straně a obraz posledního mahárádži na straně protilehlé.

Podle odborníků je pravděpodobné, že původně celý soubor patřil místnímu léčiteli, jehož dům kdysi stál přímo v místě nálezu. Rathnakaran Pillai tvrdí, že hrnec našel v části někdejšího domu, kterou místní nazývají Kanni Moola (jihozápadní roh). V hindské architektuře je tato část domu považována za posvátnou. Možná proto své mince umístil léčitel právě sem.

V současné době jsou mince čištěny, tříděny a konzervovány v laboratoři v Thiruvananthapuramu. Většina je pokryta oxidací - měděnkou a tvoří těžké slepence. Po očištění budou mince oceněny komisí odborníků. Ačkoli pan Pillai mince našel na vlastním pozemku, ze zákona na mince ani odměnu nemá právní nárok. Přesto je dle jeho vyjádření do médií šťastný, že našel zakopaný poklad. Podle některých zástupců kraje zřejmě nakonec odměněn bude, záleží také na celkovém posouzení hodnoty pokladu.

Video

Roman Němec

Zdroje: thenewsminute.com, ancient-origins.net, gundemkibris.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Má tak někdo štěstí, vyhraje v loterii a ještě najde poklad. Škoda že neukázali ty stříbrné a zlaté mince.

no jo když štěstěna sedne hmmm škoda že nesedne na mně , stačila by ta loterie :-) Toto někde kopnout tak sednu na prdel a hodně dlouho asi nevstanu :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru