Zemědělec našel sarmatský hrob válečníka z 2. stol. v mohyle z doby bronzové

Kategorie: Poklady

Vzácný sarmatský hrob objevil v zimě farmář Rustam Mudayev při kopání jámy na vlastním pozemku u vesnice Nikolskoje v jižním Rusku. Když se ozval od rypadla jeho stroje skřípavý kovový zvuk, zjistil, že vykopal bronzovou nádobu. Sebral ji a odnesl do Astrachanského muzea.

Odborníci nádobu zařadili do doby železné a chystali se na místo k průzkumu. Protože ale napadl čerstvý sníh, museli počkat na jaro. Tým archeologů poté zjistil, že bronzový hrnec byl původně součástí předpokládané místní mohyly, o které se sice vědělo, ale nikdy zde neproběhl archeologický výzkum. Archeologové mohylu nyní zčásti odkopali a objevili hned několik hrobů z různých období.

Prvním byl hrob válečníka. Tento muž byl vysoký necelých 180 cm, zemřel jako starší člověk. Byl pohřben v uzavřené rakvi, na vrchu byla uložena koňská hlava ve stříbrném a bronzovém postroji. V rakvi bylo nalezeno množství zlatých plaket, o kterých se odborníci domnívají, že tvořily zdobený „polštář“, na kterém spočívala hlava bojovníka. Součástí hrobové výbavy byly také nože se zlatou a tyrkysovou výzdobou, ve stejném stylu vyhotovená zlatá a tyrkysová opasková přezka, zrcátko a několik hrnců. Mezi nohama byla nalezena malá, ale nádherná zlatá figurka s tyrkysovou koňskou hlavou. U boku ležela dýka. Všechny artefakty byly datovány do 2. století našeho letopočtu.

Hrob je svým provedením typický pro kočovné lidi, bohatá výbava svědčí o vysokém postavení muže v komunitě. Zbraně a ostatky koně bývaly vyhrazeny válečníkovi, jehož bohatství naznačuje, že byl vůdcem, náčelníkem nebo šlechticem.

Ačkoli mohyla byla na základě objevených artefaktů nejprve datována do doby železné, další objevy poukazují na to, že byla opakovaně používána již v době bronzové. Během 14 dní trvajícího výzkumu byly nalezeny další dva hroby – žena s bronzovým zrcadlem a jehněčí obětinou, dále kosterní pozůstatky mladého muže s perfektně zachovalými zuby a lebkou ve tvaru vejce. Úmyslná kraniální deformace byla v té době v jižním Rusku běžnou praxí.

Mohyla byla v minulosti částečně vykradena, ale „naštěstí“ lupiči odkryli jen svrchní vrstvu doby železné a nekopali do hloubky Archeologové zde našli drobné kousky zlatého kování nebo plakety, které v místě zanechali nájezdníci.

Tým archeologů doufá, že se v následujících vykopávkách dostanou až do původního pohřebiště z doby bronzové, které by se mohlo datovat do třetího tisíciletí před naším letopočtem. Na výzkum mají ještě asi týden, nalezené artefakty a zjištěné informace budou součástí chystané výstavy v Astrachanském muzeu.

Roman Němec

Video


archeologové pečlivě snímají vrstvu po vrstvě


koňská hlava se stříbrným a bronzovým postrojem


plakety tvořily polštář pro hlavu náčelníky, byly také součástí hrudní výzdoby pláště


Zlatá hlava koně


lebka jiného muže byla záměrně v dětství tlakovým způsobem formována do tvaru vejce - tento způsob užívaly různé kultury starověku po celém světě


první nalezený hrob patřil vysoce postavenému bojovníku


šperky a dýka u nohou bojovníka


zlatá přezka a koňská hlava s tyrkysovým zdobením


zlaté plakety byly umístěny pod hlavou bojovníka


zlaté předměty a kousky z vyloupené části mohyly

mirror.co.uk, dailymail.co.uk, thehistoryblog.com, youtube.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

To bych nedal. By mě našli vedle něho :-)

Stale zasnu, jak byli tehdejsi lide zrucni.

Akorát ta zlatá hlava koně mi připomíná spíš velblouda :-)

Úžasný nález, zachovalost kostry toho člověka je neuvěřitelná. Díky za počtení. ;-)

Ucho je to tak - v tom videu to také popisují jako hlavu velblouda.

Nádhera a je fakt že jak sem viděl tu zlatou hlavu jasný velbloud a zručnost řemeslníků úžasná dik za článek :-P

Tak to je mazec.. :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru