Zlatý poklad odsunutého fabrikanta – 2. díl

Kategorie: Poklady

Hledání pokladů s detektory kovů

K panu Piklovi jsem dorazil přesně v 10 hodin. Už čekal před brankou a jen jsem vylézal z auta, už na mě volal: „Člověče, smůlu máme a to hned dvakrát. Hele, ten mechanik, co mi měl dělat ráno auto, přijede až nějak teď po desátý a navíc soused měl v noci poloviční infarkt nebo co, tak ho odvezli do nemocnice a a já mu slíbil ještě něco ve městě zařídit...“.

No jo, to jsem mohl tušit, já a ta zpropadená smůla. Všechno zase jinak. Ty plány, myšlenky, hodiny v mapách, na netu a knihách při hledání jakýchkoli informací o fabrice... Dnešní táhlá noc, která mi mnoho spánku nedarovala... To natěšení a adrenalin. Těch pět let čekání. A teď tohle. Ach jo, povzdechl jsem si v duchu a svěsil smutně hlavu.

Pan Pikl viděl, jak jsem najednou zklesl a říkal: “Hele, vo nic nejde, půjdeme tam jindy, třeba hned v pátek. Co děláš v pátek?“. Odpověděl jsem mdlým hlasem, že nemám tušení, záleží na tom, jak má žena slouží – zda budu hlídat děti a tak. „Nevadí, předběžně se domluvíme na pátek a kdybys zjistil, že nemůžeš, tak mi pak zavolej. Zatím pojď, ukážu ti něco na zahradě,“ zamrkal významně.

Pustil mě brankou dovnitř a rozjel se, jako vždy: „Támhle je rybníček, co ti mám poudat, tam jsem dělal novou hráz vlastníma rukama. To se mě jednou ptal starosta, kolik jsem dal za bagr a já mu ukázal jen tyhle mozoly, hehe. No, ten rybníček tam byl ještě před válkou, tam toho ještě bude, já má strach, že tam jsou i ňáký zbraně... To bys taky mohl s tím detektorem tam prozkoumat? To je dobře, tak tam někdy vlítnem. Hele, tady u tý starý lípy jak mám to sezení, to se jednou ze dne na den takhle propadlo čoveče asi o 30 čísel. Nevím no, jestli tam je nějakej vyhnilej kořen a nebo co myslíš?“.

Ožil jsem. To je jasný, volám, tam je poklad! „Neřvi ty vole, tamti sousedi maj uši všude,“ přerušil mě Pikl. A pokračoval: „To není všechno mladej. Tadyhle ty základy co vidíš za tou lípou, to je můj pozemek taky. Tady měl domek krejčí, co šel do odsunu a ten si sebou nic nevzal. To vím jistě, táta ho viděl ten den. Támhle nahoře ty velký základy a přes cestu druhý, to byla velká pekárna; ten pozemek jsem taky koupil. Ti si taky sebou nic nevzali, to vím natuty. A teď to nejlepší na konec. Někde tadyhle, prej asi v tomhle rohu, táta zakopal naše věci, než šel do odsunu on. Brácha mi to kdysi ukazoval, prej to mělo bejt asi tak nějak tady vpravo. Jako málo toho nebylo, měl to bejt hrnec stříbrnejch mincí, nějaký zlato a rodinný cennosti a dokumenty. To všechno tady můžeme krásně prohledat, co ty na to?

Nálada se mi rázem zlepšila! Takovýhle vysněný pozemek a tolik zajímavých informací z první ruky. A ty obrovské možností k hledání! Měl radost i pan Pikl, když viděl, že jsem pookřál. Kývnul rukou, že než přijede mechanik, mrkneme na nějaký jeho pohledy. Má je okopírované a vytištěné na „áčtyřkách“, zalaminované. Má jich stovky, snad tisíce. A má ty nejzajímavější a nejcennější kusy, jaké nemá nikdo. Vypravuje, ukazuje, já jsem v sedmém nebi. Fotky dávno nestojících domů, odsunutých lidí, celých rodin, fabrik ba i fotky ze zaniklých osad a měst u nás na severu. A ke všemu měl příběhy. Hltal jsem to celým tělem... Seděli bychom tam asi dodnes, kdyby nezatroubil před brankou mechanik, co měl přijít ráno v 7.

„Romane, tohle je můj mechanik. Je šikovnej, na něj nedám dopustit. Dělá mi na autě všechno a když mám auto u něj, vozí mě po mých záležitostech. Je na něj spoleh. Teda - skoro ve všem. Jediný, co totiž pořád neumí, jsou hodiny, zasmál se na něj. Mechanik se omlouval, že nějaký trable doma a kdesi cosi, ale to už pan Pikl nastupoval do auta a volal na mě: „Tak v pátek Romane, vlítneme tam. A hele, když už tady seš, tak si skoč na rybník, je správný počasí a nejdýl ve 12 oni berou. Na medovku,“ zamrkal a odfrčel...

No a co teď? Na ryby se mi moc nechce, detektor připravený, já také, musel jsem se nějak „vybít“. Zajedu k tý fabrice, napadlo mě. V hlavě šrumec, mraky informací o pokladech, splétalo se mi to v myšlenkách jedno přes druhé. Za chvilku jsem stál u bývalé fabriky. Z místa kdysi tolik vyhlášeného dnes zbyla jen obrovská díra v zemi, kterou místní systematicky zaváželi desítky let odpadem. Všude kolem bujela hustá vegetace. Šedesátileté jasany, javory, břízy... A mezitím vším mladé stromky, vrby, doslova džungle. Kopřivy po ramena, ostružiny, nedalo se projít. Ježíši, jak tady chtěl asi pan Pikl hledat? To nepůjde, tam se nedá nic najít! Vypl jsem detektor a jel odevzdaně aspoň na ty ryby.

Neseděl jsem tam moc dlouho, když mi pan Pikl volal: „Tak co, ptá se, jel ses ještě podívat k fabrice viď?“ zasmál se. Má mě holt přečteného... A řekl jsem mu o tom pralese a marnosti jakéhokoli hledání tam a on se jen smál: „Čoveče, to není přímo ve fabrice ale kousek bokem. To jen já vím, kde a jak hluboko. Tam žádnej bordel není. V pátek tam půjdem, tak se připrav. A co ryby, berou? Ještě ne? Nojo, tak tomu dej ještě chvilku. Ony holt neřešej ty naše posuny času, jedou si podle svýho. Tak se měj, v pátek.“

Myslel jsem na ten dnešek. Zase spousta informací o pokladech, ta zahrada, fabrika. Opět jsem byl vzrušený. Slunce již mezitím vystoupalo vysoko a začalo pekelně připalovat. Balím to a jedu na oběd, pomyslel jsem si, když v tom vyjela gumička před prutem nahoru a brzda zadrnčela, prut poskočil ve vidličkách... Byl to pěkný, vysoký lisec - 49 cm. Na místní poměry solidní. Koukl jsem se na telefon, bylo právě 12 hodin. Ten pan Pikl, to je frajer...

Co bude dál? Jak dopadne pátek? Sám nevím. Ale dozvíte se to se mnou v příštím díle.

Zdraví vás Roman – GM4PRO
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

to sem zvedavej jak tohle dopadne cely :D

Tvl, nenapinej!!! :-O

Co já... Pan Pikl za to může... Já to jen sepisuju :-)

Je to parádní příběh,čte se jedním dechem. :-) ;-)

Stane se. Jsem jen člověk. PS: Vikinský... :-) ;-)

Pěkné čtení,už piš další díl ;-)

Už se to tu jednou řešilo. Správně je vikinský ;-) Avšak, pokud ti dělá radost, být hnidopichem, budiž ti přáno. Co se týče lysce - šlo o predikci, to mi uteklo. Nicméně si myslím, že se z toho svět nezboří :-)

Nezbori a tobe dekuji za romam na pokracovani.
Boze ty nervy nez vyjde dalsi dil ach jo ja te nemam rad :D :D :D :D :D
Velika pevelika poklona diky.

prevelika pardon

moc pěkně čtivé je to droga tak spěchej dalším dílem a co červená vesta :-)

napínáš pěkně lumpe :-D ale aspoň se je každej víkend na co těšit ;-)

Hezké čtení, díky!!!

Díky za pěknou odezvu všem. I tě

Pisu z mobilu odeslalo se mi to v lůlce. Děkuji i těm, co mi píší zajímave vzkazy do zpráv :-) Kolik to má dílů sám nevím. Doufám, že už bude jen jeden :-) Záleží na panu Piklovi... Další díl bude, jakmile se dostanu na místo pokladu. Červenou vestu jsem prozatim musel odložit. V jeho z velké časti pravdivém příběhu hrají hlavní roli oba kluci, ale ve skutečnosti jsem to já, kdo po jeho osudech pátrá.... A v tuhle chvíli nemohu sdělit podrobnosti, nicméně až to vyleze, bude to pecka ;-)

Ty jo , hezky se to čte ale nedělej z teho harlekín ;-)

Už to sem dej :-( :-( :-( :-(

Paráda. Jen tak dál. Tohle se čte samo :D

Nečetl jsem, ale asi lepší práce než psát recenzi na GM5 :-D, která je již snad po roce na cestě .

Barabante, možná bys mi v tom mohl poradit. Jak by ta recenze podle tebe měla vlastně vypadat, aby vyšla jak má? Třeba bys to zvládl i lépe a já se rád učím novým věcem. Co se týče těchto offtopic hejtů Volete54 a Tvého - jste oba zcela mimo mísu. Na druhou stranu, co jiného čekat od anonymních nicků bez minulosti. Na to, postavit se za svý jméno, svou práci a názor, potřebuje člověk holt koule no.

GM4, dle mého volíš příliš patetická slova ve stylu agitátorů bývalého SSM (viz tvá poslední věta) a nechápeš jemné rýpnutí v zájmu věci. :-P
Anonymní nick bez minulosti je co ? Že sem nelezu s každou prkotinou ? Ale už stačí ...

Každá snaha bude po zásluze potrestána.
.....děkuji za krásné a napínavé čtení.
Jsi můj oblíbený autor a já tvou snahu po zásluze oceňuji.

;-) ;-)

:-D

GM4PRO naprosto presnej smajlik :D :D

Je to rebel!!! :-D mojeta asi vysadil prášky, maturant jeden a víc ho komentovat nebudu. Při jednom vejšlapu jsem byl přítomen diskuzi pisatele s oním panem pamětníkem a myslím, že onen pán může ještě hodně překvapit. A v tom případě bude rozhodně co číst 8-)

Miki, myslel jsem, že o pravé identitě páně Pikla neví nikdo, jen já... Asi jsem nedomyslel vše :-) :-O

Jo, pan Pikl je jako Fantomas. Už ho znají všichni, ale jen pár zná jeho tvář
:-)

V čem je Lovec, to bohužel (vlastně je mi to jedno ) nemůžu posoudit, jinak ale ve všem ostatním nezbývá, než souhlasit s mojeta a Barabantem (viz výše). Pokud tě mohu GM4 poprosit, nazasírej
to tady svymi dalšími výplody (myslím tvé "povídky", nikoliv recenze). Dík předem
;-)

Vole54. mojeta. Barabant: Když se Vám GM4PRO nelíbí tak proč tady napadáte, není lepší to nečíst. Od vás jsem zatím nic rozumného nečetl když to tak asi všechno tak dobře ovládáte :-D :-D :-D

Miky: Fantomas :-) docela přesný... Dnes jsem u něj zase chvilku byl. Dostal jsem krásný knihy, předválečný v němčině. A spoustu dalších informaci. Bohužel, řídím se jeho časem. Jdeme na to až někdy po neděli, takže pokračovaní příběhu asi v polovině příštího týdne...

Pak mi povíš. Pokud se nebudeš chovat jako rozmazlenej fakan, blbec, nebo parazit :-D Naštěstí si říkám, že mě může urazit jen inteligent. Kdybych byl urážlivý, mohl bych být výrokem o přítomnosti blbců rozhozen. Místo toho se bavím. Když někdo opakovaně reaguje na článek, který ho nezajímá, ba dokonce ho obtěžuje, to mi přijde jako důvod navštívit specialistu. Psychické problémy je potřeba řešit včas. Třeba jde jen o potlačený hněv z dětství, kdy dotyčným někdo sebral provázek od kačera.

Barabant.... Vole54... jako vždy, nula příspěvků, nula článku. Jenom hodně ostrá slova. Jednou bych chtěl aby jste se pánové něčím sami předvedli. Jelikož zatím to je pokažddé jenom pořádný valník hnoje :,-(

Však to vidíme, že kydat umí každý, ale s ostrým brkem se narodit to je dar od boha.

Inu vypadá to tak, že bych se asi měl hluboce kát za svůj osobní názor na výše diskutované "povídky"
a za mou poněkud potlačenou potřebu sebezviditelnění se za každou cenu, že ano ? Závěr ať si udělá každý samostatně myslící sám :-) Howgh.

Šup šup s dílem 3 ;-)
Osobně nechápu některé příspěvky i když by to byla jen jakási pohádka, tak se to tu moc hezky čte !!!!
GM4PRO, prostě díky za čtení !!!

Pohádka? :-) Jo, kdybychom našli, to by byla pohádka... Stále čekám na den, kdy tam spolu vlítneme. Já k fabrice bez pana Pikla nejdu (jednak to není fér a jednak on ví přesně místo, já bych to mohl hledat i sto let a nic nenajít, vzhledem k lokalitě). Tento příběh se odehrává v reálném čase. Proto musíte čekat, stejně jako já... o:-) ;-)

;-) kdo si počká, ten se dočká ;-)

Pěkný :) a vlastně i kdyby to nebyla vůbec pravda, tak pořád je to dost Pěkný 8-)

Kdy bude další díl? :-/

Bohužel, pan Pikl od podzimu až do jara neměl čas a chuť, ale mám slíbeno, že teď na jaře na to "vlítnem". Takže další díl přinesu, hned jak ho prožiju splu s panem Piklem :-)

Už se těším ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru