Zlatý prsten soudce ze 17. století vydražen za téměř půl milionu

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Letos v lednu našla paní Michelle Vall na pláži u skotského jezera Loch Lomond velmi vzácný zlatý pečetní prsten. Protože Skotské národní muzeum o šperk zájem neprojevilo, byl nabídnut ve veřejné v dražbě. Mezitím byl dohledán tragický příběh někdejšího majitele. Snad i proto cena v aukci převýšila všechna očekávání.

Michelle se ke hledání s detektorem kovů dostala před dvěma lety když hledala řešení svých potíží s panickými ataky, které ji omezovaly takovým způsobem, že nemohla opustit svůj domov. Detektor byl prostředkem a motivací k tomu, aby se dostala ven do přírody a mezi lidi. Hledání se jí od té doby stalo velkou vášní.

Když prsten objevila, byla s manželem zrovna cestě do Skotska. Ten den hledali v místě, o kterém neměli žádné informace. „Nalezení prstenu bylo nepředvídanou událostí, protože já a můj manžel jsme hledali na poli bez konkrétní znalosti historie nálezů v oblasti. Užívali jsme si klid a relaxaci našeho úžasného koníčku. Nacházeli jsme jen obvyklé věci: Kroužky, části zemědělské techniky a všelijaké různé kovové předměty. Takže, když jsem objevila prsten, který byl blízko povrchu, hned jsem věděla, že je to něco zvláštního. Svítil jasně jasně žlutou barvou, když jsem ho opatrně zvedla ze dna blátivé díry, kde ležel nejméně 350 let.“

Prsten je ve skvělém stavu. Ztracen byl zřejmě jako nový, v zemi žádné poškození neutrpěl. Byl datován mezi roky 1640 a 1680. Patřil rodině Colmanů z Brent Eleigh v Suffolku. Znak na prstenu se shoduje se znakem na náhrobní desce Samuela Colmana, který zemřel v roce 1653. Tato rodina zbohatla v polovině 16. století díky obchodu s oděvy. Samuelův druhý syn Thomas byl oddaný protestantský duchovní v Brent Eleigh. Jediný Thomasův syn Edward však konvertoval ke katolicismu.

V roce 1661 se stal soudcem a osobním strážcem budoucího krále Jakuba II. Stuarta. O 12 let později byl královou manželkou Marií Beatrice z Modeny jmenován sekretářem katolické církve. Slibně „rozjetou“ kariéru nicméně o několik let později ukončilo podezření ze spoluúčasti na plánovaném atentátu na krále. Byl proto zadržen a v listopadu roku 1678 mučen a poté popraven. Dnes je Edward Colman považován za katolického mučedníka. V roce 1929 byl papežem Piem XI blahořečen.

Protože Národní muzeum Skotska prsten nezakoupilo za požadovaných 10 000 liber (asi 280 000 korun), najala si Michelle aukční společnost a rozhodla se jej prodat zájemců z řad veřejnosti. V září byl prsten vydražen za 14 000 liber, což je při aktuálním kurzu asi 420 000 korun. Veškerý zisk si jakožto nálezce může ponechat, ve Skotsku totiž neplatí anglický zákon o dělbě s majitelem pozemku.

„Colmanův pečetní prsten je vynikajícím příkladem vysokého postavení jeho uživatele v období, ze kterého se jich v takovém skvělém stavu dochoval jen velmi omezený počet. Detektoristé jako je Michelle, přispěli k našemu poznání obrovským způsobem tím, že našli poklady, které by jinak neexistovaly,“ prohlásil v rozhovoru pro britská média dražební specialista Nigel Mills.

Také Michelle po aukci poskytla rozhovor novinářům: „Jsem nesmírně šťastná. Bylo to vzrušující období od chvíle, kdy jsem poprvé držela prsten v dlani, až po dnešní aukci. Zkoumání něčeho tak vzácného a plného historie bylo tím nejúžasnějším zážitkem. Doufejme, že prsten bude někdy vystaven a lidé si jej budou moci prohlédnout a přitom seznámit s tragickým příběhem jeho někdejšího majitele.“

Ačkoli Michelle hledá s detektorem kovů teprve 3 roky, nejde o první unikátní nález pod cívkou jejího detektoru – v prosinci roku 2017 prodala v aukci 500 let starou zlatou minci (tzv. „half angel“) z doby vlády Richarda III. za neuvěřitelných 40 800 liber (cca 1 215 000 korun).

Roman Němec

Zdroje. independent.co.uk, bbc.com, dailymail.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Zlato mě nikdy nebralo, ale to zpracováni je krásné.

Ale prsten je to nádhernej ;-) :-D :-)

"Detektoristé jako je Michelle, přispěli k našemu poznání obrovským způsobem tím, že našli poklady, které by jinak neexistovaly,“ prohlásil v rozhovoru pro britská média dražební specialista Nigel Mills."

Razit do kamene!

Veď týto ľudia to robia čiste pre prachy nič viac , žiadny koníček. Múzeum nemalo peniaze tak šup na aukciu. Ako by ste reagovali keby nejaky český hľadač nájde bronzový poklad (alebo mincovný atď) , dá ho zdokumentovať a drbne ho na aukro ? Je to len moj názor nechcem nikoho štvať :)

Ohreblo ....trochu plácáš blbosti.Nepíše se,že muzeum nemělo peníze,ale,že nemělo zájem.To jako každý hledač v Anglii který nabídne nález muzeu a to jej koupí to dělá pro prachy?Samozřejmě je to tvůj názor,ale neznáš ji a šup uděláš si hned názor a zaškatulkuješ ji.Neznám tě ....mám si na tebe udělat názor?A napsat to sem?

Ohreblo: Prsten není pokladem ve smyslu tamního zákona. Takže s ním nálezce může jednat, jak chce. Totéž platí o nálezu jednotlivé mince. V obou případech Michelle spolupracovala s muzei. Mimochodem, tu minci našla na charitativní detektorové spolkové akci a mám dojem, že část z peněz šla na dobročinné účely...

Ohreblo: Já tedy v článku nevidím, že by muzeum nemělo peníze. Naopak o něj neprojevili zájem.
Troufnu si tvrdit, že britská legislativa je v tomto směru nepoměrně pokročilejší než ta naše. ;-)

Ohreblo: Nehledě na to, že ona hledá ze zcela jiných, než zištných důvodů - hned pod perexem v prvním odstavci. A věř mi, že tím, co si ona vytrpěla, bys projít nechtěl.

Ohreblo,no ako čítam,pekne si si tu zavaril ... :-D
Asi by si svoje prvotné dojmy mal najprv zvážit a až potom ich sem vložit.

Hmm a rychle do aukce at jsou chechtaky! Spravny hledac by tohle neudelal, ani kdyby nemel co zrat....

Sympatická paní, ad ji to pípa u mě palec nahoru, spravnej přístup 8-)

:-/ :-/ tady už je ta diskuze jak na Novinkách..nechápu proč ji soudíte :-(

Krásný prsten a krásné zpracování. Moc pěkný nález. A že se ho rozhodla prodat, když muzea neměla zájem? Je to přece každého věc. A caviar věř mi, že kdybys neměl co žrát, tak prodáš i tu poslední grešli, kterou máš z hledaček...

johnek pokud někdo nemá peníz ať prvně prodá detektor

Citam vase komentare a iba sa cudujem. Zijem v Skotsku uz zopar rokov. Hladavam, ale hlavne na morskych plazach. Minule som sa rozpraval s jednym hladacom, ktoremu sa podarilo najst niekolko pokladov. Jeden z nich bol subor striebornich minci z 16teho storocia. Vyhlasili ho za poklad a neverili by ste ale cena ktoru dostal za jednotlive mince - jedna libra za kus!!!!! Iny priklad tiez zo Skotska. Hladac nasiel subor bronzovych sekier. Tusim to bolo 5 kusov. 1kus= dostal £40!!!!
Je tak tazke najst nieco zaujimave a cenne. Pre kazdeho z nas je to individualne co si cenime viac.
Hystoriu, alebo peniaze. Ta pani mala stastie, ze ten prsten je ANGLICKEHO povodu a nie je Skotsky. Po Skotskom prsteni by Skotske Narodne Muzeum ihned chnaplo pazury a vyslo by to sakramentsky lacno ( £10k ??? ) Nasiel som zoper zlatych a striebornych objektov. Ked sa ma znami pytaju co s tym robim, ci to predam, iba zakrutim hlavou a pousmejem sa. Maju pre mna vacsiu hodnotu ako je hodnota kovu. A dufam a verim, ze nikdy nebudem v situacii ked nebudem mat co dat do zaludka.

Jézis vy nadělate buchta co má záchvaty lepu začala mrcasit a měla z prdel kliku našla žluté krózek a střelila ho, po tom co ju muzeum fáklo..... Hm... Chudáka ohrebla tu linčujete za blbé názor... Na prd pocasy všude bláto chodit se moc nedá nežere ten počítač tak.... o:-)

hotentot :-D ;-)

JE TO TAK :-/

No, já souhlasím s Ohreblem - tohle přece žádný "srdcař" neprodá... Finanční situaci té paní samozřejmě neznám, takže těžko soudit - ale na detektor peníze má, na cestování také a jako socka nevypadá.

Hoši, co řešíte? Paní to našla legálně. Oslovila muzeum, které neprojevilo zájem. Sama k takovému nálezu nejspíše nemá vztah coby sběratel nebo je v tíživé finanční situaci. Skotský zákon umožňuje prodej v aukci, tak toho využila. Spokojená je ona, aukční síň a nakonec i kupec.

Tantale, nic neřešíme - přidáváme svůj názor, tak jako ty....

Nález je to krásný,taky bych chtěl něco žlutého vykopat,ale není to spíš reklama na Minelab?

Lidi v čechách mají pokřivené uvažování. Na penězích neni nic špatného a prodat něco je absolutně v pořádku - zapomínáte, že na druhé straně je někdo jiný, komu to udělá ještě větší radost (jinak za to ty penízen nedá. To, co tu máme, respektive někteří máte, je pořád zbytek komunismu v hlavě.

Dome, chápu to správně, že tvůj nepokřivený, nekomunistický názor je "co vykopu, to prodám" - a ještě to prezentuješ jako ušlechtilý čin "dělání radosti druhým" ? Dobrý... :-O

Krt, obracíš, co jsem řekl, naruby. Takže ne, nechápeš.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru