1. 10. 2015 Kalendárium

1. 10. 2015 Středověké keramické hračky

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Archeologové objevili v Uherském Hradišti hračky, se kterými si děti hrály před stovkami let. Konkrétně Hliněné a skleněné kuličky, malé nádoby nebo miniaturní kousek vřetena. V areálu kláštera na Velehradě pak archeologové našli neporušenou románskou mozaikovou dlažbu. 

Za nejzajímavější nález archeologové označili zachovalou keramickou panenku, která měla realisticky vyobrazenou tvář, účes, ale také oděv. 

„Máme tady panenku s realisticky zobrazeným obličejem a účesem. Podobné panenky se objevují na Moravě zřídka, známe je hlavně z Německa. Vykopali jsme i dva zlomky rytířů sedících na koních," uvedl archeolog Jaroslav Bartík. Panenku objevili archeologové v Uherském Hradišti. 

Dále pak našli středověké keramické hračky, které jsou velmi vzácné. Nachází se jen velmi výjimečně. Den předtím, než chtěli archeologové výzkum ukončit, narazili ještě na pozůstatky stavení z pravěku, vrcholného středověku a novověku. Nejstarší pochází z období kultury popelnicových polí. 

„Počátky osídlení zde sahají až do druhé poloviny 13. století. V období vrcholného středověku, tedy až do závěru 15. století, zde postupně stálo několik dřevo-hliněných domů se zahloubenými suterény,” podotkl Bartík.

Velmi vzácný je podle něj objev pozdně gotického sklepa s částečně dochovaným portálem a kamenným schodištěm. Z období raného a vrcholného novověku zmínil především torza několika pyrotechnických zařízení vyzděných buď z kamenů a cihel, nebo z nepálených kotovic. 

„Nejméně jeden z těchto objektů můžeme s jistotou interpretovat jako zbytky vypalovací komory keramické pece,” dodal ještě Bartík.

Pozornost upoutal také džbán zdobený motivy gryfů, vlčího zubu a kruhovou rozetkou, ale také objev koženého, probíjením zdobeného opasku, který představuje jeden z mála dochovaných kožených artefaktů v historickém jádru Uherského Brodu

Zajímavé nálezy vydal také areál někdejšího kláštera na Velehradě. Kromě již zmiňované mozaiky také střenku příboru vyřezanou z kosti nebo dvě stříbrné mince z 16. a 17. století.  

Zbytky mozaiky ze třináctého století pak objevili v původním klášterním refektáři, kam mniši chodili na oběd. 

Zdroje: www.idnes.cz, www.ceskatelevize.cz, www.rozhlas.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru