1. 8. 1866 Kalendárium

1. 8. 1866 Pruští a saští vojáci zavlekli choleru

Kategorie: Roky válečné a revoluční , Kalendárium

Téměř patnáct set mrtvých si vyžádala poslední epidemie cholery, která před 155 lety postihla Brno. Vypukla současné s invazí pruského vojska. Celkem onemocnělo 2 813 osob. 

Podle dobových lékařských záznamů byl zdravotní stav obyvatel Brna do té doby dobrý. Nijak výrazně se nevyskytovala infekční onemocnění. Místní se nakazili až od pruských i saských vojáků, kteří choleru do města zavlekli v polovině července 1866. Do Brna se dostali po vítězné bitvě u Hradce Králové.

Počet ubytovaných vojáků totiž početně často převyšoval členy rodiny. Vojáci vynikali velkou chutí k jídlu, často se přejídali, což samo vedlo k poruchám zažívacího traktu, který se stával lehkou kořistí cholerové epidemie. 

„Vojáci se chovali bezohledně také při rekvizicích, tím se zhoršovala čistota ve dvorech domů, které mnohde byly už z dřívější doby zaneřáděny odpady,“ píše se v Internetové encyklopedii dějin města Brna. 

O strašlivé epidemii tenkrát psaly i noviny. Vycházela například Moravská orlice. „Strach, chudoba, prušácká žravost a pití, nestřídmost, špína, nacpaný lidmi příbytek, byly lákadly a vodidla této nemoci, kdo se nebál a neštítil, také se mu tak snadno nic nestalo. Divná to věc, jest to nemoc zjevná a přece tajemství. Jeden ji přemohl pitím piva, jiný rumem, třetí drže led pod jazykem, aby nezvracel, čtvrtý teplými obklady, ale všeobecná pravidla ani Nelaton v Paříži udati není sto,“ mohli si tenkrát lidé přečíst v tisku. 

Vůbec první případy Cholery v Brně se vyskytly v Komárově 18. července. Následně se epidemie rozšířila do celého města. Část vojáků se ubytovala také v Holáskách. 

Když se u nich příznaky nebezpečného onemocnění projevily, ošetřovali je lékaři v Tuřanech. Cholerový hřbitov vznikl také nedaleko kapličky svatého Antonína v nynější Lesné. Několik masových hrobů nakažených vojáků odkryli brněnští teprve nedávno.

Podobné epidemie sužovaly v devatenáctém století celou Evropu. Důvodem byly špatné hygienické podmínky. „V té době byly zlé, v obci existovala třeba jen jedna studna, splašky se vyvážely na pole,“ nastínila ředitelka protiepidemického odboru brněnské hygieny Renata Ciupek. 

Zdroje: https://encyklopedie.brna.cz/, www.denik.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Díky za článek.

taky díky za článek. Četl jsem v historii několika měst, že tam byla v 60. letech 19. stol. epidemie cholery, ale nenapadlo mě spojovat to s válkou. (např. trhy v Třebíči byly prý na asi 2 roky úplně zrušeny, a žádné náhrady nejspíš nikdo nedostal :-D )

Pěkný, pro brňáky docela známé téma. Díky Viky!
Jen drobné upřesnění: první případ cholery v "Brně" se nemohl vyskytnout v Komecu (Komárově), protože ten ležel cca 5-6 km jižně od městských hradeb. Holásky jsou ještě dál, teda před Tuřanama, směrem k Brnu. Součástí města se stali tyto předměstí (a další) až v roce 1919, jako plán Velkého Brna. První případ umrtí se v samotném městě vyskytl 18.07.1866, když před tím tato nemoc propukla na předměstích, kde měli prušáci kvartýry.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru