10. 11. 1444 Kalendárium

10.11. 1444 Bitva u Varny

Kategorie: Roky válečné a revoluční , Kalendárium

V Bitvě u Varny se smíšená křesťanská armáda čítající 24 tisíc mužů, postavil osmanské, která byla třikrát větší. Turci zvítězili. Většina spojeneckých vojsk byla pobita. V bitvě padli i čeští bojovníci včetně krále Vladislava III.

Murád II., který se stal v roce 1421 osmanským sultánem, obnovil osmanská dobyvačná tažení do jižní Evropy. Nicméně Muradův postup byl zastaven kurážnou protiofenzivou vedenou uherským vojevůdcem Jánosem Hunyadym. Ten se stal v letech 1437 a 1443 národním hrdinou, který zasadil osmanským Turkům řadu porážek. Vytlačil je z Transylvánie a válčil s nimi na jih od Dunaje.

Po smrti krále Vladislava v bitvě u Varny vládl Hunyady v Uhrách jako regent. Byl Osmany poražen ve druhé bitvě na Kosově poli v roce 1448, ale v červenci 1456, měsíc před svou smrtí, zasadil Turkům rozhodující porážku v bitvě u Bělehradu.

Důležitou roli sehrál také v období, kdy papež Evžen IV. prohlásil tažení křížovou výpravou, ale mimo Balkán. Získal však jen malou podporu. Tento krok učinil navzdory mírové smlouvě. Když se o tomto rozhodnutí papeže dozvěděl sultán Mehmed II. Fatih, který stanul v čele říše po abdikaci svého otce, vyzval právě své otce, aby se vrátil zpět na trůn. Murád prvně odmítal, ale později své rozhodnutí přehodnotil a postavil se do čela armády. A to na základě vzkazu, který mu syn napsal.

Hunyadi, uherský a polský král Vladislav III. a valašský král Vlad Dracula se postavili osmanské přesile na černomořském pobřeží. Smíšená křesťanská armáda totiž čítala 24 tisíc mužů, osmanská armáda byla třikrát větší. Bitva měla několik fází.

„Hunyady zaujal silnou obrannou pozici, přičemž s použitím vozů vytvořil obrannou linii. V té době byla bitva vyrovnaným střetnutím. Poté se Vladislav vrhnul doprostřed boje a byl zabit. Když pak Osmané vystavili jeho hlavu nabodnutou na kopí, byla bitva křesťany ztracena,“ píše R. G. Grant v knize Bitva: 5000 let válčení.

V bitvě u Varny, k níž došlo 10. listopadu 1444, Turci zvítězili. Většina spojeneckých vojsk byla pobita. V bitvě padli i čeští bojovníci, kteří původně náleželi k vojsku Jana Jiskry z Brandýsa a působili s ním na Slovensku. Výsledek bitvy měl také přímý vliv na Čechy a Uhersko, které se po smrti Vladislava III. ocitly v rukou teprve čtyřletého Ladislava Pohrobka. Vladislavovo tělo se nikdy nepodařilo najít. Byl vnímaný jako hrdina.

Zdroje: R. G. Grant, Bitva: 5000 let válčení, Čestmír Amort, Prorokové tradice Československo/bulharského přátelství, www.wikipedia.org, https://warfarehistorynetwork.com/

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Jeho tělo se nenašlo, hlavu sultán naložil do medu a ještě dlouhé roky ji ukazoval návštěvám.

Jako vždy skvělý článek.Díky za takové příspěvky.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru