10. 7. 1940 Kalendárium

10.7. 1940 Bitva o Británii

Kategorie: Druhá světová válka , Válka ve vzduchu , Kalendárium

Bitva o Britanii

Hitler doufal, že Velká Británie požádá o mír. To se však nestalo, a tak v červenci 1940 započala bitva, která trvala necelý rok. Němci způsobili značné škody v Londýně a dalších britských městech.

Churchillovy projevy z roku 1940, vysílané přes obligátní přerostlý doutník, patří mezi nejslavnější anglické projevy vůbec. Byly starosvětské a fantasticky vznešené, doslova Shakespearovské. V první světové válce by zněly přehnaně, dokonce i v jejich nejtemnějších chvilkách, ale závažnosti událostí od května do září 1940 odpovídaly dokonale. Dotýkaly se nejhlubší struny celého anglicky mluvícího světa.

Po německé okupaci Norska 8. června 1940 a po kapitulaci Francie 22. června téhož roku se strategická situace totiž drasticky změnila v neprospěch Velké Británie. Hitler doufal, že požádají o mír, ale Británie zaujala vzdorovité stanovisko. Hitler proto vzkázal připravit invazi přes kanál La Manche a nařídil Luftwaffe, aby všemi dostupnými prostředky přemohla britské vzdušné síly.

Britské velitelství stíhacího letectva bylo na německou vzdušnou invazi dobře připravené. K dispozici byl řetěz radarových stanic, aby podával varování proti blížících se nepřátelských letounech do operačních místností, kde mohl být monitorován postup letecké bitvy. Piloti na základnách byli stále v pohotovosti a připraveni vzlétnout.

Po počátečních střetech nad kanálem v červenci 1940 začaly v polovině srpna skuteční operace Luftwaffe. Kdykoliv to počasí umožnilo, byly přes kanál La Mance vysílány perutě bombardérů s doprovodem stíhačů. Ve srážkách nad jižní Anglií si spitfiry RAF braly na mušku německý doprovod, zatímco stíhačky Hurricane útočily na německé bombardéry. Velitel stíhacího letectva Hugh Dowding měl jasný cíl, a sice udržet stíhací síly v činnosti.

Obecně platilo, že Němci měli ve vzdušném boji navrch, ale chyběly jim jasné cíle. Na začátku září na základě rozhodnutí shora hlavní těžiště útoku přesunulo z bombardování letišť na masové nálety na Londýn. Koncem října byly veškeré úvahy o invazi opuštěny. Letecké operace se následně soustředily na noční bombardovací nálety.

Němci způsobili značné škody v Londýně a dalších britských městech, avšak nedokázali vyvinout použitelné bombardéry, což omezovalo účinek útoku. Bombardování Británie probíhalo v menší intenzitě až do jara 1941.

Zdroje: Wasson Ellis, Dějiny moderní Anglie, Robert Forczyk, Fw 200 Condor vs konvoje v Atlantiku, R. G. Grant, Bitvy: 5000 let válčení, www.independent.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru