11. 6. 1234 Kalendárium

11.6. 1234 Svatá Anežka odchází do kláštera

Kategorie: Osobnosti , Kalendárium

sv. Anežka

Je považována za patronku českého ošetřovatelství. Anežka Přemyslovna celý svůj život věnovala pomoci chudým a nemocným. Klíčový byl pro ni vstup do kláštera v roce 1234.

Svatá Anežka byla příslušnicí rodu Přemyslovců. Narodila se patrně v Praze 20. ledna 1211 jako nejmladší dcera Přemysla Otakara I. a jeho druhé ženy Konstancie Uherské a jako mladší sestra pozdějšího krále Václava II. V dětství byla Anežka vychovávaná v cisterciáckém klášteře v Třebnicích a v premonstrátském v Doksech. Oddala se plně službě Boží, obětovala své mládí, své vysoké postavení a bohatství z čistého idealismu a náboženského nadšení.

V roce 1232 založila špitál svatého Františka pro chudé a nemocné Na Poříčí a v roce 1233 poblíž špitálu vznikají dva kláštery – mužský menších bratří svatého Františka a ženský řádu svaté Kláry. „A do kláštera klarisek Anežka v roce 1234 sama vstupuje a stává se jeho představnou,“ píše Ilona Plevová v knize Ošetřovatelství.

Anežka založila špitální bratrstvo, které bylo papežem záhy uznáno za samostatný ošetřovatelský Řád křižovníků s červenou hvězdou. Anežka byla první ženou, která založila mužský řád. Na základě bohatých zkušeností s ošetřovatelskou prací vypracovala účelný systém a konkrétní pravidla pro ošetřování nemocných. Celý svůj život věnovala pomoci chudým a nemocným. Je právem považována za patronku českého ošetřovatelství.

Zemřela 2. března 1282 a byla pohřbena v klášterním chrámu Na Františku. Protože klášter byl často zaplavován povodněmi, ostatky světice uložily řeholnice do dřevěné skřínky. za husitských válek klarisky uprchly z kláštera a ostatky Anežky si zřejmě vzaly s sebou, protože se doposud nenašly.

O prohlášení Anežky za svatou se pokusila už Eliška Přemyslovna, která ji velice obdivovala. Jenže důvodem právě bylo, že nebylo známo místo uložení Anežčiných ostatků. To byla v té době podmínka svatořečení. Až roku 1874 zásluhou kardinála a pražského arcibiskupa Bedřicha Jana Jakuba Celestina Josefa Schwarzenberga byla Anežka Přemyslovna beatifikována. „Avšak svatořečení, po kterém tolik toužila, se jí dostalo až 12. listopadu 1989. Její kanonizace byla vyřčena z úst Jana Pavla II.,“ připomíná ještě Plevová.

Anežku připomíná jezdecký socha Myslbeka na Václavském náměstí v Praze, která znázorňuje svaté Václava obklopeného čtyřmi postavami. A to svatého Vojtěch, svatého Prokopa, svaté Ludmily a svaté Anežky.

Zdroje:
Ilona Plevová: Ošetřovatelství
Jiří Glet: Pranostiky v osmi ročních obdobích
www.cirkev.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Hezké ;-) :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru