13. 10. 2012 Kalendárium

13.10.2012 Zlatá brož mořského koníka

Kategorie: Kalendárium

Originál krásné zlaté brože se před devíti lety vrátil do muzea v Turecku. Jde o součást takzvaného Lydian Hoard, který obsahuje 363 cenných artefaktů. V minulosti se staly součásti sporů mezi Tureckem a Metropolitním muzeem umění v New Yorku. 

V muzeu v Turecku sice brož znázorňující mořského koníka byla, jenže se ukázalo, že jde o padělek. Krásný šperk se ale nakonec podařilo získat zpět. Jeho stáří odborníci odhadují na 2500 let.

Brož mořského koníka je součástí takzvaného Lydian Hoard ze sedmého století před našim letopočtem, kterému se také říká Karunský poklad. Kvůli vzácným artefaktům vypukl v letech 1887 až 1993 spor mezi Tureckém a newyorským Metropolitním muzeem umění.

V roce 1993 byly některé artefakty vráceny do Turecka. Vědělo se však, že několik předmětů bylo ukradeno a prodáno neznámo kam. Část pokladu byla vystavena v tureckém muzeu v Uşaku.

Poklad byl prý spjatý s lýdským králem z rodu Mermnovců, kterému se říkalo Kroisos. Panoval v letech 560 až 547 před našim letopočtem. Stal se prvním panovníkem, který nechal razit mince jako platidlo, a to z elektra. Zda předměty výše zmiňovanému králi patřily, ale již dnes nelze s určitostí říct.

V roce 1965 někdo poklad nelegálně vykopal na západě Turecka. Následně ho prodal do newyorského muzea. V roce 1993 byl vrácen do Turecka po šestileté právní bitvě, kde byl vystaven v muzeu Usak. O třináct let později se ukázalo, že zlatá brož je falešná. Ředitel muzea Kazim Akbiyikoglu byl zatčen spolu s deseti dalšími a přiznal se k prodeji artefaktů na zaplacení dluhů z hazardu. Byl odsouzen na třináct let vězení.

V roce 2012 mořského koníka muzeum získalo konečně zpět. Nacházela se v Německu a majitelé souhlasili, že ji vrátí. „Jsem velmi rád, že se konečně vrátí domů. Vzhledem k tomu, že jsem byl ve funkci v letech 2005 a 2006, cítil jsem se osobně odpovědný za krádež,“ uvedl turecký ministr pro kulturu a cestovní ruch Serif Ariturk.

Podrobnosti o tom, jak se brož vrátila domů, zůstaly tajné. Turecko jen v roce 2011 repatriovalo asi 885 artefaktů. Usakovo muzeum vlastnilo 41 600 předmětů, ale bylo schopno vystavit jen část. Začalo se proto stavět nové muzeum…

Zdroje: www.smithsonianmag.com, www.dailymail.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru