13. 11. 1942 Kalendárium

13.11.1942 Bitva u Guadalcanalu

Kategorie: Druhá světová válka , Kalendárium

Bitva o Guadalcanal je název vojenské operace tichomořské fronty, jež odstartovalo vylodění americké námořní pěchoty v srpnu 1942. Vyvrcholila v listopadu střetnutím mezi japonským a americkým námořnictvem.

Američané se v srpnu 1942 zmocnili rozestavěného letiště na Guadalcanalu, aby předešli soustředění japonských sil. V úzkých vodách Šalomounových ostrovů podporovalo americké loďstvo invazi se značnou nervozitou až do chvíle, kdy v půlnočním boji u ostrova Savo ztratilo čtyři křižníky. Námořnictvo se pak stáhlo a nechalo námořní pěchotu, aby letiště do 20. srpna uvedla do provozu.

„Průběh války mezi USA a Japonskem na tichomořském válčišti, starý na den přesně osm měsíců, nabral nový kurs 7. srpna 1942. Toho dne totiž zahájilo americké námořnictvo vyloděním na Guadalcanalu v Šalamounových ostrovech svou první válečnou ofenzivu. Tento první zkusmý útok vyprovokoval kruté souboje Námořnictva USA a Císařského japonského námořnictva,“ píše o tehdejších událostech například Mark Stille v knize Křižníky USA vs japonské křižníky.

Následné pokusy nepřítele dopravit na Guadalcanal posily a zásoby vyvolávaly zhruba jednou za tři týdny námořní střetnutí v průlivu známém jako „Štěrbina“, a tady se projevila převaha japonského námořnictva a v nočním boji: ve dne se obvykle do boje zapojovala letadla obou stran. Dne 15. září ztratilo USA letadlovou loď a torpédoborec a další křižník a několik torpédoborců bylo poškozeno, avšak i Japonci ztratili křižník, tři torpédoborce i jednoho admirála.

Akce ze 26. října (bitva u ostrovů Snata Cruz) stála Američany letadlovou loď, ale Japonci za to zaplatili ztrátou více než sta letadel. „Bolestné ponaučení vedlo k tomu, že americké námořnictvo začalo lépe využívat radar. V boji v noci z 12. na 13. listopad (první bitva u Guadalcanalu) ztratilo americké námořnictvo dva křižníky a sedm torpédoborců, zatímco japonské přišlo o bitevní křižník a dva torpédoborce.

„Po dalších dvou krátkých střetnutích, které je stály zase bitevní loď, křižník a dva torpédoborce, se Japonci rozhodli zamezit dalším ztrátám a upustili od větších pokusí dopravit na Guadalcanal posily. Jak japonské válečné lodě, tak i letadla u letadlových lodí a pozemních základen zaplatily v těchto bitvách těžkou daň. Japonci však přicházeli o lodě a vycvičené piloty, které už nebyli schopni nikdy nahradit. Od této chvíle až do konce války tak zůstali ve strategické defenzivě,“ píše Mark R. Henry v knize Námořnictvo USA za druhé světové války.

Zdroje: Mark R. Henry, Námořnictvo USA za druhé světové války, Mark Stille, Křižníky USA vs japonské křižníky, www.britannica.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru