14. 12. 1503 Kalendárium

14.12.1503 Narodil se Nostradamus

Kategorie: Osobnosti , Kalendárium

Muž známý dnes jako Nostradamus se narodil 14. prosince 1503 ve francouzské obci Saint-Remy (Provence). Proslul svými věštbami. Předpověděl například smrt Jindřicha II. a stal se rádcem krále Karla IX.

Nostradámův otec se původně jmenoval Jaume Gassonet a byl obchodník s obilím, matka Renée Gassonetová. Byli Židé, roku 1502 al přestoupili na křesťanství a při této příležitosti přijali i nové příjmení Nostredame.

Svému synovi, který později proslul jako lékař, astrolog a věštec, dali jméno Michel. Nostradamus se z něj stal až mnohem později, když začal své jméno psát v latinizované podobě. „Přestože rodina majetkem příliš neoplývala, podařilo se jí syna udržet na univerzitě v Avignonu, kde studoval takzvané trivium: gramatiku, rétoriku a logiku. Ještě před dosažením titulu bakaláře ale v kraji propukl moc a profesoři i žáci se rozutekli,“ píše Jan A. Novák v knize Okno do budoucnosti.

Tehdy se ukázalo, že Michel Nostredame není jen tak někdo. Nejen že uprchl, ale rozjel se po zamořené zemi a začal pomáhat nemocným. Snažil se přitom najít na pohromu lék a při této příležitosti studoval účinky léčivých bylin. Došel na svou dobu také k pozoruhodnému závěru, že mor není Boží trest, ale nemoc jako každá jiná a lze ji léčit.

Michel mor přežil a po skončení epidemie se vrátil ke studiu. Zvolil si medicínu, názory na to, zda dosáhl doktorského titulu, se ale rozcházejí. Vše nasvědčuje tomu, že ho z fakulty v Montpellieru ještě před dokončením studia vyhodili. Prý provozoval léčitelskou činnost a prodával své lektvary, což stanovy univerzity zakazovaly.

Michelovi ale vyhazov nebránil dál provozovat léčitelskou činnost. V roce 1531 se poprvé oženil a přežil i vyšetřování inkvizice. Jeho žena a dvě děti ale později paradoxně podlehli morové epidemii. Sám Nostradamus se při určování nemoci opíral o astrologii. V „jeho“ době se totiž věřilo, že všechny části těla ovlivňoval pohyb planet.

Proslul i svými věštbami. Předpověděl například smrt Jindřicha II. a stal se rádcem krále Karla IX. Prý předpověděl i nástup Hitlera k moci. „Nostradamus předpověděl i mnoho věcí. Francouzskou revoluci, také nástup Hitlera. Ovšem u Nostradama se Hitler nazývá Hilser,“ píše například Petr Vokáč v knize Překvapená minulost.

Nostradamus zemřel 2. července 1566…

Zdroje: Jan A. Novák, Okno do budoucnosti, Petr Vokáč, Překvapená minulost

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru