15. 3. 1939 Kalendárium

15.3.1939 Okupace Československa německými vojsky

Kategorie: Druhá světová válka , Kalendárium

Okupace PrahyNěmecká vojska během 15. března 1939 obsadily Čechy a Moravu, které již nebyly samostatným státem. Ve stejný den přijel na Pražský hrad Adolf Hitler.

Československá armáda byla svázána rozhodnutím politiků a nemohla se postavit na odpor. Téměř ve všech českých městech přivítali zdejší obyvatelé německé vojáky nadávkami a hrozbami. Naopak Němci žijící v Praze vítali soukmenovce zdviženou pravicí.

„V noci ze 14. na 15. března 1939 byl Adolfem Hitlerem pozvaný československý prezident Emil Hácha postavený v Berlíně před hotovou věc. K německé okupaci českých zemí už v této chvíli chybělo jen několik hodin a jednotky wehrmachtu byly v pohybu. Navíc byl Hácha vystaven obrovskému psychickému nátlaku, protože mu Hitler s Göringem nepokrytě vyhrožovali, že pokud dojde k jakémukoli brannému odporu, německé letectvo je připraveno k ničivému náletu na Prahu a další česká města s tím, že budou nemilosrdně srovnána se zemí. Za oběť mělo padnou především civilní obyvatelstvo,“ píše Vladimír Liška v knize Ve stínu hákového klíče.

Hitler dokonce v jednu chvíli na Háchu ječel, že pokud nepodepíše, bude mít na starosti vyhlazení československého obyvatelstva. Hitlerův diktát podepsal nad ránem 15. března 1939. Hácha si byl vědom vojenské síly, kterou Německo disponuje. Československo tak přestalo být samostatným státem. Hned 16. března 1939 byl zřízený Protektorát Čechy a Morava.

Vůdce Adolf Hitler přijel do Prahy doprovázený tanky hned 15. března 1939. Na Pražský hrad dorazil v 19 hodin a 15 minut, Hácha se tenkrát teprve vracel vlakem z Berlína. „Němci záměrně vlak na cestě zdržovali, aby vládní diktát dorazil do Prahy dříve než Hácha. Hitler si neodpustil gesto vítěze, když hlavu poraženého státu vítal v jeho vítězné zemi, aby mu dokázal, jak je nyní bezbranný a odkázaný na jeho milost a nemilost,“ popisuje tehdejší situaci Liška.

Hitler také neotálel s tím dokázat, že myslí vážně své prohlášení o zničení židovské rasy v Evropě. Hned na své první schůzi 17. března kabinet ministerského předsedy Rudolfa Berana vydal rozhodnutí o zákazu výkonu praxe lékařům „neárijského“ původu ve všech zdravotnických zařízeních a sociálních pojišťovnách. „Ministr obchodu Vlastimil Šádek dostal za úkol odstranit Židy ze všech vedoucích míst ve svém resortu. Další fází nátlaku bylo zbavení Židů jejich práva disponovat vlastním majetkem a následná arizace,“ uvádí Oldřich Klobas v knize Malíř neumírá.

Celá země tak byla zcela podřízena nacistické okupační správě vzhledem k rozsáhlým pravomocem, přiznaným nejvyššímu a Hitlerem jmenovanému úřadu říšského protektora.

Zdroj: Vladimír Liška: Ve stínu hákového kříže,  Oldřich Klobas: Malíř neumírá, www.ustrcr.cz, www.praha.eu

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Největší frajer byl Hácha a nejsmutnější postavou asi Beran

Největší frajer byl Lev Prchala.

Každé kdo nesl ožil ruce do klína byl největší frajer.

Nesložil pardon mobil

Elmara:to je pravd a na toho se opravdu zapomíná.No můj vzor je a vždy bude Eliáš.

Já ne a jsou další, zcela nezpochybnitelné morální ikony, jako byl třeba p. Medek... podobných lidí pomálu.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru