5. 10. 2020 Kalendárium

15.9. 1254 Narodil se cestovatel Marco Polo

Kategorie: Osobnosti , Kalendárium

Marco Polo se stal prvním Evropanem, jež podrobně popsal východní Asii. Své zážitky popsal v díle Milión, které bylo ve své době prvním zeměpisným dílem.

Marco Polo patřil mezi nejproslulejší mořeplavce. Narodil se 15. září 1254 na ostrově Korčula. O matku přišel, když mu bylo teprve čtrnáct let. Je známý jako benátský kupec, který pronikl do Persie, Přední Indie, na Sundské ostrovy a do jižní Číny. Stal se prvním Evropanem, jež podrobně popsal východní Asii.

„Ke konci 13. století přivezl do Evropy Marco Polo čínský porcelán, který vzbudil pozornost svým krásným leskem a mnoha jinými vlastnostmi, kterými se nápadně podobal lasturám zavinutců,“ píše se například v Numismatických listech.

Marco Polo strávil v Číně od roku 1275 se svým otcem a strýcem celkem sedmnáct let a stal se oblíbencem Velkého chána. V roce 1292 chán Marca ze svých služeb propustil a Polové se mohli s bohatou odměnou vrátit zpět do Itálie. Po návratu, když Marco dlel v janovském vězení, nadiktoval své vzpomínky z cest spoluvězni Rustichellovi z Pisy.

Jeho poznámkách ale lidé moc nevěřili, protože byly zcela neuvěřitelné. „Nelze ale vyloučit, že některé pasáže Marcova díla Milión obsahovaly chyby či nedopatření. Důvody mohly být tři. Zaprvé za dvacet let svého pobytu v Asii tento Benátčan nasbíral tak velké množství informací, že si mnohé z nich šest či sedm let po návratu do Itálie nemohl přesně zapamatovat, zadruhé mu pravděpodobně něco nadiktovali domorodí obyvatelé Číny, kteří občas přidávali smyšlenky, a za třetí mohl hrát roli způsob diktování. Marco totiž diktovat zřejmě v benátském nářečí s francouzskými prvky, zatímco Rustichello psal ve francouzštině,“  uvádí Stanislava Jarolímková v knize Na co v učebnicích dějepisu nezbylo místo.

Někteří kritici dokonce tvrdí, že dle chyb obsaženém v tomto díle, Marco Polo v Asii nikdy nebyl. Knihu dokonce přezdívají jako „Milión lží“...

Nicméně i tak se Milión ve své době stal prvním zeměpisným dílem o tomto kontinentu a Polo se zařadil mezi nejznámější cestovatele, což platí dodnes. Byl po něm pojmenovaný kráter na přivrácené straně měsíce. Dílem Milión se inspirovali i další cestovatelé. Například slavný Kryštof Kolumbus.

Marco Polo zemřel 8. ledna 1324 v Benátkách, dožil se sedmdesáti letech. Byl pohřbený ve zdejším kostele San Lorenzo...

Zdroje: Milan Syruček, Voda, jak ji neznáte, Stanislava Jarolímková, Na co v učebnicích dějepisu nezbylo místo, www.wikipedia.org, www.britannica.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Doprucuju uzasny serial na Netflixu.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru