17. 2. 1754 Kalendárium

17.2.1754- Marie Terezie nařizuje sčítání lidu

Kategorie: Osobnosti , Kalendárium

První sčítání lidu na našem území nařídila Marie Terezie 17. února 1754. Podle výsledků jsme tenkrát patřili mezi nejhustěji obydlené evropské země. Tento krok rakouské panovnice ale vyvolal i odpor. Někteří dokonce nevěřili, že nějaké sčítání skutečně proběhlo.

Rakouská císařovna si pojistila pravidelné sčítání lidu prostřednictvím patentu, který vydala 13. října 1753. Když se první průzkum počtu obyvatelstva v únoru následujícího roku uskutečnil, šlo o první takovou jednotnou akci. „Soupis mělo nejprve provést duchovenstvo podle farností, posléze bylo rozhodnuto, že souběžně se uskuteční i sčítání zajišťované vrchností a jeho obsah bude rozšířen o soupis domů a o hospodářskou charakteristiku majitele domu. Sčítání konané v roce 1754 bylo výjimečným počinem,“ uvádí Český statistický úřad.

Sčítání nařízené Marií Terezií umožnilo poprvé stanovit, jak hustě jsou Čechy osídlené. „Za panování Marie Terezie provedeno také první sčítání lidu v Čechách, dle něhož bylo v Čechách tenkráte asi 2 500.000 obyv., neboť osob mužských napočteno bylo jeden milion a dvakrát sto tisíc,“ píše se doslovně v Ottově naučném slovníku.

Údaje však měly některé skupiny snahu zkreslovat. Mezi obyvatelstvem se totiž stupňoval strach ze zvyšování daní. Šlechta a církev zase kritizovala snahy dvora o centralizaci. Pokusy o sčítání obyvatelstva jsou totiž známé už od starověku. Jenže informace nejsou ucelené, ale pouze kusé a hlavně nepřesné. Důvody, proč se v mocných říších zajímali o počty obyvatel byly hlavně dva, a to jak bojeschopnou armádu jsou schopní sestavit a jaké příjmy do státní kasy lze právě získat výběrem daní.

Také Marii Terezii k vytvoření evidence obyvatel motivovalo, že během své vlády stále čelila vnějším nepřátelům. A tak chtěla mít kvůli vojenským, ale také daňovým důvodům přehled o stavu obyvatelstva v zemích rakouské monarchie. Soupis vytvořený v roce 1754 poskytli nejprve duchovním, kteří měli rozčlenit lidi na ty, kteří jsou schopní se vyzpovídat nebo již tak dokonce učinili. Dále na mládež způsobilou k náboženské výchově a na děti.

K údajům měly přístup i vrchnostenské úřady. Obyvatelé se evidovali podle pohlaví, věku a rodinného stavu. Současně se dělal také přehled domů. Přes sto let byly výsledky státním tajemstvím a někteří ani nevěřili, že nějaké sčítání monarchie provedla. Soupisy obyvatelstva se ale skutečně dělaly, a to každé tři roky.

Marie Terezie

Zdroje: www.czso.cz, www.avcr.cz, Ottův slovník naučný, www.geschichtewiki.wien.gv.at, https://deacademic.com/

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Tak nevím, co to dnes s lidmi je, ale bylo tady 106 čumilů a ani jeden vám za tento přípěvěk nepoděkoval. Takže, já děkuji za článek i za krásnou fotku obrazu panovnice, která vládla 40 let a že to neměla jednoduché, to si pište! Ani její tatík, tedy Karel VI, protože dostat v té době ženskou na trůn, když syn nebyl, byl také počin, který lze i v dnešní době jen obdivovat.
Vážím si každého, kdo přispěje svojí prací a znalostmi, za jaký-koliv článek z historie naší země, ať už je o čemkoli. A připomenout si tak vzdělanou a chytrou i plodnou panovnici, jejíž mince kolovaly nejen v Evropě, ale snad po celém světě a to i dnes, v tolarové podobě, je snad obdivuhodné, myslím si osobně, že se velmi zasloužila o vzdělání lidí v této zemi, za což jí patří největší dík a úcta, vždyť až teprve nyní, v naší době, začali snad všichni chápat opravdový význam vzdělání. A že to tedy trvalo, od té slavné, sametové revoluce. 😊😄

Pěkný článek, děkuji jako stočtyřicátýčtvrtý :-D

Diky.. to jsem nevěděl.. :-)

Viky, díky za článek, opět zajímavé čtení. Této panovnice si vážím mnohem víc, než těch Všech dnešních darmojedů. :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru