17. 9. 1939 Kalendárium

17.9. 1939 Rusové napadli Polsko

Kategorie: Druhá světová válka , Kalendárium

Armády Německa a Slovenského štátu napadly 1. září 1939 Polsko. Tímto okamžikem nastala druhá světová válka. Hned 17. září se k agresorům přidal i Stalinův Sovětský svaz a napadl Polsko od východu a jihu.

Sovětský svaz měl v plánu na sebe neupozorňovat a přidat se až později, což mělo omezit politické problémy a vojenské ztráty spojené s útokem. Vzhledem k předchozí Rusko-polské válce, měl Stalin k polské armádě značný respekt.

„Nečekaně rychlý postup Německa však Sovětský svaz zaskočil a Stalin musel později s útokem spěchat. Svůj vpád do Polska Stalin zdůvodňoval ochranou ruského, běloruského a ukrajinského obyvatelstva před německým záborem, ovšem prokázaným faktem je, že tam, kde to mělo význam, spolu sovětské a německé jednotky ochotně spolupracovaly a že útok byl s Německem předem domluven,“ píše Ivan Kazimour v knize Edvard Beneš bez adorace.

Do konce měsíce bylo Polsko obsazeno a rozděleno mezi Německo a SSSR podle řek Narev, Visla a San. Sovětský svaz začal následně obsazovat území, která mu byla přiznána při jednáních s Německem. Už v létě 1939 donutil pobaltské státy k podpisům smluv o vzájemné pomoci, které vedly v červnu 1940 k připojení Litvy, Lotyšska a Estonska k SSSR.

„Sovětský svaz v listopadu 1939 anektoval polské území, na kterém žilo 13,5 milionu obyvatel. Okupoval je však pouze do léta 1941, kdy sovětské jednotky vyhnaly němečtí vojáci v rámci operace Barbarossa. Sovětský svaz také 30. listopadu 1939 zahájil agresivní válku proti Finsku a v červnu 1940 obsadil a anektoval části Rumunska – území, která nebyla nikdy vrácena. A anektoval nezávisle republiky Litvu, Lotyšsko a Estonsko. Konstatuje to dokonce i Usnesení Evropského parlamentu ze dne 19. září 2019 O významu evropské paměti pro budoucnost Evropy,“ píše Ivan Kazimour v knize Revoluce za německé marky.

Finsko se rozhodlo vzdorovat Sovětskému svazu a odmítlo podstoupit část svého území v okolí Leningradu (dnes Petrohrad). Dne 29. listopadu 1939 napadl Sovětský svaz Finsko, ale Rudá armáda, oslabená předchozími čistkami, byla odražena.

Nakonec se v takzvané zimní válce projevila obrovská převaha SSSR a Finsko muselo vzdát mírem 12.března 1940 Karelské šíje, nicméně svoji nezávislost uhájilo. Koncem června 1940 Sovětský svaz ještě obsadil doposud rumunskou Besarábii a severní Bukovinu.

Zdroje: Ivan Kazimour, Edvard Beneš bez adorace, Ivan Kazimour, Revoluce za německé marky, Petr Kovář, Všeobecný přehled, www.warhistoryonline.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Sověti napadli Polsko

Kime přesně tak.. ;-)

Tak tohle je asi potřeba si zapamatovat. Až tady zase pojede diskuze o zlých němcích. Snad se oba ozvete, žádný němci... nacisti to byly.

Ne .byli to Němci.Zlý Němci co rozpoutali obě světový války Tohle je potřeba si hlavně zapamatovat.V tom případě napadlo Polsko komunisti ;-)

Na začátku první světové chtěli válčit úplně všichni, asi by bylo dobré si přečíst i něco jiného než komunistické historiky. Všichni se na válku těšily a každý byl přesvědčený, že ty druhé utluče čepicí.

Co znamená věta "V tom případě napadlo Polsko komunisti" opravdu nevím."

Hitler by se k moci nikdy nedostal, kdyby podmínky Versailleské smlouvy, byly alespoň trochu snesitelné. Zadlužené Německo, které v době světové hospodářské krize padlo doslova na kolena, bylo pak pro nácky a taky komunisty strašně snadný terč. Obě tyto zločiné ideologie mají jedno společné, oni potřebují aby bylo co nejhůře. Pak se lidem dají dobře gumovat hlavy.

Promiň Marku ale nemáš pravdu...Francie a Anglie rozhodně válku nechtěli..Byli tak ochromení po 1valce ,že chtěli stůj co stůj odvrátit začínající konflikt ,že se neštítili nás předhodit Hitlerovi a nás zradit a ještě se dívat v tisku jak zachránili světový mír😔 .A ta věta je myslím dost srozumitelná ..Pleteš tu jablka a hrušky.Sovetsky svaz je stát a komunismus ideologie.Stejne tak u Němců.To byla odpověď na tu tvou ne příliš zdařilou.Bylo dobře číst i něco jiného než reflex a seznam. ;-)

za mě je nadpis jak z mainstreamu. Jinak souhlasím s Elmarem. Jen podotknu, že když se chystala obrana ČR a můj děda učil létat nové kluky v akci 1000 pilotů republice, MAK Brno, tak ohrožující elementem byly Němci. Válku začali Němci. Okupovali je (nás) Němci. Válku prohráli Němci. Nacisti, tak to byly Němci. A druhý děda z Ostravy - Michálkovic, tak ten neřekl, že beckovský Polák vyhnal o vánocích ´38 naše lidi. Ale prostě Polák, nejhorší nadávka byla Polák, nejhorší šmejd byl - to polský. To stejné by se dalo aplikovat na Slováky, Maďary a bůh ví koho ještě.
Jednoduché, výstižné a donedávna pravdivé. Dnes pobuřující, zavádějící a nepřesné, což mě udivuje.

Kuldare tak tak. To víš dnes se pravda nehodí, a neustále se překrucuje historie.Československo osvobodilo pár tisíc ožralů ze sovětského svazu a Němci byli vlastně chudáci a jen se bránili.. :-)

Omluva, nechystala se obrana ČR, ale ČSR. Doufám, že to nikdo nebral osobně. :)

To Marczus: pleteš se ty, ale dohadovat se nemá smysl. Když se ti nechce číst, tak se podívej jak Paříž slaví začátek první světové války. Jak ty byly natěšení, že těm bošům vrátí rok 1870…

To Kuldare: Náš děda sloužil na pardubickém letišti. Babička, jeho žena byla z Hostiného. Tam žilo tak 90% Němců. Přesto do 33 žili ty lidi v naprosté pohodě. Vždy se ale najde někdo, kdo bude na základě národa, náboženství nebo ideologie (ty co mluví o rase jsou vygumovaný úplně, jelikož celá střední Evropa je geneticky vlastně jeden naprosto stejný guláš) mezi lidi dostanou pořádnou porci nenávisti.

Náckové i komunisti byli, jsou a budou stejní darebáci. Pokud jde o Němce a Rusy, tak Němci se ze své temné minulosti poučili a dokázali se podívat pravdě do očí, na rozdíl od Rusů, kteří v tom žijí dodnes pod vládou komunisty, lampasáka a agenta KGB.
Pokud jde o to Polsko, tak je nutno poznamenat, že Rusko má dodnes všude data druhé světové jen v rozmezí 1941-1945, protože do roku 41 to byli spojenci. Nejvýmluvnější je třeba společná vojenská přehlídka Rudé armády a Wehrmachtu, kde bratři ve zbrani společně oslavovali společné vítězství nad Polskem. Naštěstí se z toho dochovali i fotky a kousky filmů, třeba: https://youtu.be/CA__56vFqa8

To, že měli společnou přehlídku, to je stará známa věc. Tím přece už nikdo nikoho neohromí. Měli společného nepřítele. To je historický fakt. Být spojencem Německa měli stejnou šanci i Britové a Francouzi. Ale jak to dopadlo, to všichni víme a čí to byla chyba (vina), víme taky. Podobnou přehlídku mohli mít Francouzi, Čechoslováci a možná i Britové v Berlíně, kdyby... .Ale historie nezná kdyby.
Jinak, snad si nemyslíte, že kdyby tam neseděl "komunista, lampasák a agent KGB", tak by všechno bylo košer a plné lásky a míru? :) Můj názor asi bude odlišněj.
A rozdíl mezi Německem a dnešním Ruskem, tím pohledem pravdě do očí? To je celkem k smíchu. Důvod k invazi 1. září a 17. září jsou za mě shodné - ochrana Němců před Poláky, vs. ochrana ukrajinské a běloruské menšiny před Poláky. Němci chtějí na prohranou válku, respektive 2 světové války v jednom století, zapomenout. Kdežto Ruská federace, nástupník SSSR je vítězná mocnost. A historii píše vítěz.
Nechci tím na nikoho útočit, pouze můj názor, jako všechny ostatní tady.

To kapsa: Přesné!

Pardon, myslel jsem spojencem SSSR měli možnost být Britové a Francouzi.....

Ještě jsem nikde nečetl, že by SSSR nenapadl Polsko. Že by bylo Pobaltí přičleněno dobrovolně, tak to jsem taky ještě nečetl a neslyšel. Ale budu muset otevřít Sputnik a Aeronet, ať se přiučím. A bolševizace dějin? Jako jak? Potom co nám udělali? Jako co všechno? ´68 beru a to bez vyjímek, okupace a nejen ze strany SSSR. Podívejme se na tu historii bez emocí a s nadhledem dnešní doby. A položme si otázku, kdo nebyl militantní a neanektoval co považoval za svůj zájem? A ne pouze v Evropě.
Dovolím si poznámku: považuji Mnichov ´38 za zlomení páteře národa, srpen ´68 za zlomenou ruku, ke které by nedošlo bez Mnichova. Proto osobně nemůžu klást rovnítko za historické bezpráví, mezi Německo a SSSR, na ČSR.

K tématu a ke klidnému posezení u vínka, piva či destilátu:

Tajemnica Westerplatte a druhá strana Katyň.

Tedy pro ty, kteří ještě neviděli. Pokud máte někdo další náměty na shlédnutí či čtení, budu jen rád.

Díky

Něco málo k tomu, jak se Němci "poučili" a "dokázali se podívat pravdě do očí" :

Více než 60 let po válce vyšlo najevo, že vliv bývalých nacistů na poválečné vlády v Západním Německu byl ve skutečnosti větší, než se původně předpokládalo. Ještě v roce 1957 tvořili bývalí nacisté až 77% vedoucích pracovníků na západoněmeckém ministerstvu spravedlnosti.[81] Západoněmecké ministerstvo zahraničí pomáhalo nacistům na útěku a podle poslance SPD Fritze Erlera „Neexistuje jiné spolkové ministerstvo, které by zachovávalo větší kontinuitu s nacistickou minulostí.“[82] Podle historika Michaela Wildta, „Hlavním problémem je otázka kontinuity. Řada vládních institucí, které existovaly již za nacismu, má teoreticky podíl na zločinech proti lidskosti. A pokud vznikaly nové demokratické instituce, obsadili je ihned bývalí nacisté, kteří následně zametli stopy z minulosti.“[82]

https://cs.wikipedia.org/wiki/Nacismus

A jinak samozřejmě souhlas s Marczusem a s Kimem - útočil SSSR, tj. "Sověti", ne sami Rusové. No a jako první válku začali Němci, ne nacisté. A nás napadli kromě Němců po Mnichovu také Poláci (ne "polští nacionalisté" apod.) a urvali si Těšínsko... (třeba o tom bude taky článeček, když to bylo v říjnu 1938?) ;-).

To krt: aha, tak tak to je. Když utočili náckové, tak to byly Němci, ale když Sovětský svaz, tak to Rusové nebyly? Mám v tom bordel, vůbec jsem třeba netušil, že ty dvě Slovenské rychlé divize, byly Německé. Ale to se ještě doučím, jelikož výklad dějin, tady začíná připomínat rok 1980 a bude to zase chtít trochu upravit myšlení. Jak se to říkalo... "myslet politicky"?

Jenom si tak říkám, když v tom máš jasno. A samozřejmě, je potřeba napsat článek o zlých Polských nacionalistech. Mimochodem tady dávno je.. www.lovecpokladu.cz/home/sedmidenni-ceskoslovensko-polska-valka-5519

Jak myslíš, že se dívají Poláci na Československé jednotky, které v roce 1918 to Těšínsko obsazovali? Spravedlivý návrat Slezka do Českých rukou? A proč myslíš, že jsme s Poláky neměli podepsanou žádnou pořádnou spojeneckou smlouvu?

P.S: máme tady 30 let od revoluce. Nemohu si odpustit se zeptat, kdo že tady vládne? Když už jsi tady okopíroval tu wikinu a pekelný vliv nacistů na život v NSR.

Osobně jsem ale přesvědčený (asi chybně, uznávám), že platí spíše to, co řekl britský ministerský předseda, když hodnotil stav Německé armády, " s tou převýchovou Němců, jsme to přehnali"...

Tak zase někdy příště, nad výkladem moderních Českých dějin. Je to legrace, ale musím pro mladého na Florbal ;-)

Elmara pleteš se ty.Pokud by jsme řešili 1 sv válku,máš samozřejmě pravduCož mi došlo až zahy..Ale resi se v článku napadení Polska a defakto začátek 2.sv.valky tak nevím co tu michas hrušky a jablka... :-)

To Marczus: jak chceš oddělit první světovou válku, Versailleskou dohodu, hospodářskou krizi a vzestup nacizmu? Vždyť jsou to doslova spojené nádoby. Jasně že se Francouzům ani Britům nechtělo znovu bojovat, měli se sakramentský dobře. Vždy si vzpomenu na Bufku, jak popisuje pobyt ve francouzských kasárnách, když tam příkazníci čistili stoly chlebem.

Snažím se na dějiny dívat s otevřenýma očima. A čtu všechny zdroje a pokud je to možné, tak do hloubky. Nacismus a komunismus jsou dvě naprosto stejná zla, vraždy, lágry atd.. To ale neznamená, že by všechny hrůzy vymysleli oni. Koncentráky nebyl Německý vynález ani Rusové nebyly první. Ten nápad dostali Britové už za Burské války. A stalo to život 1,5 milionu lidí. Dodnes se za to ani neomluvily. Ale vlastně proč taky, doba se už zase mění. Ostatně ředitel jediného muzea Gulagu v Rusku byl před pá lety odsouzený za propagaci fašizmu. Na místě muzea je nyní expozice o úspěších socialismu. Člověk se musí smát, aby nezačal brečet.

Nakonec bychom se na to mohli ale podívat starým dobrým pohledem občana Rakouska-Uherska. Můžete za to Vídeň! Kdyby ty chytráci vzali Hitlera na akademii, matlal by někde krajinky a byl by pokoj. ;-)

No a je div, že v této diskuzi někdo nedal do placu vliv světového židovstva (USA) na rozpoutání válek jako nástroj hrůz imperialistů :-). Když někdy klepnu na proRusský weby, tak mám pocit, že první nacista byl Mojžíš ;-)

Elmara: já jen dodám že mě není Polska ani trochu líto. Ale oni nedopadli dobře všichni kdo nás zradili a napadli.

A prosím nechte současné Rusko být. Víme o něm jen to co nám donesou naše media. Novináři kteří ho nejvíce haní ,ani do té země nesmí ,tak odkud mají zprávy špíny jako Mitrofanov a podobní?Že by jedna bába povídala?

to Tuco: to že jsi antibolševik, v pořádku, každý má právo na svůj světonázor. Ovšem, já si myslím, že zaryté lpění na jediné pravdě a dogmatu dává člověku na oči klapky a brání mu dívat se na svět, a také historii, v širším kontekstu. Kdo kyd nečetl Solženicina? Knihy Stanislava Auského? Vyjímečně poutavá je kniha Návrat zmizelého letce ( Březinová Taťana, Černý Mikuláš), paměti Arnošta Steinera - Za cenu života, kde popisuje překročení hranic do SSSR v roce 1940. A asi bych měl objevit Ameriku Tvou informací o Směršč(i), osudu bílé emigrace nejen na území ČSR, pronásledování čs. občanů sovětskou mocí? Padnout do mdlob pod sprchou slov "masové, hromadné, protilidové" atd.? Proč? Po načerpání nějakého vědění má přijít zatracení všeho z východu a odsouzení plémě hadího od Užgorodu po Vladivostok? A když to člověk neudělá, tak má cejch prorusky, pro bolševicky a pro putinovsky smýšlejícího? Nene, na historii se musíme dívat bez emocí a pracovat s fakty, ať už se nám líbí, nebo ne! Nemůžu např. odsoudit levicový odboj a vychválit pro západní, nemůžu vyzdvihovat naše vojáky ze západu, Afriky, stř. a blízkého východu a plivat na příchozí z východu, protože si to doba žádá! Za mě to tak nefunguje.
A zlomená páteř, ta diskvalifikuje zraněného z většiny náročných aktivit (a pro soupeře je výhodou), kdežto zlomená ruka se zahojí můžeš se sní ještě dost dobře rvát. Proto mají Poláci (ikdyž to za mě jsou pokrytecké s...e, výborná kniha Kyselá těšínská jablíčka)navrch, a vlastně všichni, koho spojenci a vlastní vláda nepodkopla.
Jestli souhlasíš, nebo ne, tak to je mi jedno. I tak Ti přeju pěkně prožité chvíle s historií, ať už ve formě dobré knihy, filmu, dokumentu a ať to Tobě i ostatním pípá!

Elmaro, tak ještě jednou - samozřejmě že mezi útočníky byli i Rusové, ale podle titulku článku to byli "pouze" Rusové - je to přece jednoduché, není třeba "upravovat myšlení", jen ho zapojit a možná ubrat té rusofobie... A článek o sedmidenní válce pojednává o jiné události, než je anexe Těšínska v roce 1938 (ale pravda, i tady byli agresorem Poláci).

A ne, já nemám ve všem ani zdaleka jasno, proto se snažím o věci zajímat, ale přijde mě, že ty jsi ten vševěd, který nepochybuje, všechno přečetl a všechno ví a zná. O polepšení Němců vím své, pro spoustu z nich jsme pořád jen podřadný póvl

Výklad dějin tady bohužel skutečně začíná připomínat komouše, bohužel v obráceném gardu - za všechno teď můžou Rusové, Němci ze Sudet byli hodní a do války nechtěli, válku začal SSSR, Krym je anexe, Kosovo je osvobozenecký boj, největší hrozba je Rusko (dokonce ovlivňuje volby v USA!!!! no ty vole...), "naše" války (Irák, Afghánistán) jsou ale spravedlivé.

A kdo nám vládne to všichni víme, já k volbám nechodím , nemám koho volit.


Kuldare - klobouk dolů, skvěle formulováno, plně s tebou souhlasím :-)

Ale Tuco, no tak, proč ty silné slova... Buď nesleduješ dění kolem, nebo lžeš sám, nebo holt vidět nechceš... A páteř nám samozřejmě zlomili Němci - ti z Rajchu i domácí - nebýt jich, tak by se sem bolševik nikdy nedostal. Jako správný demagog sis pochopitelně vybral z mého textu co se ti hodí - takže co třeba to Kosovo, Irák apod...?

A absolutně nechápu člověka, který poslouchá Putinovy projevy a chodí na proruské stránky , to už je na Chocholouška - ale patrně to svědčí o silné negativní zaujatosti... :-D

Já nejsem žádný rusofil, ale kdyby tady zůstali 40 let Němci (náckové), tak my už tu nejsme, chytráku... Ti by nám rozhodně nevzali jenom duši. Plány, co s námi, už měli hotové - že bys to nevěděl, nečetl o tom, neviděl v nějakém tv dokumentu??? To se mě nechce věřit...

Takže - lžou Rusové, ale bohužel velmi podobně lže i blok, jehož součástí momentálně jsme - a kvůli tomu jsem tenkrát klíčkama netřepal.

Debata ale hodně odběhla od tématu, poté, co do ní Elmara zatáhl Němce :-D

Takže můj poslední příspěvek zde se k tématu vrací :

Rusové napadli Polsko = Sasové ( Bavoři, Švábové) napadli Polsko ; titulek je nesmyslný.

SSSR napadl Polsko = Německo napadlo Polsko - tohle mě smysl dává...

A tímhle končím v téhle debatě, mějte se všichni fajn a přeju hodně zdaru v hledání a úspěchů v životě :-)

Titulek je zcela v pořádku. Srovnání, který tady napsal krt, je uplně mimo. Prostě slovíčkaření za účelem hájit Rusko.

Kenneth: no Rusko není sovětský svaz. Netvrdím, nic o politice (toho se zdržuji) ale o té zemi. Jako celek už neexistuje a ani politici již nejsou mnohonárodní(svazový).

Tak jinak. Kdo se pozastaví nad tým, když nekdo místo Britové napíše Angličané? Nikdo. Beztak za to co provede Velká Británie nese zodpovědnost Anglie. Rusko má máslo na hlavě a ne jedno, tak se to pořád nečím přikrývá.

Snad ti Kime nebude vadit, když ti do té představy co tady píšeš hodím trochu vidle.

Ano, není to SSSR, ale Ruská federace. Ta je tvořená 22 republikami. Tedy pokud počítáme Osetii a Krym. Samozřejmě řada národu je nenávratně pryč, o to se postaral především Stalin, který ačkoli byl Gruzínec trpěl doslova chorobnou nedůvěrou k jakýmkoli menšinám. Vedle 150 milionů obyvatel RF ale žijí další miliony více či méně nelegálních přistěhovalců ze středoasijských republik a samozřejmě z Kavkazu. Tím se výrazně mění skutečné složení obyvatel a tak není náhoda, že Putin v roce 2015 otvírá největší Evropskou mešitu v Moskvě.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/putin-v-moskve-otevrel-nejvetsi-mesitu-v-evrope-326700

Dnes ministerstvo obrany RF udává, že každý 10 voják je muslimského vyznání. A existuje řada odhadů až do roku 2050 založených na vývoji demografických křivek. Ty jsou pro Rusy mimořádně nepříznivé. Docela přesné shrnutí vyšlo nedávno na iDnes.

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/rusko-demografie-populace-porodnost-umrtnost-migrace-prace-ekonomika-vlada-putin.A191127_182641_zahranicni_luka

Ano, Rusko není SSSR. SSSR se snažila vyvážet komunismus. Ať už si o té hrůze myslíme cokoli, byla to alespoň nějaká představa o lepší budoucnosti. Sice nesmysl, ale něco to bylo. Rusko v roce 2014 přijalo doktrínu, která v podstatě smazává rozdíly mezi mírovým stavem a válkou. Prosazuje různé druhy hybridních konfliktů a při použití všech typů sociálních sítí a negaci veškerých pravd a hodnot. Je docela na pováženou, že ve stejném dokumentu se zároveň obávají, že stejnou taktiku vůči Rusku používá nebo ve velkém použije v budoucnosti Čína. Dokument je oficiální, každý si ho může vyhledat.

Rusové sami režim v kterém dnes žijí nazývají kleptokracie. Jelikož obchodujeme jak z Ruským (TechnoAc) tak z Ukrajinskými (Mars, Nel) můžeme docela srovnávat. Ačkoli je Ukrajina všude popisovaná doslova jako peklo korupce s tím co je stále zcela normální RF se to nedá porovnat. Tady se píší smlouvy, které musí „někdo“ kontrolovat i když objednáváš náhradní plastový obal.
Mnoho rusobíjců se z uvedených skutečností může radovat. Já to považuji za naprostou tragédii pro celou Evropu. Doufal jsem, že od konce 90 let se Rusko bude sbližovat z EU tak, aby se podařilo vytvořit minimálně nějaké trvalé partnerství. Je šílené, že ještě v roce 2010 mluví ruská vojenská doktrína o postupném sbližování jak s EU tak z NATO! Co všechno se ale v Rusku za těch 10 let událo by vydalo na malou knihovnu. Rozhodně jsou dnes v RF na klíčových místech úplně jiní lidé.

Tolik asi za mě. Rusky čtu a mluvím. Občas si na webu pustím ruskou jedničku https://www.1tv.ru/
Zde se dají shlédnout někdy opravdu neskutečné reportáže. I když za největší perlu dodnes považuji reportáž o tom, jak muži v západní Evropě šukají ze psi. A proto se jako žoldáci vydávají na Ukrajinu, jelikož Ukrajinci jim za to válčení platí ženami. Těžko říci, kolik Rusů takové reportáži uvěří, přesto…

Všem se omlouvám za takto dlouhý text. Ale tohle se prostě nedá napsat v několika větách. Téma je to navíc velice složité a jako u mnoha podobných věcí, zjednodušování rozhodně nepomáhá. Přijde doba, kdy EU bude muset chtě nechtě Rusku začít pomáhat. Nebo se jednou ráno probudíme a hranice Asie budou kousek za Mukačevem.

Ať se tu nehádáme za zájmy jiných ,máme jako Čr vlastní starosti. Jen dodám :
https://www.youtube.com/watch?v=r8N5gLheDnM
A názor ať si udělají jiní.

to Tuco: Omluva, že mi to tak trvá. Musel jsem to ukázat manželce, že její představa o mé rychlosti je milná.
Jaké moje cejchování? Že Tebe, nebo Tvůj světonázor nazvu antibolševickým, to je cejch? Ale není, je to strohý fakt. Že já, pokud neodsoudím způsob vládnutí Rusa nad Rusy a nebudu tvrdě odsuzovat jejich počínání za hranicemi jejich federace, tak můžu a nemusím chytnout výše uvedené nálepkování a to bez ohledu na to co použiju za argument? Ale v celku mi to je jedno.
Pokud považuješ období okupace a dohled nad zaváděním represivních kroků nařízených německou okupační správou do běžného života za menší zlo než to, co přišlo po ´68, tak to klobouček. To se na to děda, jeho kamarádi a především jejich mladší žáci vykašlat a prosedět válku doma. Popravení a pozavíraní odbojáři jsou také hlupci, bo to všechno čím prošli, je pouze jejich vina. Asi to tak nevidím jen já, ale co dokázal Němec za 6 let vlády (i za pomoci našich drahých krajanů, podle D. Hermana) a co provedl bolševik (a teď jen vs CA za zády) za 21 let, tak to jsou nebe a dudy. Ale ještě dnes se najdou lidi, kteří zpochybňovat chystaný, nejen poválečný oddychový výlet pro nepřizpůsobivé občany Protektorátu - So oder so, Bořivoj Čelovský. A jestli půjdeme dál, do ´48, tak pokud budu srovnávat počty obětí jedné a druhé strany, opět mi to vychází jinak než Tobě. A že bagatelizuju stalinismus? Nic bagatelizujícího jsem nenašel. To co se tam dělo, to je výmluvné o ruské mentalitě. Vytahuješ Žirinovského? Kdy o něm bylo slyšet naposledy? Nebo si pouštíš jeho proslovy před ulehnutím? Nebo Vladimírovi projevy? Znám borca, který se šprtal Adolfovy projevy, pak s nimi dělal machra v hospodě. Brát ohled na Žirinovského, tak to je jako brát vážně Miru Sládka, nebo pána Slotu a jeho tanky na Budapešť. Za mě fsjo, alles, wszytsko. Je to historie, historie, kterou si musíme připomínat. Polákovi bral duši Rus, nám zase Germán. Nebo se o to alespoň cíleně pokoušel od 18. století. Jednomu dědovi lezl krkem Polák, druhému vzal léta Němec. A mě dnes leze do zahrádky opět Němec, ovšem jinak, ne v uniformě a se zbraní. Ale nařízeními, direktivami. Ovšem to už je jiná písnička. A jak píše Marek, a já to tvrdím již řádku let:
"Přijde doba, kdy EU bude muset chtě nechtě Rusku začít pomáhat. Nebo se jednou ráno probudíme a hranice Asie budou kousek za Mukačevem."
Přeji Ti pěkný den a ať Ti to pípá.

to Kim: jj, aby to nabylo považováno za proruskou propagandu.

To Kim: mi na nikoho neutočíme, nikoho nenapadáme...? Škoda, že jsem se s tím vůbec psal. Co jsou nějaká data proti víře.

to Elmar: pozorně jsem pročetl Tvůj předpolední příspěvek a jak jsem psal, s částí souhlas. Ovšem, pohled na to, co se v Rusku událo za posledních 10 let, budeme mít jiný. To ovšem neznamená, že jsem uzavřenej jiným názorům, minimálně si je člověk proklepne a může popřemýšlet. Ale brát jako bernou minci tiskové zprávy oficiálních tiskových agentur, tak na to bych už dlouhá léta nevsadil zlámaný groš. Myslím si, že základem zdravé společnosti je pluralita názorů a měla by asi probíhat bez zbytečné dehonestace z jakékoliv strany diskutujících. Takže Ti dík za formu diskuze, která je, i když se vším nemusím souhlasit, velice slušná!

Elmara: všem stejně nebo nic....HOWGH ;-)

Zajímavý článek i debata pod ním. Ale tohle přece bylo už několikáté dělení Polska v historii. Polsko obrazně nenapadli bolševicfi v čele s rozdivočelým Visarionovičem ale Rudá Armáda. A stejně tak na západě Wehrmacht a ne s Adolfem na koni. Co tím chci říct. Ideologie na obou stranách byla jen zástěrka k územním ziskům, jako každá válka v minulosti. Polsko napadlo komunistické Rusko, ale stejně tak by ho napadlo (jako již dříve a platilo to několikráte i naopak) carské Rusko, nebo současné Rusko. A o Němcích platí to stejné. Obě země považují napadené části historicky za své, viz Slezsko a Malopolsko.
Poláci prohráli, stejně jako válku už diplomaticky a to sázkou na Francii a Anglii.
Dnes je celý svět přehnaně korektní. Ale bez konkrétních názvů a konkrétních jmen nelze historii posuzovat.

Lidi vubec nezajima jak to opravdu bylo a nechteji cist historiji, nechteji ji znat jak to bylo doopravdy.
Sovetska armada prepadla Polsko z vychodu a Nemci ze zapadu. Cil...rozdelit si Polsko.
Ztrata casu presvedcovat.

Kuldare,Kime klobouk dolu.Lip bych to nenapsal.Nenechte se zamanipulovat touhle prozapadní masaží...A agitaci eu..Ja osobne už ma par let jasno ;-)

A dal už to nebudu komentovat tenhle poloviční blabol.. ;-) :-D

Jen takovej drobnej údaj,Beneš po první světové válce varoval poláky,že rusko ať bílý nebo rudý si vezme svoje území spět.a když se podíváte na mapy tak to území na které teda zaútočili bylo v 1914 jejich a dnešní hranice postsovětských republik sou stímto stavem vpodstatě totožné.A ještě jedna věc ,kdybychom se v 1938 bránili německému obsazení,tak anglie z francií by hitlerovi poskytli vojenskou a materiální pomoc,protože my bychom podle toho co čembrlejn a daladiér dohodli mírovou smlouvu,se kterou tak radostně máváli když se vrátili domů,my bychom byly ti mírokazi.

To Kvasák: Snad by jsi nám tady kvasáku mohl ukázat, jaké že mělo Polsko hranice v roce 1914? Docela jednoduchou cestou se asi dostaneš k tomu, že žádné. Ano mi jsem taky neměli žádné! A vlastně kurva hodně států tady nemělo žádné hranice. Protože vznikli až po 1. světové válce!

A ano, to že jsme neměli smlouvu s Polskem byla opravdu naprostá "zásluha" Beneše. Který ji doslova vyměnil za smlouvu z SSSR, kdy souhlasil s revizí východních hranic Polska a také s připojením oblasti kolem Gdaňsku Německu!!! (dohoda 4) K tomu bych tedy připočetl, ještě zadržení munice a také peněz hned po vzniku Polska, když bolševici stáli před Varšavou! Jo, Poláci měli docela slušný důvod nám nevěřit.

Když tady před pár dny napsal Kim, že to byly zrádci, tak jsem se opravdu mohl jenom smát. Oni si tu Rusko - Německou pohostinost užívali o dost déle naž Čechy a Morava.

A snad by jsi se taky mohl podívat na to, jaké zprávy si Beneš nechal posílat, aby donutil generální štab se bez boje vzdát. Možná ale stačilo, kdyby jsme střídavě nelezli do prdele Rusům a Němcům a alespoň dohodli tu obranou smlouvu s Poláky. Minimálně do roku 1931, kdy se dokonce uvažovalo o celní unii to bylo velice dobře možné.

Jak řekl Benešovi v Londýně Vašík Jakšů, sedíte tady v Anglii, ale přitom se na všem domluvil s bolševiky. A měl pravdu.

;-)samozřejmě těch aspektů je strašně moc co nás,respektive všechny státy navzájem ovlivnilo a kdo ským se nemá rád,ono dnes by se spíš dalo zeptat,kdo pro nás udělal něco dobrýho.V podstatě nás zradili ,nebo rovnou zaůtočili všichni.

Kvasáku, ty jsi tady napsal, že když se podíváme na mapu, tak má Polsko dnes hranice tam, kde je mělo v roce 1914. Což je tak neskutečný nesmysl, že jsem to nejdříve už ani nechtěl komentovat. Stejně jako tu hlášku o Polských zrádcích. Kde mělo hranice Československo?

Já si tady nechci hrát na nějakého vševěda, ale tohle je tak neskutečná neznalost moderních Evropských dějin, kterou bych od lidí, co se zajímají o historii a archeologii opravdu nečekal.

A co se týče té zrady. Především jsme se zradily sami. Československou bylo členem takzvané Malé dohody. To byl spolek, který byl tedy namířený především proti Maďarsku. Vtipné je, že měl také svojí tajnou doložku o neutralitě, pokud by někdo z členů na Maďarsko zaútočil. Polsko se snažilo do tohoto spolku dostat, což tedy ČSR úspěšně blokovala, jelikož se Beneš bál, že bychom přišli o vůdčí roli (což by se asi stalo). Samozřejmě podobné věci se neodpouští a tak Poláci hledali jiné spojence. (to bylo po roce 1931, kdy kleknul projekt celní unie s ČSR). Zbyly jim jenom Maďaři, ale tam to bylo bez společné hranice, tudíž vymysleli, že by se mezi Maďarsko a Polsko rozdělilo Slovensko. Atd. Polské noviny psali o 7 denní válce, o tom jak jsem jim zadržovali munici a peníze, když šlo u Varšavy o všechno a že je to tady jedna velká banda komoušů. Mohl bych pokračovat dlouho, mám to docela slušně nastudované a z obou stran to byl nekonečný průšvih.

Ne, Poláci nás opravdu nezradily, za 20 let jsme si vzájemně nic dobrého neudělali.

Já psal o hranicích ruska ve 14 roce,že Beneš po první světové varoval Poláky,to bylo v 1918,zas tak blbej nejsem,tak mi prosím nevkládej slova která jsem neřekl.A České království má +- stejné hranice skoro 800 let a ty byly i za RU.kterého jsme byly součástí.Kdežto Polská uzemí byly tak trochu putovní.A jen tak na okraj,to co viváděli pšonci v Kladsku,tak to byl parádní divokej odsun.

ČSR / PL vztahy byly vždy komplikované, už od středověku, tedy do doby samostatnosti polské koruny. Holt, to je politika. Kdo dnes ví, a tady bude spousta lidí, že v létě ´45 proti sobě stály vojenské jednotky dvou koaličních spojenců, připravené k boji a nebýt osobní odvahy (odvahy udělat rozhodnutí a zasáhnout bez souhlasu nadřízených) sovětského důstojníka, tak dnes byly další památníky na počest padlím v boji proti polské / čechoslovacké rozpínavosti. A ani Stalin se nechtěl do těchto sporů, takovou chvíli po válce, zapojit. To, že to nakonec rozetnul a polské soudruhy zchladil, je věc další. Ale mohla být další "Wojna polskoczeska". A "naše" Kladsko a Ratibořicko? Kapitola sama o sobě, stejně jako Zaolší.
Hranice s Polskem byla ratifikována až 17.10.1958 a smlouva nabyla platnosti od 14.2.1959.
Nevyzpytatelná je vůle Boží a politické zájmy jednotlivých národů..... (ale kdeže, ty vyzpytatelné jsou).


To kvasáku: České královstvé má hranice stejné 800 let? Ne to opravdu nemá a pokud odečteme všechny porůznu připojené nebo odpadlé země v průběhu tohoto času, tak ze zemí koruny chybí především Horní a Dolní Lužice a Slezká knížectví.
Ano, Rusko okupovalo velkou část Polska. A nebylo to žádné soustátí jako v případě RU, kde stále alespoň formálně byla nějaká koruna. Na

Doporučuji si projít alespoň základní věci, jako je společné Polsko Litevské soustátí (rzeczpospolita) a projít si trojí dělení Polska. Neustále vměšování Ruska včetně dosazení Stanisława II Poniatowského ruskou armádou až po konečné rozdělení Polska mezi Rusko, Prusko a Rakousko. Jinak nějaká diskuze v podstatě nedává smysl. To by jsme se mohli dostat k tomu že celé Dolní Uhry jsou Turecké, ostatně co by ne, vždyť je 150 let drželi ne?

:-D :-D :-D

Hoši a kdo byl teď někdy v RU..? Na Krymu a na Dombase?
EU pomáhat Rusku :-D :-D
Krym a Dombas milují a to ne v uvozovkách Putina. Dálnice ..obchody plné zboží vlastní výroby. Nejedovaté domácí produkty. Sankce od EU jsou pro Rusko obrovským přínosem. Jde to pomalu,ale už je vidět všude vzkvétající životní úroveň.Ruské HDP letí vzhůru jak nikdy v historii.
Ano muslimové tam jsou ,ale slušné rodiny, které se snaží pracovat. Osobně jsem viděl,jak se mladá rodina poklonila před památníkem padlých II.sv.války..Projel jsem na motorce 6000km po Rusku a určitě jsem se nebál okolí,jak třeba na západě Evropy.Bordel co je v EU tam neexistuje. Lidé přívětiví, ale ne vlezlí. To, že si hlídají hranice a chtějí po všech co nejvíce informací je základ k tomu,aby jim tam nepronikal ten západní chaos. Děkuji nechci se tam stěhovat..🙂.Jen reaguji na Máru s tou pomocí od EU. Nic ve zlém. Ať to všem pípá
;-)

Alex plně souhlasim ;-)

Lidi, stejně se vám divím, že se tady v našem koníčku bavíte o politice. Debata o politice má vždy jedno zásadní pravidlo - je to debata hluchýho s hluchým, každý vždy mele to svoje.
Za komunistů nám valili do hlavy pořád tlachy o "prohnilých kapitalistech".
Po převratu zase přes 30 let neustále slyším tlachy, jak jsem žil v nesnesitelným teroru.
V tomhle směru se vůbec nic nezměnilo, snad jen to, že ta demagogie je dneska mnohem propracovanější a sofistikovanější než za komoušů.

Taky si myslím, že politicky přibarvené věropravdy rádobyhistoriků budí mezi lidmi akorát zlou krev. Zažil jsem propagandu typu "... za I. republiky se střílelo do dělníků...". Nic jiného se tenkrát asi nedělo.
Když si uvědomím, co práce a investic musela stát třeba modernizace tehdejšího Slovenska a Podkarpatské Rusi nebo soužití s pracovitou a vyspělou německou menšinou která však s nástupem nacismu v Německu byla bezpochyby stále problematičtější...

Zlatokope:Máš recht. Ve škole a i v učňáku a na vojně v hodinách PŠM mě politruci a učitelé říkali, že TGM dal povel k palbě do dělníků viz, najdi si to na gůglu sám, ale, že v srpnu 68, russáci dali tomuto státu lekci jak za Hitlera ani slovo. Bůh žehnej pravdě :-)

:-D :-D :-Ddějiny vždycky píše ten kdo vyhrál,na tom se nic nezměnilo a nezmění. :-D :-D :-D

Bohužel aktuálně nám dává lekci COVID 19 a to takovou, že i Maďaři se kterými jsme měli v minulosti také problematické vztahy (boje o Slovensko) nám posílají 150 ventilátorů. Musí se na nás valit pořádná vlna když už se na nás sbírají i sousedé...

Víte hodnotit takto dějiny státu nejde. Polsko již v roce 1934 podepsalo s Hitlerem smlouvu o neutočení a vzájemné pomoci. Poláci se již viděli jak s Wehrmachtem pochodují na Moskvu. Možná to moc nevíte, ale již v roce 1945 se Poláci chystali zabrat Těšínsku neb Mnichovská smlouva jim to dovolila. Nakonec museli zasáhnout Sověti, neb nějak válka, to nemohli dovolit. Předpokládáním, že více co to je Curzonova Linie a jak byla plněna. Ano Poláci a Rusové se rádi nemají. Poláci vzpomínají na dobu, kdy se v Moskvě mluvilo Polsky (roky 1603 atd,). Problém Gdaňska byl problémem až do roku 1939, ale ono to zase bylo trochu jinak než nám ukazuji filmy. V současnosti Suwalki a štvaní k válce s ruskou federaci a dobytí Královce a připojení k Polsku
Nechci být štváč, ale dějiny nejsou takové či makové, dějiny jsou jen dějiny, ale pohled na dějiny si zde mnozí vykládáte po své. Omlouvám se, chtěl jsem vstupovat do diskuze, ale přece jen jsem zasáhl, třebas budete trochu přemýšlet. Děkuji.

Jen taková perlička o Německo - Sovětském paktu, co jsem četl.
Když se Ribbentrop vrátil z Moskvy s podepsaným paktem, Hitler ho velebil až do nebes a zároveň se zajímal o fotky Stalina, které mu nafotil osobní fotograf Hiltera. Ono ho totiž zajímalo, jestli má Stalin vrostlé lalůčky uší a tím židovskou krev anebo volné lalůčky nebo-li árijské.

Vzpomene si negdo jeste o desetitisicu Cechu umucenych ve veznicich a gulagu v SSSR? Bohuzel uz nikdo...radeji pisete co rekl Stalin.
Nesmime zapomenout na nase obcany, hrdiny!

to Jakonda:
Ten, kdo přišel do carského Ruska, nebo později do SSSR, Ten který ve 30.letech šel budovat nový svět, systém ho pomlel a skončili v lágru, nebo na popravišti, je hrdinou, nebo obětí? Byť třeba překročil ilegálně hranice do SSSR, dostal trest (jakkoliv absurdní), taj je hrdinou?
Ten, kdo za protektorátu BuM kšeftoval na černo s jakýmkoliv zbožím, nebo a skončil v lágru, nebo na popravišti, je hrdinou, nebo obětí?
Hrdinové jsou ti, kteří se něčemu, nebo někomu postavili a za to byli perzekuováni. Občan hrdina bojoval u Sokolova, osvobozoval Kyjev, pokořil Duklu a vykrvácel u Ostravy. Nebo proháněl germány na Kanálem, bombardoval Kiel, Brest, bránil Tobruk a nebo držel v šachu Dunquerk.
Proč by měl být hrdinou ten, kdo šel do SSSR např. dobrovolně, pracoval tam, pak ho semleli a skončil život někde na Kolimě?
Je paradoksem, že i ten kšeftař z dob protektorátu, ten byl posléze odškodněn (nebo pozústalí v 90.letech) za útrapy v KL.
Asi rozvířím klidnou hladinu, ale hrdina a oběť není pro mě to stejné. Ovšem, vzpomínku si zasluhují!

Kuldare: moje řeč. J@ ten germánskej kult tak nějak moc neberu (Hitler a spol), ale tu kremelskou svoloč, páč jsem pamětník mám ve stejné rovině. Snad ještě horší má skóre na životě svých občanů ve státě a nejen to je Čína. Pak, že prej nechal Masaryk střílet do lidí. No, Sputnik, Nová Republika a pod. má v Moskvě v Kremlu své přátele :-(

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru