18. 11. 1805 Kalendárium

18.11.1805 Napoleonova vojska dorazila do Brna

Kategorie: Roky válečné a revoluční , Kalendárium

V listopadu 1805 napochodovalo do Brna dvanáct tisíc vojáků francouzské armády v čele a generálem Muratem. Posléze dorazil i sám Napoleon I. v doprovodu své osobní gardy. Zdržel se deset dní.

Na počátku 19. století se Brna dotkla válka hned dvakrát, v obou případech se ve městě usadilo napoleonské vojsko. Při první „válce s Francouzem“ tam v listopadu 1805 napochodovalo 12 tisíc vojáků francouzské armády v čele a generálem Muratem, když krátce předtím opustilo město rakouské vojsko. Už 20. listopadu, dorazil i sám Napoleon I. v doprovodu své osobní gardy. Zdržel se několik dní, které strávil vyjednáváním s rakouskými vyslanci a přípravami na rozhodující bitvu s rakousko-ruskou koalicí.

„Napoleon se ubytoval v místodržitelském paláci na Moravském náměstí, generálové a důstojníci nalezli nocleh v šlechtických palácích a výstavnějších měšťanských domech. Obyčejní vojáci pak bydleli, kde se dalo – domech měšťanů, v klášterech, ale také v manufakturách,“ popisují autoři knihy Fabrika: Příběh textilních baronů z moravského Manchesteru.

Na město přeplněné vojáky byly uvaleny citelné peněžní i naturální inkvizice, rostly ceny potravin. Na sklonku listopadu Napoleon město opustil. „V Brně setrval Napoleon 10 dní. Po tuto dobu zde jednal i s vyslanci rakouského císaře a pruským ministrem Haugvicem. Ve 2 hodiny v noci z 28. na 29. listopadu Napoleon město opustil a odebral se k vojsku, rozmístěném v brněnském okolí před rozhodující bitvou,“ uvádí Internetová encyklopedie dějin města Brna.

Napoleon se ale na několik dní do Brna vrátil po vítězné bitvě u Slavkova, která proběhla 2. prosince 1805. méně známou zkušeností je, že Napoleon pobyl v Brně také několik dní v září roku 1809 při druhé „válce s Francouzem“. Moravská metropole v té době byla již dva měsíce okupována francouzskými vojsky a armádou jejich německých spojenců.

Na Napoleonovy narozeniny 15. srpna uspořádal velitel města, maršál Davoust, velkolepou slavnost, které se zúčastnila veškerá brněnský honorace. Císař sám přijel do Brna o měsíc později 16. září 1809. bydlel stejně jako před čtyřmi lety v místodržitelském paláci. Během svého druhého pobytu si prohlédl pevnost Špilberk, přijal deputaci moravských stavů a vykonal přehlídku vojska na bitevním poli z roku 1805.

Před odjezdem pak doporučil rozbořit opevnění hradu Špilberk, a Brno tak ztratilo svůj pevnostní charakter. Obyvatelé Brna si mohli oddychnout až na začátku listopadu, kdy francouzské pluky opustily Moravu.

Zdroje:
Kateřina Tučková, Andrea Březinová a Tomáš Zapletal, Fabrika: Příběh textilních baronů z moravského Manchesteru
https://encyklopedie.brna.cz/
Dalibor Kusák, Brno a okolí
www.welt.de

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Kam? :-D :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru