19. 3. 1883 Kalendárium

19.3. 1883 - Generál Joseph Warren Stilwell

Kategorie: Kalendárium

Joseph Warren StilwellV americké armádě sloužil během obou světových válek. Neměl rád Brity a vysloužil si přezdívku Vinegar Joe. Joseph Warren Stilwell se narodil 19. března 1883.

Narodil se na Floridě, jeho otec byl lékař. Ještě když byl chlapec, tak se celá rodina přestěhovala do New Yorku. Vyrůstal v přísně náboženském prostředí. Navštěvoval zdejší Yonkers Middle School, za kterou hrál taky fotbal. Po střední škole začal chodit na vojenskou akademii ve West Pointu v New Yorku a promoval v roce 1904 jako poručík.

Během první světové války sloužil u 4. amerického sboru jako zpravodajský důstojník a plánoval ofenzívu v bitvě u Saint Mihiel. Za působení ve Francii získal medaili za vynikající službu. Po první světové válce studoval v Pekingu, kde se naučil výborně čínsky. V letech 1935 až 1939 byl americkým atašé v Číně. Pak se však vrátil zpět do USA, kde se stal pomocným velitelem 2. pěchoty v Houstonu. V letech 1940 až 1941 byl přidělený k 7. pěší divizi v Kalifornii.

Ještě v roce 1941 byl poslán zpět do Číny přímo prezidentem Franklinem Rooseveltem a náčelníkem armádního štábu Georgem C. Marshallem. Stilwell se stal velitelem amerických jednotek, které operovaly v Číně. Následně se pokusil o reformu čínské armády, protože se obával, že se dostane mimo kontrolu. Vojákům také velel v Indii a Barmě, kde se pokoušel odrazit japonské útoky. Chtěl zachovat otevřenou cestu mezi Indií a Čínou. Operace v Barmě ale skončila katastrofálně. Čínské síly pod vedením Stilwella odmítly dokonce přijímat rozkazy.

Byl známý jako suchar, který chodil v prosté uniformě bez odznaku hodnosti a pohrdal Brity. Měl přezdívku „Vinegar Joe“. V roce 1944 opět vedl čínské divize, kdy se pokusil obsadit město Myitkyina a zdejší letiště. Kvůli sporům s generálem, předsedou Čínského národního shromáždění a později čínským prezidentem Čankajšekem byl Stilwell povolán v říjnu 1944 zpět do USA.

O několik měsíců později vedl 10. armádu během bojů o Okinawu. Po válce se podílel na modernizaci armády, kde měl zužitkovat své zkušenosti. Na jeho doporučení se například rozšířily servisní zkoušky na nové zbraně. V roce 1946 ale zemřel v San Francisku na rakovinu žaludku. Jeho popel byl rozptýlený v Tichém oceánu. V roce 2000 byla v USA vydána známka s jeho portrétem.

Získal několik významných ocenění. Kromě již zmiňované medaile za významnou službu také medaily za filipínské tažení, medaile vítězství v druhé světové válce a první světové válce, medaili za službu na mexické hranici a medaili za službu v amerických ozbrojených silách.

Zdroje: www.findagrave.com, https://ww2gravestone.com/

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

O těch chytrých a skromných se nikdy moc neví,tak to chodí :-(

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru