2 100 let staré zlaté mince v hovězí kosti

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Nová výstava Lynnského muzea zaujala připomínkou 19 let starého objevu. Konkrétně pokladem zlatých statérů z 1. století př. n. l., které byly uloženy do duté hovězí stehenní kosti. Nalezeny byly za pomoci detektoru kovů při archeologickém výzkumu raně středověkého pohřebiště.

V údolí nedaleko řeky Heacham v Norfolku bylo koncem léta roku 2003 členy Sedgefordského historického a archeologického výzkumného projektu (SHARP) zkoumáno anglosaské pohřebiště. V průběhu vykopávek byly použity detektory kovů k finálnímu prohledání lokality před uzavřením sezóny. Kevin Woodward – jeden z detektorových spolupracovníků, se pohyboval v dosti podmáčené oblasti a vlastně ani nečekal nic zvláštního, když zaznamenal velmi silný signál. Byl ale opravdu překvapený, když zjistil, co je původcem mocného signálu: byla jím stará hovězí kost.

Když Kevin kost prozkoumal, našel v horní části dutiny pod slabou vrstvou hlíny zlatou minci. Přivolaní kolegové kost opatrně vyjmuli a odeslali k prohlídce do laboratoře. Nejprve byla rentgenována, posléze její „náplň“ kousek po kousku extrahována. Celkem obsahovala 19 mincí, všechny představovaly zlaté galo-belgické E statéry ražené Kelty v první polovině 1. století před naším letopočtem v severní Galii na území dnešní Francie.

Následný terénní a detektorový průzkum z okolí ložiska přinesl dalších 19 mincí stejného typu. Dle zjištěných důkazů z podrobných analýz byly všechny původně součástí obsahu hovězí stehenní kosti, do které byly uloženy záměrně. Jedná se tedy s vysokou pravděpodobností o depot, není však vyloučen ani votivní dar.

Mince tohoto typu se v jižní Británii nacházejí relativně často. Byly oblíbené a kolovaly ve značném množství. Některé se zde také mohly vyrábět. Tyto mince jsou zhotoveny ze slitiny zlata (převážně) a stříbra, vypadají však jako čistě zlaté. Ve stejné oblasti bylo mezi lety 1997 a 2003 nalezeno sedm mincí stejného typu. Ale protože byly nacházeny různými lidmi jednotlivě, nebyly prohlášeny za poklad (tehdy platila podmínka více než 10 mincí v jednom souboru) a muzea se o ně nemohla ucházet.

Roman Němec

Zdroje: celticcoins.com, find.org.uk, sharp,org.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Tak to je pecka 👍

To čumím :-O

Fantazie... :-O

Moc pěknej článek 8-)

Něco tady nesedí. 19+19=38 a ne 39, jak je na fotce :-/ Pak se není čemu divit, že se z muzeí ztrácí cenné věci, když je v evidenci často takový bordel. Možná neumí počítat překladatel, tak se muzeím omlouvám :-)

Dobrej postřeh :-D👍

Ty jsi šťoura 😁 komu to prospěje 😆 Článek zajímavý a je štěstí, že to nebylo uloženo do lidské kosti, jinak by se tu zas zvrhla debata 🤭👍😁

Paráda. ;-)

Pěkné počtení a parádní nález. Ty vykopávky připomínají spíše bahenní lázně :-D

1ks Kevin sundal s vrchu + 19ks je na rentgenu + 19ks dohledávka. ;-) = 39ks = zbytečný tlachy ;-)

Hustá peněženka :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru