20. 9. 1187 Kalendárium

20.9. 1187 Saladin zahájil obléhání Jeruzaléma

Kategorie: Roky válečné a revoluční , Kalendárium

Boje započaly 20. září 1187, kdy Saladin začal obléhat Jeruzalém. Obležení se bili statečně. Protože chyběli důstojníci, pasoval Balian na místě řadu prostých měšťanů.

25. listopadu 1177 dorazila Saladinova armáda jihovýchodně od Ramlehu do soutěsky pod hradem Montgisardem. Po jejím překročení byla cesta na Jeruzalém otevřená. Vojevůdce velel k usilovnému pochodu a vojáci procházeli průsmykem co nejrychleji.

V tom okamžiku se na severní straně soutěsky jako tajemní duchové z arabských pohádek objevili náhle franští rytíři a udeřili na nic netušící Saracény. „Překvapení bylo dokonalé. Pluky, které se postavily na odpor, byly zničeny. Další vojáci odhodili zbraně a prchali,“ popisuje tehdejší události Karl von Wetzky v knize Bůh tomu chce.

Malomocný král se řítil v čele latinských jednotek na nepřítele. Během několika hodin se celá egyptská armáda nacházela v rozvratu, Saladin byl zraněn, a jen strašlivé ztráty jeho mamelucké gardy ho zachránily před zajetím nebo smrtí. Návrat přes poušť na Sinaji představoval další katastrofu. Beduíni využili příležitosti, vraždili a olupovali všechny, kteří zůstali za poraženým vojskem pozadu.

8. prosince pak dorazila značně demoralizovaná armáda zpět do Kaira. Totiž, co z ní zbylo. Což představovalo spolu s jeho značně prořídlou gardou asi tak sto osob. V Egyptě vypukla po zprávách o děsivé porážce okamžitě vzpoura, kterou Saladin brutálně potlačil. Prozíravě ponechal část svých ozbrojených sil v Kairu.

O deset let později jednal Saladin daleko obezřetněji. U vesnice Hattín se mu podařilo porazit celé křesťanské vojsko, které navíc počtem převyšovalo saracénskou armádu. Kapitulace znamenala konec latinského panství. Saladin obsadil takřka bez boje celé území Svaté země. V obsazeném Askalonu přijal delegaci z Jeruzaléma, kterou k sobě povolal, aby vyjednával o předání města.

Odmítli. Prohlásili, že nevydají město, kde pro ně Spasitel zemřel na kříži, a Saladin přísahal, že ho tedy vezme s mečem v ruce. Boje započaly 20. září 1187, kdy Saladin začal obléhat Jeruzalém. Obležení se bili statečně. Protože chyběli důstojníci, pasoval Balian na místě řadu prostých měšťanů. Prohlásil, že jeho lidé nebudou bojovat jen do poslední kapky krve, ale že v okamžiku porážky rozvrátí všechny památky, zapálí všechny budovy a pobijí všech pět tisíc nepřátelských zajatců. Saladin nakonec nechal obyvatele města odejít, museli se však vykoupit. Kdo neměl peníze, upadl do otroctví.

Zdroje: Karl von Wetzky, Bůh tomu chce, Radek Fukala, Velká válka s křižáky: Světla a stíny grunvaldského vítězství, www.ancient.eu

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

… a já všem doporučuji k této události velkofilm Království nebeské.

https://www.csfd.cz/film/178906-kralovstvi-nebeske/prehled/

ten je boží :-) jeden z mých nejoblíbenějších filmů :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru