21. 4. 1757 Kalendárium

21. 4. 1757 Bitva u Liberce

Kategorie: Roky válečné a revoluční , Kalendárium

Bitva u Liberce

Stovky mrtvých si vyžádala 21. dubna 1757 bitva u Liberce, která byla součástí Sedmileté války. Střetla se v ní pruská a rakouská armáda. Civilisté následně umírali na tyfus, který se šířil městem.

Sedmiletá válka byla prvním celosvětovým konfliktem, ve kterém figurovaly všechny kontinenty kromě Austrálie. „Vypukla v důsledku rakouského pokusu o znovuzískání Slezska, nedávno obsazeného Pruskem. Vzhledem k transformaci evropských aliancí se Prusko ocitlo v tváří v tvář Francii, Rakousku, Rusku a dalším. Jediným jeho spojencem byla Británie, která poskytla některé dotace a pár vojáků, přičemž také tlačila na Francouze. V Evropě Prusko, byť za nemalou cenu, svým nepřátelům vzdorovalo, kdežto Britové vyrvali Francouzům vládu v Kanadě a Indii,“ píše R. G. Grant v knize Bitvy: 5000 let válčení.

Bitva u Liberce byla součástí takzvané Prusko-Rakouské fronty. Právě pouze u tohoto severočeského města dokázaly rakouské jednotky výrazněji čelit pruskému králi Fridrichu II. Rakouská strana disponovala na pravém křídle směrem k Ruprechticím 6700 muži se 14 děli, na levém křídle pak měli 7200 pěšáků, 3000 jízdných s 8 děly. To v součtu znamená až 17 tisíc mužů. Byli rozestavěni do tří sledů, neměli však zálohy.

Oproti tomu Prusové pod vedením vévody z Bevern měli až 16 tisíc mužů včetně jízdy. Jenže příslušný počet děl vyčlenili včetně zálohy v počtu pěti eskadron jízdy a jednoho praporu. Vozatajstvo ponechali pod ochranou u Chrastavy.

Samotná bitva trvala půl dne, zahájili ji Prusové proti pravému křídlu protivníka. Klíčovou roli sehrála kavalerie, kdy byly rakouské eskadrony nucené ustoupit. Rakouská vojska začala v 11 hodin vyklízet prostor směrem k Rochlici. Zemřelo nebo bylo zraněno 30 důstojníků a 625 vojínů pruské armády, na straně rakouské armády šlo o 35 důstojníků a 849 vojínů.

Vojáci byli pohřbení na úbočí Ještědu, důstojníci pak v Liberci, kam byli odváženi ranění. Mezi nimi ale posléze vypukla epidemie tyfu, která se nekontrolovatelné šířila. Onemocněli také měšťané v Liberci, a tak umírali další lidě. Prusové definitivně prohráli až v červnové bitvě u Kolína. Rakouskou armádu pod vedením maršála Leopolda Dauna totiž posílily saské jezdecké pluky. Boje se posléze přesunuly jinam a Sedmiletá válka nadále trvala. Celkově zahynulo kolem půl milionu vojáků a stejný počet civilistů.

Před šesti lety byla zřízena naučná stezka připomínající bitvu u Liberce, kterou vybudovala prospěšná společnost Archa 13. Vydali také knihu přibližující zajímavá fakta o této důležité události. Každoročně pořádají také rekonstrukci bitvy.

Zdroje: www.liberecky-kraj.cz,  www.ostasov.eu, R. G. Grant: Bitvy: 5000 let válčení, www.archa13.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Výborné. Akorát tu bitvu si neumím moc dobře představit, a kde přesně se stala.
Je tam zmíněná Chrastava, Ostašov, Rochlice, Ruprechtice.Je to dost velké rozmezí. (Jako na plochu). Vím, že v Ostašově je památník 1. sv. války. A při rekonstrukci libereckého náměstí se našly ostatky důstojníků po bitvě u Liberce.
https://liberecka.drbna.cz/krimi/bitva-u-liberce-pod-jestedem-se-srazilo-na-tricet-tisic-vojaku.html

https://www.idnes.cz/zpravy/cerna-kronika/genetici-hledaji-potomky-vojaku-padlych-v-roce-1757-v-bitve-u-liberce.A120421_1767325_liberec-zpravy_alh

Mějte se fajně a díky za článek. ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru