22. 11. 1718 Kalendárium

22.11.1718 Zemřel pirát Černovous

Kategorie: Osobnosti , Kalendárium

Edward Teach, známější pod přezdívkou Černovous, byl nechvalně proslulý anglický pirát z počátku 18. století. Mezi lety 1716 až 1718 stihl vyrabovat mnoho obchodních lodí, brázdících vody Karibského moře a Atlantiku.

Říká se, že i na palubě své lodi Pomsta královny Anny chodil neustále ozbrojený dvěma pistolemi a dlouhou šavlí, aby se ho všichni báli.

„Měl v oblibě zvláštní způsob strašení svých nepřátel. Do vlasů a vousů si zamotával hořící zápalky, takže vypadal, jako kdyby mu hořela hlava. Mnoho kapitánů se vzdalo už jen při prvním pohledu na toto děsivé představení. Jeho loupení skončilo v listopadu roku 1718 v bitvě s britskou flotilou,“ píše Stevenson Robert Louis v knize Ostrov pokladů.

Černovous byl prý sice špatný námořník, ale zato sadistický pirát, navíc uměl velmi dobře korumpovat guvernéry, díky čemuž žil poměrně nerušeně nejprve na Bahamách a poté v Severní Karolíně na ostrůvku Ocraoke.

Loupit začal v roce 1714 a samostatným kapitánem se stal o tři roky později, jeho profesní kariéra i život skončily 22. listopadu 1718 po bitvě s poručíkem Maynardem. Ten byl vyslán Černovousem nedoplaceným guvernérem Virginie, aby zlikvidoval jeho pirátské hnízdo.

„Jako kapitán tedy působil velmi krátce a jako řadový pirát mohl jen velmi těžko doplout zakopat velký poklad. Jeho kapitán pak zřejmě neměl co zakopat, protože nešetřil penězi na úplatky pro guvernéry,“ píše Jitka Splítková v knize Po stopách tajemných umělců a záhadných pokladů.

Maynard na Černovouse zaútočil brzo ráno, když teprve svítalo. Nechal vypálit salvy z děl, které zasáhly černovousovu loď Adventure. Pak poručil svým mužům, aby se schovali v podpalubí. Když se piráti od Černovouse ocitli na lodi Maynarda, jeho muži vyběhli a strhla se bitka. A uprostřed mezi sebou svádí souboj Maynard s Česnovousem. Najednou mezi ně skočil muž z poručíkovi posádky a jednomu z nejslavnějších pirátů v historii setnul hlavu. Maynard si ji pověsil na příď lodě jako trofej.

V roce 2011 archeologové začali pod vodou zkoumat loď Pomsta královny Anny. Dlouho bylo plavidlo vystaveno působení hurikánů. Vrak byl objeven ve velmi špatním stavu až v roce 2006. Podvodním archeologům se podařilo například zajistit dělo C23 obklopené kotlem, cínovolověnými talíři, dělovými koulemi a několika neidentifikovatelnými předměty.

Zdroje:
Stevenson Robert Louis, Ostrov pokladů
Jitka Splítková, Po stopách tajemných umělců a záhadných pokladů
www.history101.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

pěkné

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru