23.11.2010 Zlatá tabulka v hodnotě 6,6 milionů liber

Kategorie: Druhá světová válka , Kalendárium

V ulicích poválečného Berlína vyměnila přeživší holocaustu zlatou tabulku za krabičku cigaret. Posléze se ukázalo, že jde o vzácný artefakt z muzea v hodnotě 6,6 milionů liber. Rodina ženy si ale může předmět ponechat.

Archeologické muzeum v Berlíně požadovalo, aby 3200 starý asyrský artefakt vrátila rodina Riven Falemnbaumové, protože byl původně odcizen sovětskými vojsky. To muzeum doslova vydrancovalo.

Rodina vzácný předmět získala díky příbuzné, která zlatou tabulku vyměnila v ulicích poválečného Berlína za cigarety. Muzeum se ale logicky snažilo artefakt získat zpátky, protože bylo původním majitelem.

Rozhodnout musel nakonec soud, který se přiklonil na stranu polské rodiny. Zlatý artefakt si můžou nechat, přestože muzeum vydrancovalo sovětské vojsko a artefakt sebralo. Rodina tak nemusí zlatou destičku nikam odevzdávat.

Sovětské vojsko v roce 1945 vykradlo skladiště muzea. Poté ho vojáci vyměnili za několik krabiček cigaret. Destičku původně nalezl už v roce 1913 v troskách iráckého chrámu německý archeolog Walter Andrae. Poté byla poslána do Německa, kde ji vystavili v archeologickém muzeu v Berlíně.

Podle soudce Johna Riordana muzeum čekalo příliš dlouho, než vzneslo svůj nárok na artefakt. Kdyby tak učinili dříve, měli šanci, že se destička vrátí do sbírky muzea, které má jednu z největších sbírek jihozápadního asijského umění na světě. Čtrnáct sálů rozdělených na 2 000 metrů čtverečních výstavní plochy zobrazuje jihozápadní asijskou kulturu trvající šest tisíciletí.

Proto si ji může nechat polská rodina. Její právník John Farinacci řekl, že neměli vůbec tušení, jakou má destička cenu. Domnívali se, že asi sto dolarů. Nikdy ji nenechali ocenit odborníkem. Vlastně to rodinu ani nenapadalo.

Advokát také uvedl, že rodina nemá v plánu destičku prodat. „Byla součástí příběhu jejich příbuzného, který u sebe tento vzácný předmět nosil,“ řekl ještě advokát.

Zdroje: www.dailymail.co.uk, https://nypost.com/

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

...to je teda zajímavý příběh :-) Tak malinká destička,a má takovou hodnotu :-O

Tady je krásně vidět, jak je hodnota věcí pomíjivá dle momentální životní situace.

ttebel: jo, cena cigaret pro kuřáka v absťáku, se dá šponovat hodně vysoko ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru