24. 3. 1775 Kalendárium

24.3. 1775 Bitva u Chlumce nad Cidlinou

Kategorie: Roky válečné a revoluční , Kalendárium

Rakouští vojáci

Selské vojsko 24. března 1775 utrpělo porážku v bitvě u Chlumce nad Cidlinou ze strany císařské armády, která tak potlačila povstání. Ve stejný den také Marie Terezie vydala patent, kterým vybízí sedláky, aby se v poklidu vrátili domů a k práci.

Během české historie se odehrálo několik selských povstání. Poddaní nebyli spokojení se svým tíživým postavením a odmítli plnit povinnosti vůči svým vrchnostem. Nelíbili se jim především vysoké daně, kvůli kterým nemohli uživit své rodiny. Mezi známé bitvy sedláků patří například u Chlumce na Cidlinou, která se odehrála za panování Marie Terezie.

Situace byla dlouhodobě nesnesitelná, a tak se sedláci na chlumeckém a náchodském panství začali bouřit. Toto selské povstání trvalo od ledna do dubna 1775. K přepadávání zámků a kanceláří vrchností docházelo od 20. března. Rozzlobení poddaní demolovali vše, co jim přišlo pod ruku. Navíc vyjídali sklepy a rozkradli zásoby včetně piva.

Čtyři dny poté 24. března celý císařský prapor pochodoval k Chlumci, kde již narazil na rozzlobené poddané, kteří na místo dorazili o hodinu dříve. „Vyplenili vrchnostenskou kancelář i s bytem správce. Pobrali vše, co mohli unést, rozbili všechna okna a roztrhali všechny spisy v archivu. Celkově šlo asi o tři sta mužů,“ píše Jan Kvirenc v knize České dějiny – 100 památných míst.
 
Na druhý den 25. března došlo k velké srážce mezi vojskem a povstalci u Chlumce nad Cidlinou. Vzbouřenců bylo několik set. To už byli hotoví s dvorem, táhli do zámku, kde chtěli řádit úplně stejným způsobem. V tom ale dorazilo císařské vojsko a rebelanti se dali na útěk. I přesto jich bylo 74 zajato, 2 zabiti a 2 skončili do rybníka, kde se utopili. Raněných bylo 11.

„Rebelanti dokonce během běsněn chtěli hodit do rybníka jednoho písaře z Bylan. O jedné botě ho před sebou hnali, kde ke kopci přišli, tam jej položili a bili, jednou přes břicho, po druhé přes prdel, uvázali mu zezadu velkou mošnu místo váčku na vlasy. A když se ohlédl, zase jej zbili,“ píše se ve starých pramenech.

Selské povstání v roce 1775 skončilo 9. dubna, kdy Marie Terezie vyhlašuje takzvaný generální pardon pro rebelující poddané, kteří odkývají poslušnost a vrátí se bez problémů domů. Od té doby se také používá příměr „dopadnout jak sedláci u Chlumce“.

Zdroj: Jan Kvirenc v knize České dějiny – 100 památných míst
Vácslav Vlček, František Adolf Šubert: Osvĕta - listy pro rozhled v umĕní, vĕdĕ a politice, Svazek 5
www.kronoskaf.com

Artefakty z této doby můžete hledat pomocí našich detektorů kovu.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Díky za článek. :-)

Pěkné připomenutí. Učili jsme se to ve škole. Občas projedu kolem pomníku a nikdy se nezapomenu po něm ohlédnout. Před lety sedlákovi ukradli kosu. Teď už má jinou, asi z plastu. Díky za článek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru