25. 7. 1942 Kalendárium

25.7. 1942 Začala bitva o Kavkaz

Kategorie: Druhá světová válka , Kalendárium

Kavkaz

Hitler plánoval ovládnout ropná pole kolem Baku. To se mu však nepodařilo a takzvaná bitva o Kavkaz skončila pro Třetí říši fiaskem. Hitler se téměř nervově zhroutil.

Hitler již v lednu 1942 v rozhovoru s japonským velvyslancem Óšimou prohlásil, že léto bude rozhodujícím stadiem vojenského sporu se Sověty. Rozhodl se udeřit na Kavkaz, proniknout k naftě, k Iránu a Iráku, zničit Moskvu a Leningrad.

V létě 1942 tak Hitler spustil operaci Blau, což představovalo postup na Kavkaz a do střední Asie. V posledním červencovém týdnu padl Rostov na Donu a v polovině srpna dorazily německé tankové jednotky k předhůří Kavkazu – ropná pole Baku byla na dosah. Němcům se také otevřela cesta k útoku na Stalingrad. Zatím byla německý armáda úspěšná. Postupně dobyla Stavropol, Krasnodar a Elbrusu.

„Ve skutečnosti se však válka začínala obracet ve prospěch Sovětů. Na podzim už byl Wehrmacht silně přetížený. Jeho zásobovací linie byly totiž dlouhé, rekruti čím dám tím mladší a nezkušenější a jeho generálové se proměnili v muže, kteří říkali Hitlerovi jen „ano“, v „kývající osly“, jak je označil Albert Speer,“ píše Anna Reidová v knize Leningrad.

Oproti tomu se mezitím Rudá armáda začala dávat dohromady. Na rozdíl od Hitlera si Stalin začínal uvědomovat, že je lepší přenechávat vojenská rozhodnutí profesionálům. Stále vzrůstající měrou jim naslouchal a v říjnu  svých dosavadních pravomocí politické komisaře, kteří dosud kontrolovali každý krok velících důstojníků. Dodávka v rámci zákona o půjčce a pronájmu začala proudit také přes pevninu via Vladivostok.

Hitlerův plán ovládnout ropná pole kolem Baku se tak stávala čím dá více nereálná. Část německých vojsk přitom byla od tohoto strategického místa vzdálená jen 150 kilometrů. „Došlo však k tomu, na co někteří generálové upozorňovali Hitlera. Na tomto úseku fronty začala docházet nafta do tanků. Baku se dobýt nepodařilo s následná porážka Němců u Stalingradu znamenala, že naftová tepna na Volze zůstala v rukou Sovětů,“ píše Vladimír Liška v knize Největší tajemství Adolfa Hitlera.

Po porážce u Stalingradu se Hitler téměř nervově zhroutil. Kvůli každé maličkosti propadal záchvatům vzteku a začal rychle šedivět a celkově fyzicky chátral. Navíc musel dát rozkaz k ústupu z Kavkazu, protože i tady jeho vojsku hrozilo obklíčení, jako se to stalo u Stalingradu. Jeho plán uchvátit tamní naftová pole vzal za své a třetí říše se musela vzdát snu o ropné soběstačnosti.

Zdroje: Anna Reidová, Leningrad, Vladimír Liška, Největší tajemství Adolfa Hitlera, www.wikipedia.org, https://vestnikkavkaza.net/

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Německo s Ruskem mělo dohodu o neútočení. Kdyby to nedopadlo tak, jak to dopadlo, tak tu nikdo z nás není.

Dohoda nácků z komunisty znamenala začátek druhé světové války. Ostatně Polsko a pobaltské státy to okamžitě pocítily. 40 let komunismu, tady zničilo statisíce životů, přetrhalo vztah lidí k půdě a to jak to tady dnes na polích vypadá, je toho důsledek. Těžko se tak dohadovat co je horší, zda komunismus nebo nacismus. Jsou to dvě strany jedné mince, stejná propaganda, lágry, vraždy a lži.

Nejhorší na tom je, že 40let se ta,, rudá pravda'' dávala lidem žrát pěkně na husto klackem a teď 30 roků po listopadu jsou tendence znova lhát, jak Kreml píská. Putlerčíci mají v Česku žně.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru