26. 6. 1741 Kalendárium

26.6 1741 Marie Terezie korunována uherskou královnou

Kategorie: Osobnosti , Kalendárium

Marie TereziePřed korunovací Marie Terezie na uherskou královnu museli upravit korunu, protože byla vyrobená na mužskou hlavu. Slavnostní akt se uskutečnil v červnu 1741 v Prešpurku.

Hned na začátku své vlády byla Marie Terezie korunována uherskou královnou. Tedy vlastně králem, protože tak ji oslavovali. Nepoužívali „slovo“ královna. Korunovace se konala v roce 1741 v Prešpurku. Slavností akt se uskutečnil v dómu sv. Martina, kde jí svatoštěpánskou korunu nasadil na hlavu uherský primas a ostřihomský arcibiskup Imrich Esterházy.

Anglický vyslanec ve Vídni Thomas Robinson referoval o přešpurské korunovaci do Vídně. „Korunovace byla skvělá, královna ztělesněný půvab, starobylá koruna získala novou krásu na hlavě Marie Terezie a staré roucho svatého Štěpána na ní vyhlíželo stejně dobře jako její vlastní bohaté šaty z diamantů, perel a různých cenných drahokamů,“ popsal slavnostní akt anglický vyslanec ve Vídni.

Potíž však spočívala v tom, že svatoštěpánská koruna byla zhotovena na mužskou, a nikoliv ženskou hlavu. Před korunovačním ceremoniálem ji proto museli upravit, aby ji Marie Terezie vůbec mohla nosit na hlavě. Koruna však byla příliš těžká, neseděla dobře a čím dál více tlačila. Není proto divu, že ji už při slavnostní hostině sundala z hlavy a položila před svůj talíř na stůl.

„Po korunovaci musela nová královna zvládnout řadu rituálů. Jejich součástí byla i tradiční jízda na korunovační pahorek. Marie Terezie nasedla na slavnostně ozdobeného vraníka a s mečem v ruce před zraky početného davu vyjela na vršek, kde koně zastavila a mečem mávla do všech světových stran na znamení, že bude Uhry bránit proti všem nepřátelům země, ať už přijdou odkudkoliv. Tato scéna, která byla znázorněna na mnohých vyobrazeních, se odehrála před městskými hradbami v místech, kde dnes stojí pomník slovenského buditele Štúra,“ píše Jan Bauer v knize Ženy z rodu Habsburků.

Po své korunovací se Marie Terezie se svým manželem Františkem Štěpánem na čas usadila v Prešpurském hradě. Před korunovací na uherskou královnu byla Marie Terezie ve Vídni korunována také na rakouskou arcivévodkyni a potom, v roce 1743, proběhla její korunovace na českou královnu. „Ostatně i pruský král, její úhlavní nepřítel proslul různými výroky. Jako například, že Habsburci mají konečně na trůně muže – tento muže je žena! Anebo, že je to žena se srdcem krále. A v tu chvíli se na ni všichni vrhli. Prusové vpochodovali do Slezska…, Bavoři, Sasové…, Čeští stavové přijetím bavorského kurfiřta Karla Albrechta za krále vrazili Marii Terezii dýku do zad,“ píše Slávka Poberová v knize Lásky českých královen: Milostné pletky v českých dějinách.

Zdroje: Jan Bauer, Ženy z rodu Habsburků, Slávka Poberová, Lásky českých královen: Milostné pletky v českých dějinách, www.wikipedia.org


 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru