26. 9. 1329 Kalendárium

26.9. 1329 Narodila se Anna Falcká

Kategorie: Osobnosti , Kalendárium

Anna Falcká byla druhou manželkou Karla IV. Český panovník tímto sňatkem získal nejenom mladou a půvabnou manželku, ale otevřel si cestu k trůnu římského krále. Šlo o promyšlený tah.

Anna Falcká se narodila 26. září 1329 rýnskému falckraběti Rudolfu II. a Anně Korutanské. Známou se stala až díky sňatku s Karlem IV., jemuž předcházela dlouhá jednání. Anna byla krásná a samozřejmě nezadaná, což hrálo v její prospěch a krále si také získala.

Vdala se, když jí bylo teprve dvacet let.  Karel IV. si žádostí o ruku získal hlas Rudolfa, otce Anny. Byl totiž jedním z kurfiřtů, kteří rozhodovali o budoucím římském králi. Rudolf původně podporoval Karlova konkurenta.

„Karel IV. po první manželce Blance dlouho netruchlil. Bylo mu už dvaatřicet let a stále neměl mužského dědice, svého nástupce. Nemůžeme ho proto odsuzovat za nedostatek piety vůči předčasně zesnulé manželce,“ píše Jan Bauer v knize Podivné konce českých panovnic.

Zdálo se, že Karlovi IV. Přineslo druhé manželství s Annou Falckou vše, po čem toužil. Anna, jakkoli byl sňatek s ní uzavřen z diplomatických a politických důvodů, mu dala syna Václava, dlouho očekávaného dědice trůnu, i jistotu vyrovnaného života. Ne však na dlouho. Kralevic Václav (1350-1351) umírá v necelých dvou letech a Anna Falcká zemřela zanedlouho po něm.

Karlova státnická dráha dosahuje oslnivého a úspěšného vzestupu, o jeho osobním životě se však něco podobného tvrdit nedá. Po krátkém manželství a Annou Falckou zůstává opět sám, bez manželky a bez mužského dědice.

Pět let kolem roku 1350, kdy Karel IV. Sám málem zemřel během turnaje, bylo asi nejhorších v jeho životě. Dne 1. srpna 1348 totiž zemřela jeho manželka Blanka, 11. září téhož roku Karlova sestra Jitka, a to už byla poslední sestra, protože další dvě umřely v letech 1338 a 1341. Karlova prvorozená dcera Markéta zemřela 1. září 1349, když jí bylo čtrnáct let. V říjnu 1350 se málem Karel IV. zabil a skoro na měsíc ochrnul. Další smutné události na něho ještě čekaly. Teprve dvouletý Václav zemřel 28. prosince 1351 a 2. února 1353 umřela Anna Falcká, když jí bylo 24 let.

„Jeho třetí sňatek s Annou Svídnickou, který uzavřel krátce po smrti Anny Falcké (už v květnu 1353), se jevil jako pouhý diplomatický tah. Anně Svídnické totiž patřilo Svídnicko a měla zdědit i další oblasti,“ píše Hana Whitton v knize Krásná Anna.

Zdroje: Hana Whitton, Krásná Anna, Jan Bauer, Podivné konce českých panovnic, www.wikipedia.org, www.npmk.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Opět skvelý članek...
Díky... :-)

Rádo se stalo :-)

Viky je nejlepsi ;-)

jeee děkuju, to potěší :-)

Tenhle článek jsem si s chutí přečetl, neb k manželkám Karla IV mě vážou jisté vzpomínky.
Když jsme poprvé probírali v dějepisu manželky tohoto panovníka, všechny do jedné jsem bezchybně vyjmenoval akorát Annu Svidnickou jsem přejmenoval na Annu Svinskou. Soudružka učitelka to brala samozřejmě jako provokaci, ačkoliv to zrovna tenkrát žádná provokace nebyla.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru