27. 2. 1533 Kalendárium

27.2.1533 Byla uvězněna česká Čachtická paní

Kategorie: Osobnosti , Kalendárium

Nebyla příliš známou šlechtičnou, dokonce se nedochovala ani žádná její podobizna. Podle historických pramenů mučila a vraždila služebnictvo. Říká se jí česká Alžběta Báthoryová neboli Čachtická paní. Kateřina z Komárova byla uvězněna 27. února 1533 ve věži Mikulka na Pražském hradě, kde zemřela hladem.

O Kateřině z Komárova se toho mnoho neví. Narodila se do nepříliš známé rodiny a neznámý je také rok narození. Jejím otcem byl rytíř Kunata Pešík z Komárova, který prý byl hejtmanem Podbrdského kraje a neměl moc dobrou pověst. Kateřina prý měla čtyři bratry a jednu sestru. Pocházela tedy z nižší šlechty, ale dobře se provdala. A to za karlštejnského purkrabího Jana Bechyně z Lažan, správce královského pokladu a majitele pičínského panství.

„Bechyňové jsou významná rodina pocházející ze Slezska, která se v Čechách usadila na začátku 15. století. Kateřina se tak stala ženou jednoho z nejvyšších úředníků v království a její hlavní úloha spočívala především ve správě panství,“ uvádí spisovatel a publicista Jaroslav V. Mareš ve své knize Příliš tajné skandály.

Podle všeho ji dostihla frustrace, protože její manžel často nebyl doma. A tak začala mít výlevy vzteku a ubližovala bezbranným. Jejími oběťmi byly prosté venkovanky, které na panství sloužily. Dodnes historici neví, zda zvěrstva páchala jen doma nebo také na Karlštejně. Mstila se také na zvířatech. Například když jí kočka potrhala závěsy, nechala zvíře stáhnout z kůže.

O hrůzostrašných případech se zmiňuje například kronikář ve Starých letopisech českých a nějaké informace se nachází také v Pamětech Mikuláše Dačického z Heslova. „V pátek před hromnicemi paní Kateřina Bechyňová odsouzena hrdla, protože několik děveček zabila. Potom ji z vězení Mihulky, tak řečeného, umrlou vytáhli,“ napsal Mikuláš Dačický ve svých pamětech.

Kateřina z Komárova měla pomocníky, kteří ji pomáhali v jejich zvrhlých orgiích. Stejně jako Alžběta Báthoryová. Vyplývá to z výpovědi, kterou učinila Mandalena Vaňková z Libčic před Komorním soudem. „Toho jsem svědoma, že jsme bili. Paní tu byla s námi, kázala nám bíti pannu Hedviku, pak ubivše ji potom ji snesli doluov a kázala ji doluov snésti. Potom umřela dole. Podruhé že jsem tu byla o nějaké Kačce a odtud že jsme ji snesli, že ještě umřela že jsme ji zabili nahoře. Než pán o tom nic neví,“ uvedla jedna z vypovídajících žen.

Moc práce s odklízením těl si prý Kateřina nedávala. Václav Hájek z Libočan například viděl mrtvolu pohozenou u cesty. Kateřinin švagr Václav Bechyně z Lažan ale následně popřel, že Kateřina děvečku zabila a prohodila záchodem. Nakonec se Kateřina přiznala k 14 vraždám, podle některých pramenů jich ale bylo více než dvojnásobek.

Vězení / mučírna

Zdroje: Jaroslav V. Mareš: Přísně tajné skandály, Jindřich Francek: Zločin a sex v českých dějinách, www.wikipedia.org

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Dík za článek. :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru