27. 6. 1866 Kalendárium

27.6. 1866 Bitva u Náchoda

Kategorie: Roky válečné a revoluční , Kalendárium

Náchod

Rakouskou prohrou skončila bitva u Náchoda v červnu 1866. Přes šest tisíc vojů zemřelo, bylo raněno nebo padlo do zajetí. Vystrašené rodiny utíkaly do přilehlých lesů.

Už odpoledne 26. června 1866 přitrhl předvoj pruského 5. armádního sboru k náchodskému průsmyku a zmocnil se ho bez jakéhokoli odporu. „Tento průsmyk stojí za tři bitvy!“ zvolal prý jeden vyšší pruský důstojník a jiní se přiznávali, že se jim srdce rozbušilo, když spatřili tu pekelnou skalní úžlabinu. U pohraničí Bělovsi zaútočili Prusové na celnici při silnici na Hronov, střeženou půlsetinou pěšáků z Josefova s dvěma děly a četou kyrysníků.

Samotná bitva u Náchoda vypukla o den později, šlo o jeden ze střetů sedmitýdenní války mezi Pruskem a Rakouskem. Generál von Steinmetz vedl 28 400 pruských vojáků proti 27 150 vojákům rakouských pod velením Vilema Raminga. „Kdo mohl, sbalil doma pár nejnutnějších věcí a prchal z města do okolních lesů. Ve městské vládlo trýznivé napětí. Rodiny, které nemohly nebo nechtěly opustit svůj domov, se krčily za zavřenými dveřmi, nebo se skrývaly ve sklepích domů,“ píše Karel Richter v knize Třeba i železem a krví: Prusko-rakouské války 1740-1866

Bitva skončila rakouským neúspěchem zapříčiněným především nedostatečnou znalostí pohybů a rozmístění protivníka, nevýhodným výchozím postavením a neuváženým nasazováním jednotlivých brigád do útoku.

„Mnohdy tolik zdůrazňovaná nevýhoda rakouského výzbroje zastaralými puškami předovkami s pomalejší frekvencí střelby oproti modernějším pruským zadovkám měla jen podružnější význam. Prusy používané zadovky v této době patřily k novinkám výzbroje a trpěly ještě řadou technických problémů. Rakouské vojsko se tak dalo na ústup směrem k pevnosti Josefov. Celkově v bitvě padlo přes 6500 vojáků, z toho pouhá třetina na pruské straně, a také 650 koní,“ píší Milan a Roman Plchovi v knize Kam za vojenskými památkami.

Bitvu připomíná řada památek. V oblasti, kde k bitvě došlo, se nachází šedesát kamenných křížů. Pro seznámí s nejzajímavějšímu místy celého bojiště lze využít jak pěšky, tak na kole naučnou stezku Po stopách války 1866 Náchod. Začíná na náchodském nádraží a vede přes zámek, vojenský hřbitov, Kramolnu, pomník myslivce, Vysokov, pomník jízdy, Dobenín do Václavic a Provodova.

„Stezka má devět kilometrů s třemi odbočkami a spojuje nejvýznamnější místa a pomníky celého bojiště. Celou ústupovou trasou rakouských vojsk až k josefovské pevnosti vede další naučná stezka, začínající v České Skalici,“ uvádí ještě Plchovi.

Zdroje:
Milan Plch a Roman Plch, Kam za vojenskými památkami
Karel Richter, Třeba i železem a krví: Prusko-rakouské války 1740-1866
www.wikipedia.org


 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Do Josefova jezdim pravidelně na hudební festival, a když sem prvně absolvoval prohlídku pevnosti, tak mi spadla brada. Je to tam nádherný, škoda, že komouš nacpal do kasáren cikány a podle toho to tam vypadá :-(

U Chlumu to byl taky masakr. Si člověk neumí ani představit.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru